Skocz do zawartości

Fermentis Saflager W-34/70


Rekomendowane odpowiedzi

Saflager W-34/70

Dry lager yeast

Ingredients: Yeast (Saccharomyces cerevisiae), rehydrating agent

 

Properties: This famous yeast strain from Weihenstephan in Germany is used world-wide within the

brewing industry. Thanks to its technological properties, this strain has become the most

popular strain for lager brewing and is used by industrial breweries and brewing groups around

the globe. Sedimentation: high. Final gravity: medium.

 

Dosage: 80 to 120 g/hl for pitching at 12C ? 15C. Increase dosage for pitching below 12C, up to 200 to

300 g/hl at 9C.

Pitching instructions: Re-hydrate the dry yeast into yeast cream in a stirred vessel prior to pitching. Sprinkle the dry

yeast in 10 times its own weight of sterile water or wort at 23C ? 3C. Once the expected

weight of dry yeast is reconstituted into cream by this method (this takes about 15 to 30

minutes), maintain a gentle stirring for another 30 minutes. Then pitch the resultant cream into

the fermentation vessel.

Alternatively, pitch dry yeast directly in the fermentation vessel providing the temperature of

the wort is above 20C. Progressively sprinkle the dry yeast into the wort ensuring the yeast

covers all the surface of wort available in order to avoid clumps. Leave for 30 minutes and

then mix the wort e.g. using aeration.

Fermentation temperature: Recommended fermentation temperature: 9C ? 15C, ideally 12C.

Packaging: 4 display units each 38 x 11.5g nitrogen-flushed sachets in cardboard box.

Storage: Store in cool (< 10C), dry conditions.

Opened sachets must be sealed and stored at 4C and used within 7 days of opening.

Do not use soft or damaged sachets.

Shelf life: Refer to best before end date on sachets. 24 months from production date under recommended

storage conditions.

 

Typical analysis:

% dry weight: 94.0 ? 96.5

Viable cells at packaging: > 6 x 109 / gramme

Total bacteria*: < 5 / ml

Acetic acid bacteria*: < 1 / ml

Lactobacillus*: < 1 / ml

Pediococcus*: < 1 / ml

Wild yeast non Saccharomyces*: < 1 / ml

Pathogenic micro-organisms: in accordance with regulation

*when dry yeast is pitched at 100 g/hl

i.e. > 6 x 106 viable cells / ml

Important notice: Please note that any change to a fermentation process may alter the final product quality. We

therefore advise that fermentation trials are carried out prior to using our yeast commercially.

 

 

Saflager W-34/70

Suche drożdże

 

Skład: Drożdże (Saccharomyces cerevisiae), środek uwadniający.

 

Właściwości: Ten sławny szczpe drożdży pochodzi z Weihenstephan w Niemczech jest używany na całym świecie w przemyśle piwowarskim. Dzięki swoim właściwościom technologicznym, ten szczep drożdży stał się najbardziej popularnym szczepem do produkcji piw dolnej fermentacji wśród grup piwowarskich na świecie.

 

Sedymentacja: Wysoka

 

Końcowa gęstość: Średnia.

 

Dawkowanie: 80g/hl do 120g/hl, gdy temperatura fermentacji jest 12°C - 15°C , do 200-300g/hl w przypadku fermentacji w 9C.

 

Zadanie drożdży: Uwodnij suche drożdże do postaci kremu w mieszalniku przed zadaniem. Wysyp drożdże do 10 krotności masy sterylnej wody albo brzeczki o temperaturze 27C ? 3C. Gdy oczekiwana ilość suchych drożdży jest w postaci kremu przy użyciu tej metody (to zabiera 15 do 30 minut), mieszaj delikatnie przez kolejne 30 minut. Następnie zadaj otrzymany krem do fermentora. Alternatywnie, dodaj drożdże bezpośrednio do kadzi fermentacyjnej zapewniając temperaturę brzeczki powyżej 20C. Powoli suche drożdże posyp brzeczkę tak by pokryły całą powierzchnie tak by uniknąć grudek. Pozostaw na 30 minut następnie wymieszaj brzeczkę przy pomocy napowietrzenia brzeczki.

