Jump to content

All Activity

This stream auto-updates     

 1. Past hour
 2. Patent ciekawy, choć faktycznie przydałby się tekst bez pończochy, bo nie wiadomo ile dało samo sitko. Co z tego, że opadnie "większość" jak wystarczy odrobina i masz w piwie paskudnego hopburna.
 3. Witam, Chcę uwarzyć American Brown Ale i potrzebuje opinii w sprawie receptury. Wydajność ok 60%, zakładane Blg 13-14. Zasyp : - Maris Otter Pale Ale 5-7 EBC Thomas Fawcett- 5 kg - Caraamber 60-80 EBC Weyermann 0,5 kg - Abbey 40-50 EBC Weyermann 0,5 kg - Cara Crystal 150 EBC Castle Malting 0,5 kg - Czekoladowy 400 Viking Malt 0,2 kg Chmiele : Columbus (CTZ) : 60 min --- 10g 20 min --- 5g Ahtanum: 20 min --- 10g 0 min ---- 20g Drożdże: Fermentis Safale S-04
 4. Warzę BIAB i rzeczywiście brzeczka jest bardziej mętna. Ale piwo wychodzi takie same. Osady i tak opadają na dno fermentora.
 5. Inne aspekty takie jak fermentacja, receptura, itd. Wysładzanie to jest detal nie mający praktycznie na nic wpływu, poza paroma skrajnymi przypadkami jak, np. wypłukanie garbników przy wysładzaniu do oporu. Nie zdarza mi się trzymać krócej niż 2 tygodnie. Miesiąc, półtora bez problemu.
 6. Też sklejam takie urządzonko, gdzie będzie mieszadło chodziło ciągle - nawet przy wysladzaniu, mam nadzieję na lepsze wypłukiwanie resztek oraz lepsza wydajność niż wysladzanie kanalikami. Co z tego wyjdzie? Zobaczymy jakoś w grudniu, dopiero idą części z chin hehe. Co do zlewania lepiej zlać, zawsze będzie klarowniejsze bo za pierwszym zlaniem i tak dużo ściągnie sie osadu, a za drugim(przed rozlewem) jest go już o wiele mniej. Co znów przekłada sie na smak w butelce, nie przejdzie aż tak drożdżami.
 7. Jak cedziłeś jeszcze przez skarpetę to po co ta całą zabawa z sitkiem ? niby miało być prościej . Co do osadów chmielowych wystarczy po zlaniu do wiadra z kranikiem zaczekać przed rozlewem ze 30 min i większość paprochów opadnie na dno.
 8. Ja mam w kuchni w wylewce takie coś: https://www.leroymerlin.pl/nawadnianie/doprowadzenie-wody/przylacza-kranowe/adapret-do-kranow-wewnetrznych-gw-m24-gz-m22-plastikowe-gardena-ogs,p74817,l1687.html?gclid=Cj0KCQjwuZDtBRDvARIsAPXFx3CEeFBBT9LxxnExYXoBoFDOT0BY0I3HGiUQNcad5NP0RUATcn849SYaAiSYEALw_wcB&gclsrc=aw.ds Trochę kosztuje ale sprawdza się bardzo dobrze.
 9. Przemyślenia odnośnie wysładzania. Pierwszą warkę wysladzałem totalnie niezgodnie ze sztuką, mieszałem cały czas młóto podczas zlewania przez oplot i to dość ostro i wyszło moim zdaniem lepsze niż moja druga warka, którą robiłem praktycznie identycznie, lecz już wysładzając na raty 3 razy nie wzburzając młóta. Co tutaj mogło wpłynąć na jakość? Dodatkowo czy zostawiacie piwo na dłużej niż 2 tygodnie leżące na cieście drożdżowym czy obligatoryjnie przelewacie na cichą po takim czasie?
 10. Fermentuje aktualnie na tych drożdżach pilsa drożdże pracują już ponad 2 tygodnie a piana ciągle utrzymuje się na powierzchni. Robiony był starter wszystko ładnie ruszyło ale jak na dolniaki tworzyły dużo piany na powierzchni. Czy ktoś z was też tak miał aby piana tak długo się utrzymywała?
 11. Today
 12. Osad drożdżowy w butelce to nie problem. Nic złego nie zrobi. Chmieliny już mogą. Nie granat, ale po otwarciu piwo może się pienić na drobinkach chmielu. Zawsze lepiej schłodzić piwo przed rozlewem, jeśli masz taką możliwość. Mniej osadów w butelce to zawsze klarowniejsze piwo.
 13. A może to pomoże https://twojbrowar.pl/pl/grainfather/2432-gf-tap-adapter-set.html Bez problemu podłączysz pod kran, tylko musisz odpowiedniej średnicy waz podpiąć pod chłodnicę.
 14. Hi chciałem się podzielić z wami jak usunąć klejacy i budzący nalot na uchwytach w cornelius kegach. Myślę że z czasem guma się rozpuszcza i zaczyna się kleić. Żeby się tego pozbyć użyłem pasty bhp. Najpierw dałem do gorącej wody z płynem do naczyń ale nie pomogło więc użyłem pasty bhp i szczoteczki. Wszystko zeszło. Ogumienie jest w niektórych miejscach szare ale nic się nie klei. Polecam Gesendet von meinem ONEPLUS A5010 mit Tapatalk
 15. Yesterday
 16. W opisie tej gardeny piszą, że pasuje do gwintów wewnętrznych m22, ale Twoja opcja super i chyba z tego właśnie skorzystam. Dzięki.
