Jump to content

All Activity

This stream auto-updates     

 1. Past hour
 2. Z mojego doświadczenia,chłodzenie 20l brzeczki o temperatury 20C ,do tych zakładanych 8C-10C zajmuje trochę czasu(lodówka). Najlepiej zarezerwować sobie całą noc na to i zadać drożdże z samego rana. Wysłane z mojego Redmi 4A przy użyciu Tapatalka
 3. AKZENT Brauerei Hotel Hirsch / Gasthausbrauerei „Ottobeurer Bier“, Ottobeuren, DEU Stone Brewing World Bistro & Gardens, Berlin, DEU Ayinger am Platzl, München, DEU Najłagodniejszy dostęp do wszystkich archiwalnych piwnych artykułów znajdziesz przez mój Beer Layer na Google Earth lub Google Maps. Można tutaj downloadować mały plik i otwierać go za pomocą Google Earth – co działa oczywiście tylko, jeżeli masz zainstalowany program Google Earth. Dla wszystkich innych, którzy nie lubią zainstalować Google Earth, to Beer Layer również jest dostępny w Google Maps tutaj. W obydwóch Beer Layerach systematyka jest ta sama: Żółte szpilki pokazują browary, białe szpilki sklepy piwne i muzea, zielone szpilki bary, knajpy, puby, tawerny i inne wyszynki piwa, granatowe szpilki różne działania i zdarzenia piwne, czerwone szpilki zamknięte browary, knajpy, sklepy i muzea a turkusowe spilki cała resztę.
 4. Yesterday
 5. Miałem Grete, mam Etherne i nie widzę co mógłbym usprawnić kapslownicą stołową. Obie kapslowały dokładnie, szybko i bez nadmiernej siły. Obie wymagały delikatnego dotarcia, tzn pierwsza (lub kilka) pierwszych warek szło troche opornie, czasem był problem z wyjęciem butelki z tulei, ale potem było dobrze. Dużo zależy od typu butelek, ławiej szły są te z wysokim kołnierzem. Greta wyzionęła ducha, pękł plastik, ale żadnej główki nie ucięła. Etherna jest solidniejsza i wymaga mniejszej siły, ale wymaga smarowania co jakiś czas.
 6. No i po teście :) Hop Spider dał radę zarówno przy gotowaniu piwka i chmielu w nim, jak i podczas zlewania i butelkowania. Generalnie zostaje po nim taki miał chmielowy, ale to już nie przeszkadza - osadza się na dnie, a rurka z zaworkiem grawitacyjnym się nie zapycha :)
 7. Producent udostępnia dokument, opisujący zastosowanie, zasadę działania i sposób obchodzenia się z drożdżami. Przyda się zainteresowanym.
 8. Jedna fiolka wystarczy. Zrób tak jak napisałem 1l+1l. Kręć w temperaturze pokojowej. Przed zadaniem należy schłodzić do temperatury fermentacji. Gęstwe możesz wykorzystać do kolejnego piwa.
 9. Piszę najpierw tutaj a po jakimś czasie dam na giełdę... Grzałki znowu dostępne... komplet (2szt) 150zł + 17 wysyłka Do wyboru euro(390mm srednicy) promien grzałki 175 1750W din(360mm srednicy) promien grzałki 155 1750W (3,5kW komplet)
 10. Ok, ogarnąłem wszystko, ale czy poprawnie? Jak zacieralem i dodawałem mchu, to później się te białka scianaja, tutaj miałem tak samo ale przed dodaniem drożdży - zrobiłem jak pisali na pudełku, rozpuścić spraymalt w gorącej wodzie (grzała się na gazie - choć tylko do momentu rozpuszczenia, ale ponad 70° C miała bo parowało), dodać syrop, uzupełnić do 20-23l ( mam 21L 11blg, bo mówię drożdże pójdą w kanal. Może 1kg proszku to za mało?). Więc czy takie 'zmetnienie' jest normalne? Czy dlatego, że nie zagotowałem i nie rozpuścił się proszek? Ale chyba w zimnej wodzie też się rozpuscic powinien... Czy po 6 zacieraniach popsulem pierwszego brewkita? XD A i woda była sklepowa.
 11. Matys, nie zastanawiaj się i inwestuj w Grifo HD. Pierwsze warki kapslowałem Gretą. Ogólnie byłem z niej zadowolony, nie ucięła mi nigdy żadnej szyjki, ale trzeba było się przyłożyć do zakapslowania każdej butelki, co wydłużało cały proces. A z HD to tylko pyk, pyk, pyk i piwo siedzi bezpiecznie zamknięte w butelkach. Jej dużą zaletą jest to, że nie musisz regulować wysokości ramienia pod butelkę. Możesz mieć każdą flaszkę z innej parafii i nie musisz nic regulować.
