Skocz do zawartości

Piwny depozyt - Wrocław


wyvern

Rekomendowane odpowiedzi

Jaras - Schwarzbier

 

Piana: średnio trwała, drobnopęcherzykowa, nie za wiele.

Kolor: ciemny brąz
Aromat: mix palono-kawowy i... śliwka w czekoladzie.
Smak: Słodowość na poziomie średnim,  lekka paloność i kawa a w tle znowu słychać... śliwkę :)  Nisko wysycone ale jeszcze to nie przeszkadzało, fajnie aksamitne. Momentami przychodziło na myśl określenie light porter.

Ogólnie fajne piwo jako zwolennik dry stoutów, schwarza też chętnie wypiję.

Problem jest z tym piwem taki, że degustacja odbyła się przy okazji wielokrotnego spożywania..... ;]  Nie dam sobie głowy uciąć czy to co zanotowałem na 100% dotyczy tego piwa. Opieram się na wynikach śledztwa, serii przesłuchań oraz wizji lokalnej z udziałem pustej butelki, otwieracza i kaca ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dziś w depozycie, ale tylko dlatego by sprawdzić jak się mają moje piwa. Ponieważ ruch ostatnio słaby i piwa nie opuszczają depozytu, po rozmowie z obsługą sklepu doszliśmy do wniosku, że trzeba by wycofać piwa, które mają dobre kilka miesięcy albo nawet jak ktoś nie ma na wymianę, wybrać piwa z depozytu bo szkoda by zmarniały.

Moje "Iris"  jak i "Epione" były już przegazowane i był lekki gushing - poszło od razu w sklepie do zlewu. "Apate" także zabrałem, ale nie widziałem drugiego (ktoś zabrał?). Pobrałem też APA (Undeath), ale tylko dlatego że na etykiecie była data zabutelkowania z 2014r (to chyba jednak pomyłka). Nie zostawiłem nic w zamian, podrzucę jak będę miał gotową kolejną warkę.

 

Stan depozytu powinien wyglądać mniej-więcej tak:

1 x Polskie Pale Ale (kyniekk)

1 x 'Pils Ale' (kyniekk)
1 x Grodziskie (Gąska) 

1 x Schwarzbier (jaras)

1 x Witbier (budzyn)

2 x American Brown Ale (Jurki)

2 x APA (grisza)

2 x Wielozbożowe (Undeath)

1 x Grzybowe (Undeath)

1 x Sour Belgian Pale Ale (Mat)

1 x Irish Red Ale "Apate" (mundex) ???

2 x American Brown Ale (dżazder)

1 x Stout owsiany 19,5+płatki dębowe (grisza)

1 x Stout owsiany 15 (grisza)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sprawdzałem dokładnie, bo nie planowałem nic brać z depozytu. Nie zweryfikowałem stanu, więc trudno powiedzieć czy grzybowe jeszcze jest. Sam byłem zaskoczony, że były niby dwie moje IRAy a w skrzynce znalazłem tylko jedną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sprawdzałem dokładnie, bo nie planowałem nic brać z depozytu. Nie zweryfikowałem stanu, więc trudno powiedzieć czy grzybowe jeszcze jest. Sam byłem zaskoczony, że były niby dwie moje IRAy a w skrzynce znalazłem tylko jedną.

 

Pomieszanie z poplątaniem... Moje Grzybowe powinno być jeszcze na pewno dawałem 2 butelki jedna osoba wzięła je. Może jak ktoś będzie następnym razem zrobi aktualną listę? 

 

Widzę, że idea depozytu trochę upadła, nie dość, że trzeba się prosić o recenzje to dziwnie piwa znikają z niego bez śladu... Zniechęciło to wiele osób do wrzucania do skrzynek stąd i mały ruch, sam wolę się osobiście wymienić przynajmniej mam pewność, że dostanę ocenę piwa, a wrzucając piwo do depo nigdy. Jak się nie zrobi ruch w nim to niestety nie będę wrzucał tutaj piw.

 

 

 

obrałem też APA (Undeath), ale tylko dlatego że na etykiecie była data zabutelkowania z 2014r (to chyba jednak pomyłka).

 

Musiałem druknąć etykietę z starą datą ;) To była APA przed warka do bitwy z skórką limonki daj znać jak wyszła, choć już starawa jest... Mam jej też w domu jeszcze butelkę.