 17. To gardeny chyba ma gwint, zobacz jeszcze coś takiego: https://www.castorama.pl/przylaczka-z-gumka-hozelock-18-mm-id-1047510.html Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
 18. Znalazłem coś takiego, po komentarzach myślę, że idealnie się sprawdzi. https://www.komputronik.pl/product/441892/gardena-08187-20.html
 19. Nowa metoda na chmielenie na zimno Jak już wcześniej wspominałem w innym wątku myślałem nad metodą na chmielenie na zimno która jest łatwa i przyjemna. Obejrza wiele filmików jak to się robi, jakieś druciaki inne takie pończochy. Śrenio mi się to podobało ponieważ, albo komuś zleciało to z węża, ktoś inny wkładał obydwie ręce do wiadra. Nie ja jestem leniwy nie chce mi się ciaprać. Będąc jesienią w sklepie stacjonarnym Łysonia oglądałem sobie te wszystkie sita i znalazłem ciekawe sito stożkowe o bardzo niewielkich oczkach. Jak na mój gust oczka w tym sicie są mniejsze niż w hop spiderze, więc niewiele myśląc kupiłem sobie takie cudo za 45 zł z myślą powieszenia tego w wiadrze. Patent na powieszenie był prosty. Sito jest nylonowe więc i dość sztywne. Kiedy postawiło się je w wiadrze to nawet stało. Za pomocą igły zwykłą nitkę przeciągnąłem przez rant sita, a następnie z zewnątrz nitkę zabezpieczyłem taśmą klejącą. I tak zrobiłem w 4 miejscach Skórony opis piwa. 12 blg. Burzliwa rozpoczęła się po 8h. Pierwszy tydzień fermentacji odbywał się w temperaturze 14-16 stopni i był podnoszony do 21 w okolicy 14 dnia. 15 dnia piwo zostało zlane na cichą fermentacje i schłodzone do około 10 stopni Celsjusza. Piwo warzone z ekstraktów. 18 dnia piwo zostało zabutelkowane Potem już było z górki. Najpierw zlałem piwo, a potem wsypałem chmiel. Niestety podczas sypania chmielu nasypało mi się odrobinę poza rant sita Na zdjęciach nie widać tego jednak dobrze A tak prezentowała się całość (zdjęcie robione kalkulatorem sorka za jakość) Po 4 dniach podjąłem się butelkowania. I wedle zaleceń całość zlałem przez pończochę. Jeden koniec zamocowany był na kraniku, drugi z pończochą został umieszczony w wiadrze do którego dodałem również syrop. A wyglądało to tak: Bardzo duży osad z drożdży na dnie, jak i również osad drożdży spory pozostał w pończosze. I tutaj pytanie dla zaawansowanych. Gdyby te drożdże z chmielinami lub bez nich spowodować by mogły gejzer lub granat? Czy takim wypadku jak u mnie tuż przed zlewaniem na cichą należało całość najwpierw schłodzić by wiekszośc drozdzy opadała i potem zlewać to na cichą trzeba było? Czy w takim wypadku ta pończocha była potrzebna?
 20. Tu https://academic.oup.com/femsyr/article/16/1/fov107/2467713 tak piszą:
 21. Zapewne autor receptury podał jakiś założony ekstrakt wyjściowy, choć nie ma to dużego znaczenia — odfermentuje, jak będzie umiało; można tylko coś tam próbować oszacować. Rozumiem, że był odkażony po pobraniu próbki? Fermentacja powinna mieć wzrastający profil temperaturowy z ewentualnym cold crashem na samym końcu. Jak pisałem, moim skromnym zdaniem obniżanie temperatury w tym momencie raczej zaszkodzi niż pomoże. Teraz w modzie jest rehydratacja w temperaturze 30°C…35°C.
 22. Niestety nie wiem, bo pierwszy areometr stłukł się podczas odkażania, a ze była sobota wieczór to nie mogłem kupić nowego. Kranik był odkażony, jak teraz mogłyby się bakterie dostać do środka? Sposób na sprawdzanie poziomu cukru to upuszczanie z kranika czy macie inny sprawdzony? Górnej pokrywy nie otwieram. Temperatura w piwnicy waha się od 16-20st. Czy zostawić w takiej czy lepiej nieco obniżyć? Czytam po raz któryś z kolei wiki i wszystko zrobiłem zgodnie z informacjami, temp rehydracji, zadawania drożdży, wszystko było grubo poniżej 30st.
 23. Zobacz ogłosznie Kadź zacier na i warzelna Witam. Kadzie robione dla siebie. Spawane Tig. Nie używane. Nie mytę do zdjęć, zakurzone. Z pokrywkami nie ma ich na zdjeciach. Mam jeszcze do sprzedania sterownik bolecki. W razie pytań pw lub 516434377. Czekam na jakieś oferty nie wiem na ile to wycenić. Pozdrawiam Ogłaszający Frycek Data 14.10.2019 Cena 100,00 zł Kategoria Sprzęt  
 24. Time Left: 9 days and 13 hours