 12. #37 American Wheat ~11,5Blg, 24,5Ibu, 16,5l Data: 24.04.2019 Surowce: Swaen Pils - 2,2Kg Dingemans pszeniczny - 2,2Kg 42,5g Amarillo 2017 8,6% 27,5 Cascade 2017 6,1% Drożdze: Wyeast 1010 American Wheat Starter 1l, 10blg, 33h, mieszany ręcznie, zadany w całości na drugi dzień rano Zacieranie: 13L 67°C -800min po 60 minutach przeniosłem do kadzi filtracyjnej Wysładzane do 23L + 4l wody Filtracja ok Tu na nadarzył się wypadek. Podnosząc wiadro z 27 litrami brzeczki urwała mi się rączka w fermentorze. Spowodowało to wylanmie się 5 litrów brzeczki, oraz dość mocne rozcięcie 3 palców. Dop gotowania trafiło 22l brzeczki do których dolałem 1,5l wody. Gotowanie: 65min 60' - 15g Amarillo 15' - 7,5gAmarillo + 7,5g Cascade 1' - 20g Amarillo + 20g Cascade OG: Objętość: FG: ABV: Fermentacja:Planowana do uzupełnienia Drożdze zadane w 16C Główną część fermentacji planuje przeprowadzić w 15-16C a na sam koniec podnieść do 20C Chmielenie na zimno: Brak Rozlew: ??
 13. Czy np. FM30 30ml wystarczy na starter do 20l brzeczki? Plus jasny ekstrakt słodowy (2x100g/litr) na pożywkę. No i w jakiej temperaturze kręcić ten starter? Edit: Jeszcze jedno. Czy po fermentacji burzliwej, można normalnie pobrać gęstwę jak z górniaków, przechowywać w słoiku i dalej wykorzystywać w odpowiedniej ilości?
 14. Ten z pierwszego linka jeszcze dwa dni temu na amazonie był do kupienia za ok. 1400zł. Proponuję szukać również tam, ceny często sporo lepsze.
 15. Cześć, znacie może jakieś sklepy czy firmy u których można kupić większe ilości chmielu w miarę normalnych cenach? Wiem, że jest hopit.pl , ale może znacie jeszcze jakieś. Intersują mnie głównie chmiele nowofalowe. Z góry dzięki
 16. Starter co najmniej 2l. Do dolniaków trzeba dużo więcej drożdży. Najbardziej optymalnie będzie zrobienie startera 1l i po dniu kręcenia dolać kolejny litr brzeczki.
 17. Według mojej wiedzy starter robisz normalnie jak górne tylko potem można stopniowo schłodzić. Jak się mylę niech ktoś poprawi.
 18. Starter robić w tej temperaturze czy schłodzić przed zadaniem do brzeczki?
 19. Zdecydowanie najlepsza opcja. Schładzasz do sensownej temperatury i wstawiasz do lodówki. Co prawda lodówki się jeszcze nie dorobiłem, ale jeśli w sensownym czasie da się tak chłodzić petami w styroboxie, to lodówka da radę jeszcze lepiej. Drożdże po schłodzeniu. Jako że drożdże nie lubią mocnych wahań dobrze było by te temperatury przybliżyć.
 20. Cześć. Przymierzam się do spróbowania sił w dolniakach (jakieś lagery na początek) i mam parę pytań co do etapu chłodzenia. Na chwilę obecną posiadam chłodnicę zanurzeniową (gładka nierdzewka) i chłodzenie ze 100 do 20 to około 15 minut, do fermentacji górnej chłodzę do 15 stopni (kolejne 10 minut). Nie wiem czy sensownie schłodzę do 10 stopni czy nawet 8 stopni? Dlatego pytanie: Kupić wymiennik płytowy do tego? Czy można schłodzić brzeczkę do tych 8 stopni w lodówce (zamrażarka) w ciągu kilku godzin? z tych powiedzmy 20 i wtedy zadać drożdże? Czy te powiedzmy 13-14 stopni wystarczy (nie chcę chłodzić w nieskończoność). Czytałem że ludzie różnie dodają drożdże - np. w wyższej i potem próbują to chłodzić (chyba słabe rozwiązanie). Druga sprawa: czy drożdże dodawane (starter) powinien być w temperaturze brzeczki czy w pokojowej jak na mieszadle, czy starter robić w temperaturze "pracy" drożdży - tu też nie mam jednoznacznych informacji?