 

Te piwa:

1 x Polskie Pale Ale (kyniekk)

1 x 'Pils Ale' (kyniekk)

1 x Grodziskie (Gąska) 

1 x Schwarzbier (jaras)

 

Są właśnie stare i je by trzeba było wycofać z depozytu Jarasa Szwarz to już ponad rok tam zalega, tak samo kynka piwa... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

APA (Undeath)


 


Barwa: złota, klarowne (trochę pewnie stało w depo :)


Piana: średniopęcherzykowa, dość obfita ale gushingu nie było, szybko opada i się dziurawi ale koronkuje


Aromat: wyraźnie chmielowy, owocowy, lekkie cytrusy z akcentem na limonke (to pewnie ten dodatek) i wyraźny akcent "nafty" (aż sprawdziłem czy był Mosaic użyty)


Smak i odczucie: wysycenie średnie do wysokiego, smak chmielowy, goryczka nieco ziołowa ale nie ściągająca i w miarę krótka,  wyczuwalna podbudowa słodowa. Piwo niestety nieco już utlenione i papierowe. Wypiłem z przyjemnością, porządna APA.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

APA (Undeath)

 

Barwa: złota, klarowne (trochę pewnie stało w depo  :)

Piana: średniopęcherzykowa, dość obfita ale gushingu nie było, szybko opada i się dziurawi ale koronkuje

Aromat: wyraźnie chmielowy, owocowy, lekkie cytrusy z akcentem na limonke (to pewnie ten dodatek) i wyraźny akcent "nafty" (aż sprawdziłem czy był Mosaic użyty)

Smak i odczucie: wysycenie średnie do wysokiego, smak chmielowy, goryczka nieco ziołowa ale nie ściągająca i w miarę krótka,  wyczuwalna podbudowa słodowa. Piwo niestety nieco już utlenione i papierowe. Wypiłem z przyjemnością, porządna APA.

 

Dzięki ;) Mosaica nie było :P http://www.piwo.org/topic/6887-browar-undeath-czyli-warzone-na-uboczu-w-bytomiu-odrzanskim/page-63#entry373417 

 

Nafta? Rozwiń ten aromat bo mnie aż zaciekawiłeś ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisałeś, że był:

"18.11.2015 r. Zlałem przed chwilą na cichą warkę 195 APA wyszło 22,5l nie mierzyłem blg. Dostało 20 g Tomahawka i Cascade oraz 10 g Mosaica."

 

Zapach jak z pustej lampy naftowej, w której była nafta jako paliwo. Nie umiem tego inaczej opisac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisałeś, że był:

"18.11.2015 r. Zlałem przed chwilą na cichą warkę 195 APA wyszło 22,5l nie mierzyłem blg. Dostało 20 g Tomahawka i Cascade oraz 10 g Mosaica."

 

Zapach jak z pustej lampy naftowej, w której była nafta jako paliwo. Nie umiem tego inaczej opisac.

 

A faktycznie nie spojrzałem na chmielenie na zimno, a zawsze wypisuje u góry składu je :D Coś pominąłem. 

 

Hym... muszę poszukać nafty albo lampy naftowej :D Bo jakoś teraz nie mogę skojarzyć zapachu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do sprawy depozytu. Depozyt tworzą ludzie, jeśli przestaniemy się wymieniać piwami i zwrotnie przedstawiać nasze zdanie o tym piwie to idea depozytu zdechnie. Ja sobie bardzo cenię możliwość spróbowania piwa od Was, szczególnie w stylach w których jeszcze nic nie uwarzyłem (np. kwasy od Mata). To, że piwa są w depo i obojętnie którego dnia tygodnia się tam pojawię i zawsze jest coś do wzięcia jest mi wybitnie na rękę i raduje duszę.

 

A teraz koniec biadolenia. Kto pierwszy w depo ten robi spis z natury, piwa o których pisze Undeath do weryfikacji (pewnie czeka je zlew - można na miejscu od razu jak ja to zrobiłem ze swoimi piwami wczoraj) i jeśli jakieś się nadaje to do zabrania. Kto ma coś świeżego to obowiązkowo wrzuca do depo (wyleżakowanym FESem czy RISem też nie pogardzę :).