 

Temperatura fermentacji: Zalecana temperatura fermentacji 9C-15C, idealnie 12C

 

Opakowanie: 4 kartony po 38 x 11.5g pakowanych w atmosferze azotu saszetek w kartonowym pudełku.

 

Przechowywanie: Przechowuj w chłodnym (<10C), w suchych warunkach.

 

Otwarte saszetki muszą być zamknięte i przechowywane w temperaturze 4C i zużyte w ciągu 7 dni. Nie używaj miękkich, albo uszkodzonych saszetek.

 

Długość przechowywania: Najlepiej zużyć przed datą wydrukowaną na saszetce. 24 miesiące od daty produkcji pod warunkiem przechowywania w zalecanych warunkach.

 

?Typowa analiza:

% waga sucha: 94.0 ? 96.5

Ilość żywych komórek: > 6 x 109 / gram

Bakterie ogółem*: < 5 / ml

Bakterie kwasu octowego *: < 1 / ml

Lactobacillus*: < 1 / ml

Pediococcus*: < 1 / ml

Dzikie drożdże inne niż Saccharomyces*:< 1 / ml

Patogenne mikroorganizmy: zgodnie z regulacjami

 

*w przypadku gdy drożdże są zadane w ilości 100 g/hl

np.. > 6 x 106 żywe komórki / ml

 

Ważna informacja: Zauważ, że każda zmiana w proces fermentacji może modyfikować jakość końcowego produktu.

Dlatego zalecamy aby robić próby fermentacji przed użyciem drożdży komercyjnie.

 

Źródło: http://www.fermentis.com/FO/60-Beer/60-11_product_rangeHB.asp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Te drożdże dają bardzo czysty profil smakowy. Używam ich do różnych lagerów (pils, jasne mocne, red lager, schwarzbier, bock) i zdecydowanie polecam. Moim zdaniem najlepiej sprawdzają się w pilsach. Dobrze zachowują się przy odzyskiwaniu gęstwy do czwartej warki (więcej nie próbowałem).

Edytowane przez jimmy_jb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

 

Dawkowanie: 80g/hl do 120g/hl, gdy temperatura fermentacji jest 12°C - 15°C , do 200-300g/hl w przypadku fermentacji w 9C.

 

 

Czy to oznacza że na warke 20 l potrzeba 2 saszetki? Tak wychodzi w z wyliczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dość często z wyliczeń wychodzi, że do lagera trzeba dwie saszetki albo duży starter.

 

Ktoś wie jak te drożdże się sprawdzają w wyższej temperaturze?

Robiłem piwo w temp 16-18C. Dla mnie oryginalny , fajny smak. Na pewno powtórzę to piwo. Kwiatki ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Zrobiłem w 17°C pilsa. Nie polecam. Smak bardzo właśnie chyba kwiatowy, troszkę kwaśny - nie wiedziałem jak to określić.

 

PS Dodam, że zadawałem je w 26°C :/

Edytowane przez Romcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszego pilsa robiłem właśnie na tych drożdżach i też miałem kłopoty z utrzymaniem odpowiedniej temperatury, po miesiącu w butelkach, miało taki kwiatowo owocowy smak. Mijał czas a piwo szlachetniało , straciło wszelkie "kwaskowe" aromaty. Uważam że wyszło świetne i nie była to tylko moja opinia. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje szybkiej w miarę pomocy, bo tak nie jestem pewien zostawiłem na noc brzeczkę w fermentatorze i spadła mi temperatura do 7C, a nie zadałem drożdży, będą one uwadniane z paczki. Czy mogę je zadać w takiej temperaturze czy poczekać aż ociepli się do 15-20? i potem znowu do piwnicy(10C) żeby ochłodzić? Czy wlać uwodnione drożdże w temp. 10C i do piwnicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz dodać do tych 7C (nawet lepiej) ale jedna uwaga.