  • FOR SALE
  • NEW

  Witam. Kadzie robione dla siebie. Spawane Tig. Nie używane. Nie mytę do zdjęć, zakurzone. Z pokrywkami nie ma ich na zdjeciach. Mam jeszcze do sprzedania sterownik bolecki. W razie pytań pw lub 516434377. Czekam na jakieś oferty nie wiem na ile to wycenić. Pozdrawiam

  100.00 PLN

 25. A jaki był ekstrakt początkowy? 7°Blg wskazuje, że prawdopodobnie jeszcze będzie fermentować, zresztą minęły dopiero 2 czy 3 dni fermentacji, jeżeli dobrze liczę. Przez dwa tygodnie nie gmeraj w tym więcej, nie otwieraj (także kranika), nie mierz nic poza temperaturą otoczenia lub zewnętrznej ścianki fermentora. Jak nie wejdzie infekcja to jest szansa, że będziesz zadowolony, choćby wyszło paskudne. Nakład pracy i emocje znacznie poprawiają smak pierwszych piw. PS. Jeżeli za dwa tygodnie będziesz chciał użyć kranika, odkaź go dokładnie. Tam teraz kwitnie cywilizacja mikrobów. Właściwie to może od razu odwróć go do góry i zalej spirytusem czy innym Starsanem. Nie jestem specjalistą od kraników, ale to raczej nie zaszkodzi.
 26. Ogólnie jest przyjęte jedna pastylka na 0,5l i pół pastylki na 0,33l. Daje ona dosyć mocno nagazowane piwo. Stopień nagazowania zależy jednak od stylu i gustu piwowara. Osobiście wolę mniej nagazowane piwa. Miarka u mnie też się nie sprawdziła. Piwa wychodziły losowo nagazowane. Od dawna odmierzam dawkę cukru i rozpuszczam w całości. Daje to najlepsze efekty. Dla mocniej nagazowanych styli czasami wrzucam pastylki
 27. Hej, jutro zamierzam już rozlewać do butelek i mam pytanie czy jedna pastylka DIY Coopers na jedno piwo 0,5l bedzie ok ? a ile na butelke 0,33 ( bączka) ?
 28. Dziękuje Wam za odpowiedzi. Niestety już „po ptakach”, z kolejnym będzie lepiej. Nie będę tego wylewał bo mi szkoda i jestem ciekaw co wyjdzie. Póki co zostawię go w piwnicy przez tydzień (może 2?) i później rozleje do butelek. Czy to dobry pomysł? Dzisiaj troszkę ulałem z kranika, żeby sprawdzić poziom cukru. Jest 7blg, piwo ma całkiem niezły smak i nie czuć niczego dziwnego, kolor jest ładny, przy laniu prawie na płasko pojawiła się ładna piana. Czy jest jednak jakaś szansa, ze coś z tego będzie?
 1. Load more activity
×
×
 • Create New...