 

Proponuje także dopisać do listy piw (począwszy od nowo wstawianych) datę butelkowania, będzie łatwiej ogarnąć problem "starych piw".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko wiesz tu dochodzi jeszcze uczciwość osób pobierających piwa. Ty, ja i kilka jeszcze innych osób wywiązujemy się z obowiązku recenzji po wymianie piwa w depozycie, ale jak widać kilka razy była taka sytuacja, że znikały butelki bez wieści, a wiadome jest, że właściciele sklepu nie są od weryfikacji ludzi i piw. Z datą to dobry pomysł, ale już była raz taka propozycja. Może nie datę piwa tylko datę wstawienia go depozytu? Zobaczymy jak to się dalej potoczy, ostatnio mi wiecznie nie po drodze jest do Piwnicy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wrzuciłem swoją AIPĘ będę wdzięczny za recenzję

Powinno to wyglądać tak:

1 x Polskie Pale Ale (kyniekk)

1 x 'Pils Ale' (kyniekk)
1 x Grodziskie (Gąska) 

1 x Schwarzbier (jaras)

1 x Witbier (budzyn)

2 x American Brown Ale (Jurki)

2 x APA (grisza)

2 x Wielozbożowe (Undeath)

1 x Grzybowe (Undeath)

1 x Sour Belgian Pale Ale (Mat)

1 x Irish Red Ale "Apate" (mundex) ???

2 x American Brown Ale (dżazder)

1 x Stout owsiany 19,5+płatki dębowe (grisza)

1 x AIPA 18 (Nostradamus)

Edytowane przez Nostradamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem w depozycie i zrobiłem remanent (w nawiasach kwadratowych data butelkowania):

 

1 x AIPA 18 (Nostradamus) [2016.02.05]

2 x Wielozbożowe (Undeath) [2015.11.11]

2 x American Brown Ale (dżazder) [2015.10]

2 x American Brown Ale (Jurki) [2015.09.29]

1 x Witbier (budzyn)

1 x Stout owsiany 19,5+płatki dębowe (grisza)

1 x 'Pils Ale' (kyniekk)

1 x Grzybowe (Undeath) [2015.11.06]

2 x APA (grisza) [2015.11.25]

1 x Schwarzbier (jaras)

1 x Polskie Pale Ale (kyniekk)

1 x Grodziskie (Gąska) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Stout owsiany 15 (grisza)


 

Specjalistą w stoutach nie jestem, wielokrotnie podchodziłem do kraftowych wyrobów tego gatunku i za każdym razem to samo - rozwodniona cola z gryzącymi w gardło posmakami palonymi. 

A tu jestem mile zaskoczony, w końcu coś na poziomie.

W aromacie czekolada deserowa, brak kawy, paloności (na plus dla mnie). Piwo jest pełne smaku, nie ma mowy o wodnistości. Razem z tą czekoladą i idealnym wysyceniem komponuje się w ustach, aż miło. 

 

Chętnie poznam recepturę.

 

Wybaczcie, nie wiem jak tu zrobić spoilera ;c

 

JUQQyci.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 Stout owsiany 15 (grisza)   Specjalistą w stoutach nie jestem, wielokrotnie podchodziłem do kraftowych wyrobów tego gatunku i za każdym razem to samo - rozwodniona cola z gryzącymi w gardło posmakami palonymi.  A tu jestem mile zaskoczony, w końcu coś na poziomie. W aromacie czekolada deserowa, brak kawy, paloności (na plus dla mnie). Piwo jest pełne smaku, nie ma mowy o wodnistości. Razem z tą czekoladą i idealnym wysyceniem komponuje się w ustach, aż miło.    Chętnie poznam recepturę.

 

Dzięki za pozytywną recenzję. Podbudowała mnie po tym jak nie wygrałem dziś Kuźni Piwowarów ;-) Muszę w takim razie podrzucić do depozytu moje Milk Stouty z nasionami kakaowca i Stout owsiany ze skórką pomarańczy i chyba wycofam moje APA bo już chyba nie będzie zachwycające ;-)

 

Podeślę Ci też wieczorem jak sprawdzę recepturę ;-) na pewno jest tam sporo słodu czekoladowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć i witam. Od dłuższego czasu chciałem coś podrzucić do depozytu ale jakoś nigdy nie mialem po drodze, ale dziś dorzuciłem zwykłego pospolitego dry stouta i pobrałem stouta owsianego od griszy więc lista powinna wyglądać tak:

1 x AIPA 18 (Nostradamus) [2016.02.05]

2 x Wielozbożowe (Undeath) [2015.11.11]