Po uwodnieniu dodawaj stopniowo zimnej brzeczki do drożdży aby przyzwyczaić drożdże do niższej temperatury. Rozłóż to w czasie np. 1 godziny. Po uwodnieniu przelej je np. do litrowego naczynia i dodawaj co kilkanaście minut świeżą zimną brzeczkę tak aby na końcu obie temperatury się mniej więcej zrównały. Zapobiegniesz w ten sposób zestresowaniu drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej zrobiłem troszkę inaczej, ale też chyba będzie dobrze. Rozrobiłem je w krem w 23C około 80ml wody potem dodałem takiej 4C wody powoli mieszając do tego do objętości 150ml, po 20 minutach dodałem trochę brzeczki już 8C, i po godzinie znowu tak że wyszło około 300 ml i je zadałem nie wiem jaka była temperatura tego kremu bo nie miałem spirytusu do odkażenia termometru. Mam nadzieje że będzie dobrze zobaczymy za 3-4 dni jak zacznie fermentować ;) Dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje szybkiej w miarę pomocy, bo tak nie jestem pewien zostawiłem na noc brzeczkę w fermentatorze i spadła mi temperatura do 7C, a nie zadałem drożdży, będą one uwadniane z paczki. Czy mogę je zadać w takiej temperaturze czy poczekać aż ociepli się do 15-20? i potem znowu do piwnicy(10C) żeby ochłodzić? Czy wlać uwodnione drożdże w temp. 10C i do piwnicy?

 

Przy tego typu problemach miej zawsze na uwadze to, że każda chwila przegotowanej brzeczki bez drożdży niesie za sobą ryzyko infekcji.

Pomijając techniczne aspekty dodawania drożdży, powieneś je dodać jak najszybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest zamknięte szczelnie w fermentatorze tylko miałem go schłodzić przez parę godzin ale zapomniałem o nim :P, nieraz chłodziłem przez noc i nigdy jakoś zakażenia nie złapałem, z tego co czytałem dużo osób tak robi. Każde narzędzie przepłukuję przegotowaną wodą, a drożdże dodaję przez uchyloną pokrywę jak najszybciej, bez dotykanie wewnętrznej strony fermentatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest zamknięte szczelnie w fermentatorze tylko miałem go schłodzić przez parę godzin ale zapomniałem o nim :P, nieraz chłodziłem przez noc i nigdy jakoś zakażenia nie złapałem, z tego co czytałem dużo osób tak robi. Każde narzędzie przepłukuję przegotowaną wodą, a drożdże dodaję przez uchyloną pokrywę jak najszybciej, bez dotykanie wewnętrznej strony fermentatora.

 

I bardzo dobrze robisz :)

Nie zamienia to jednak faktu że ryzyko zakażenia bez drożdży w brzeczce jest większe niż z tymi drożdżami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Spokojnie ja pilsa 23 litry 12,5 blg na jednej przefermentowałem w 7-10C tylko uwodnij je najpierw i dobrze napowietrz brzeczkę. Wcześniej pisałem o obawach ale dały radę drożdżaki choć dłużej to trwało po 3 tygodniach 2,5-3 blg.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze piwo radziłbym zrobić lżejsze i mniejsze, dopiero przy następnym jak już będziesz miał gęstwę można szaleć. Jedna saszetka na 20l 12°Blg to i tak teoretycznie jest za mało, chociaż w praktyce wszystko może być dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

A czy ktoś z praktyki może podpowiedzieć do jakiej najniższej temperatury te drożdże dają sobie radę i kiedy ew. interweniować ???

 

Fermentują mi aktualnie 10BLG (desitka) - ładnie wystartowały i wciąż pracują, ale temperatura spadła do około 7 .

Edytowane przez gottri
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowana temperatura dla tego szczepu to 9-15C (dla piwa a nie otoczenia). Idealna 12C.Kiedyś fermentowałem na nich piwo w 8C (otoczenia) i fermentacja nie stanęła.

Te 7 stopni które podałeś to pewnie temperatura otoczenia więc samo piwo powinno mieć trochę wyższą temperaturę więc powinny dać radę ale poniżej tych 7C już bym nie schodził.

 

edit:

secyfikacja:http://www.fermentis...r_W-3470_HB.pdf

Edytowane przez skybert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.