 21. Jak się pojawia problem z Eterna to wystarczy trochę nasmarowac i śmiga jak nowa. U mnie zabutelkowane ok 50 warek i działa bez zarzutu
 22. No planuję coś takiego kupić https://pl.aliexpress.com/item/JETTING-Stainless-Steel-Thermowell-1-2-NPT-Threads-for-Temperature-Sensors-Thermowells-For-Temperature-Instruments-Thermometer/32829933238.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dHHp8n1 i wsadzić zamiast rurki bo i tak mi się 3 baniaki z rurkami nie zmieszczą. Tylko pytanie: Do którego wkładać sondę? Zakładam że wszystkie będą fermentować w tej samej temperaturze. Czy do tego najświeższego? Tylko tam będą największe wahania temperatury i może przechładzać te pozostałe. Zakładam robić warki sobota, niedziela, kolejna sobota - więc tydzień różnicy. Fermentować chcę 3 tygodnie bez ingerencji w sprawdzanie blg i takie tam, ewentualne korekty temperatury pod koniec 2 tygodnia. Czy to się sprawdzi?
 23. Kocioł z linku trzeciego nie ma kranu więc będzie uciążliwy w używaniu - nie mam, Kocioł pierwszy z tego co widzę ma pobór brzeczki przez kran. Wyobrażam sobie zapaćkaną podłogę przed kotłem podczas odpinania złączki. Ma też mały obieg antyprzypaleniowy ale jeśli to ma być pompowane przez bazookę to nie ma prawa działać - nie mam, Kocioł drugi - pompę wyjmuje się bez problemu, kolanko górne mogło być zrobione jak w kotle pierwszym, nic nie trzeba przerabiać pod warunkiem że chmielisz w skarpecie albo czymś podobnym, wtedy podczas warzenia włączasz duży obieg i kierujesz go do skarpety, bazooka wtedy jes OK - mam.
 24. Warka #56 Australian Blonde Ale 25.02.2019 Zasyp: Pale Bestmalz - 2kg Pilzneński Bestmalz - 2kg Pszeniczny Bestmalz - 1kg Płatki owsiane błyskawiczne - 0,8kg Chmiele: Simcoe 15g Galaxy 100g Dodatki: - Zacieranie:. Słody wrzucone do 17,5L temp 72,5C: 66-63C - 55 min 72C - 5 min 76C - 5 min Wysładzanie do 23L - 76C Gotowanie: 60' - 15g Simcoe 0' - 30g Galaxy Wyszły 23l - 13 Blg, ~25 IBU Fermentacja: Zadane White Labs WLP090 San Diego Super rozbujanymi w 1L starterze, poleciał cały starter. Przeniesione do piwnicy ~17C. 70g Galaxy na cichą. Rozlew: - Komentarz: -
 25. Niestety ostatnio otwarte butelki "Pale Ale" były mocno przegazowane, także na wszelki wypadek podskoczyłem do Piwnicy i zabrałem je. Kolejne warki są na różnych etapach, także jak nie będzie z nimi problemu i będą smaczne, to podrzucę 2 butelki do wyrównania depozytu. Aktualny stan: Browar Prokrastynacja - Sweet Stout, styczeń 2019 Browar Prokrastynacja - Pieprzony stout, styczeń 2019 Browar Talip - Belgian IPA 4.02.2019 Browar Wielka Sowa - Summer Ale 5.01.2019 Browar Skajo - Dyniowe z przyprawami, butelkowane listopad 2018, zostawione 9.03.2019 Browar Rojber - FSS tonka, but. 23.02.19, depozyt 14.03.19 Browar Glamdring - NZ IPA, but. 07.02.2019, depozyt 25.03.2019 Browar Glamdring - Smoked Russian Imperial Stout, but. ok. 10.01.2019, depozyt 25.03.2019 Browar Glamdring - Traditional Bock, but. 17.02.2019, depozyt 25.03.2019 Browar Glamdring - White Spicy Ale, but. 17.12.2018, depozyt 25.03.2019 
 26. Pewna przerwa w warzeniu... wczoraj się udało: - 4kg lager - 0,5kg monach jasny - 0,5kg pszenica karmel Drożdże US5 - gęstwa Chmielenie - czyszczenie magazynu: FWH - 15g ChinookPL + 15g Iunga 20 minut 10g Octawia + 10g CascadePL + 10g Iunga 0 - 10g Octawia + 15g CascadePL + 10g Iunga 22l blg 1,048
 1. Load more activity
×
×
 • Create New...