2 x American Brown Ale (dżazder) [2015.10]

2 x American Brown Ale (Jurki) [2015.09.29]

1 x Witbier (budzyn)

1 x 'Pils Ale' (kyniekk)

1 x Grzybowe (Undeath) [2015.11.06]

2 x APA (grisza) [2015.11.25]

1 x Schwarzbier (jaras)

1 x Polskie Pale Ale (kyniekk)

1 x Grodziskie (Gąska)

1 x Dry Stout (birek03)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dziś w depozycie i zabrałem moje dwa APA bo już chyba stare się zrobiły, pobrałem też AIPA Nostradamusa i Schwarzbiera jarasa. Zostawiłem za to Stout Owsiany 15, takiż sam Stout Owsiany 15 ale z dodatkiem skórki pomarańczy, Milk Stout 17 leżakowany z nasionami kakaowca i wanilią oraz Milk Stout 17 leżakowany ze skórką cytryny.

 

Stan depozytu wygląda teraz tak:

2 x Wielozbożowe (Undeath) [2015.11.11]
2 x American Brown Ale (dżazder) [2015.10]
2 x American Brown Ale (Jurki) [2015.09.29]
1 x Witbier (budzyn)
1 x 'Pils Ale' (kyniekk)
1 x Grzybowe (Undeath) [2015.11.06]
1 x Polskie Pale Ale (kyniekk)
1 x Grodziskie (Gąska) 
1 x Dry Stout (birek03) 

1 x Stout Owsiany 15 (grisza) 

1 x Stout Owsiany 15+pomarańca (grisza) 

1 x Milk Stout+kakaowiec (grisza) [2016.02.09]

1 x Milk Stout+cytryna (grisza) [2016.02.09]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AIPA 18 Blg od Nostradamusa

 

Piana: tworzy się wysoka, raczej drobno niż średniopęcherzykowa. Powoli opada i redukuje się do krążka na powierzchni piwa. Nieśmiało oblepia szkło.

Kolor: ciemny bursztyn. Klarowne, opalizujące.

Aromat: wyraźnie chmielowy, taki słodko-owocowy, podobny trochę do ananasa albo czegoś takiego,

Smak: pełne, karmelowe, tylko trochę chmielowe. Goryczka średnia, dla mnie trochę za niska jako kontra do tej karmelowości. Za to przyjemnie długa. Nie męczy mimo że pozostaje w posmaku. Nieco rozgrzewające w przełyku ale to za sprawą wysokiego alkoholu (9% z 18 Blg to aż niewiarygodny wynik), którego nie czuć w smaku ani aromacie.

 

Ogólnie porządne piwo, bez wad. Gładko się je pije choć nie jest sesyjne ;-) Dla mnie trochę za bardzo karmelowe a za mało chmielowe. Po prostu mam inne upodobania. Za to goryczka jest bezsprzecznie świetna. Idealnie wyważona długość do intensywności. Pozostaje ale nie zalega. Warto było spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, nie wiem kiedy będę kolejny raz w Polsce/Wrocławiu. Dlatego proszę, jeśli ktoś się wybiera do piwnicy o ostrożną utylizacje mojego Grodziskiego. Piwo jest już ponad rok w butelce. Na jesieni piłem ostatnią butelkę i była ok, ale ostrożności nigdy za wiele, kto wie może nawet dobre ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Grisza

Poziom alkoholu wyliczony kalkulatorem brewness http://brewness.com/calculator/pl/abv

Wynik wydaje się być jak najbardziej realny. Jeżeliby przy tym dość powszechnym wzorze Blg (końcowe-poczatkowe)/2 uwzględnić gęstość alkoholu (783) wychodzi, że objętościowo więcej go jest niż wagowo.

 

Do piwa poszło 450 g chmielu, przyznam, że faktycznie przy takiej ilości intensywność aromatu jest dość słaba, chyba przesunę poźniejsze porcje chmieli  w całości na chłodzenie (Tu były sypane 5', 0' i na zimno). Liczyłem na większą różnorodność aromatu, ale tutaj nie wiem czy z mojej winy podczas chmielenia czy po prostu ten karmel, albo jakiś chmiel całkowicie zabił mi i ujednolicił mi aromaty.

 

Z karmelem trochę mogłem przesadzić miało pójść 400g (150EBC), a sypnąłem całą paczke  :smilies:

 

Dzięki za recke

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.