Skocz do zawartości

Domowe Pale Ale, potrzebna pomoc.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

Dzisiaj zaczynam ważyć Pale Ale. Prosiłbym Szanownych Użytkowników o pomoc:

 

jakie stosować temperatury oraz czasy zacierania?

ile czasu powinno trwać chmielenie oraz kiedy dodawać poszczególne chmiele ( posiadam 50 g marynki i 50 g lubelskiego )

w jakiej temperaturze powinna odbywać się fermentacja burzliwa ( czy zlewać na cichą ? )

w jakiej temperaturze przetrzymywać rozlane piwo w butelkach

 

Bardzo dziękuje za wszelką pomoc

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwsze 3 pytania jest jedna odpowiedź: zależy jaki efekt chcesz osiągnąć.

Zacieranie w różnych temp może dać piwo bardziej wytrawne lub bardziej słodowe.

Sposób chmielenia wpłynie na poziom goryczki i aromatu.

Temp fermentacji da czystszy albo bardziej estrowy profil.

Proponowałbym zacząć od przeczytania tego: http://www.wiki.piwo.org/Warka_z_procesem_zacierania_s%C5%82odu

 

 

Co do przechowywania butelek, to pierwszy tydzień w temp pokojowej, potem możesz przenieść w chłodniejsze miejsce jeśli masz warunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

 

Dzisiaj zaczynam ważyć Pale Ale. Prosiłbym Szanownych Użytkowników o pomoc:

 

jakie stosować temperatury oraz czasy zacierania?

ile czasu powinno trwać chmielenie oraz kiedy dodawać poszczególne chmiele ( posiadam 50 g marynki i 50 g lubelskiego )

w jakiej temperaturze powinna odbywać się fermentacja burzliwa ( czy zlewać na cichą ? )

w jakiej temperaturze przetrzymywać rozlane piwo w butelkach.

Po butelkowaniu kilka dni trzeba potrzymać piwo w temperaturze fermentacji. Następnie dobrze by było by leżakować/dojrzewać w chłodzie.

 

Bardzo dziękuje za wszelką pomoc

 

Pozdrawiam

Michał

 

Jakie masz słody w tym zestawie? Jeśli słody pale to zacieraj w jednej temperaturze 68°C przez godzinę.

Podaj parametry chmieli to policzymy ile i kiedy należy dodać chmieli. brytyjskich piwach najczęsciej stosuje się dodawanie chmielu w 2 porcjach. Jedna na goryczkę i druga na sam koniec gotowania (flame out).

Temperatura fermentacji jest zależna od drożdży. W praktyce domowej moim zdaniem lepiej trzymać się dolnej granicy czyl okolice 18°C

Nie przelewaj na cichą trzymaj piwo w fermentacji głównej 2-3 tygodnie, i następnie bardzo ostrożnie przelej piwo przed butelkowaniem.

 

PS

Wątek przeniesiony do piaskownicy piwowarskiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacieraj godzinę w temperaturze około 67°C. Potem mash out w temperaturze 78°C. Powinieneś otrzymać około 28 litrów brzeczki po wysładzaniu. Chmiel 30 g marynki na 60 minut i 30 g lubelskiego po 45 minutach gotowania (czyli lubelski gotujesz 15 min.). Potem schłódź - powinieneś otrzymać około 23 itrów brzeczki około 11,5-12°Blg. W temperaturze około 20°C zadaj zrehydratyzowane w wodzie drożdże. Przedtem możesz napowietrzyć np zdezynfekowanym blenderem lub mikserem. Fermentuj w temperturze około18-19°C.

 

Wielkość warki około 23 litry

OG około 12°Blg

FG około 3°Blg

IBU 32

Barwa 9,4 EBC

Przy wydajności 75% ale tym się nie przejmuj może być mniej.

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dr2 można było tylko z wyszukiwaniem tematów na tym forum jest tragedia, głupszego forum nie widziałem. A czytać wszystko za koleją nie ma czasu bo mgr tzreba pisać a przy okazji piwka warzyć :) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dr2 można było tylko z wyszukiwaniem tematów na tym forum jest tragedia, głupszego forum nie widziałem. A czytać wszystko za koleją nie ma czasu bo mgr tzreba pisać a przy okazji piwka warzyć :) Pozdrawiam

 

Zawsze można użyć googla do przeszukania forum z dołączonym site:piwo.org, forumowa wyszukiwarka radzi sobie nieco gorzej, ale tragedią bym tego nie nazwał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dr2 można było tylko z wyszukiwaniem tematów na tym forum jest tragedia, głupszego forum nie widziałem. A czytać wszystko za koleją nie ma czasu bo mgr tzreba pisać a przy okazji piwka warzyć :) Pozdrawiam
Odszczekasz jeszcze te słowa :P

 

Wysłane z tapatalk

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z wyszukiwaniem tematów na tym forum jest tragedia

bo w szukaniu najważniejsze jest zadawanie odpowiednich pytań ;)

Może po prostu nie odkryłeś wszystkich funkcjonalności?

a to jest prawdopodobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpinam się pod temat. Chciałbym uwarzyć Pale Ale z zacieraniem, próbowałem pomagać sobie jakimiś programami, ale wychodzą mi cuda, i na oko wydaje mi się że chyba coś źle powprowadzałem bo daje mi dziwne wyniki. Nie mam też pojęcia jaką wydajność powinienem przyjąć.

 

A teraz konkretnie: interesuje mnie piwo słodowe, wręcz lekko słodkawe, raczej lekko nachmielone.

 

Ułożyłem coś takiego:

2,6kg słód pils

1,2kg słód monachijski

0,4kg słód bursztynowy

 

do tego chmiele (ok 25? IBU)

marynka (8,5%) 15g - 60min

mosaic (11,1%) 20g - 10min

 

Oczywiście na około 22 litry docelowe.

 

Dobry zasyp na okolo 12 blg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasyp dobry ale jako początkujący musiałbyś osiągnąć wydajność na poziomie 82% wg brewtargeta.

Proponuję proporcjonalnie zwiększyć zasyp do łącznie prawie 5 kg:

pilzneński - 3 kg

monachijski - 1,4 kg

amber - 450 g.

Wtedy nawet przy wydajności 71-72% osiągniesz 22 litry 12°Blg.

Przy tym chmieleniu będziesz miał 25 IBU przy tej gęstości to piwo do picia, przyjemne i łatwe w odbiorze. Drożdże proponuję US-05 i zacieranie w 68°C przez 60 minut.

Edytowane przez Fidel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.