Jump to content

All Activity

This stream auto-updates

 1. Today
 2. Piwowarstwo domowe polega na tym, by polepszać jakość swojego piwa i iść cały czas do przodu, a nie robić piwa z wadami. Zazwyczaj dążymy do tego, że jeśli powstaje jakaś wada - szukamy przyczyny i staramy się wyeliminować.
 3. Bardzo dużo - nie licząc zakażeń, wymieniasz dwie często spotykane w domowych piwach wady. Do tego najwyraźniej nie wiesz skąd powstaje przynajmniej jedna z nich.
 4. Jeszcze raz. Napisałeś, że DMS i diacetyl w koncerniakach są konsekwencją skali produkcji i są nieuniknione? Jeszcze raz. Napisałeś, że dwie (częste) wady piwa domowego nie są tematem o którym warto wspominać od samego początku? Długie chłodzenie wynikające z braku chłodnicy jest częste u początkujących piwowarów. Brak troski o kondycję drożdży i warunki fermentacji także częściej spotykane jest na początku niż w późniejszych etapach przygody.
 5. No więc jeszcze raz i w skrócie - Nie będzie ani A ani B jeżeli spełni się warunek C i D. Te dwa pojęcia dla użytkownika który chce zrobić piwo w domu (standardowa 20 a nie 200 litrowa objętość warki) nie są istotne i nie warto zaprzątać tym głowy użytkownikowi który chce prostą recepturę. Chyba że nie zamierza gotować godzinę brzeczki lub nie zamierza jej chłodzić po gotowaniu ale na podstawie powyższego nie ma podstaw by podejrzewać że tak uczyni. To co ma znaczenie dla nas to są warunki fermentacji - ilość drożdży i warunki ich pracy - i o to forumowicz powinien się martwić tzn o to zadbać. Wymienianie pojęć DMS, diacetyl lub innymi wady piwa - po nazwach związków chemicznych nie ma przynajmniej na etapie tylko zrobienia dobrego piwa sensu jeśli spełni się warunki o których już napisałem, gdyż wówczas nic takiego nie będzie miało miejsca. Natomiast piw koncernowych lub rzemieślniczych co one mają a co nie , nie zajmujemy się nimi - tzn ich nie trzeba robić w domu bo już je kupiono skoro ktoś swtierdził jakieś wady, tam nie warzy się objętości po 20 litrów i dlatego inne są tam możliwości doprowadzenia brzeczki do wrzenia i potem schłodzenia jej. Podsumowując te dwa związki o których mowa powyżej nie występują tam dlatego że ktoś jest tam złośliwy lub nie wie jak robić piwo, tylko wynika to z warunków objętościowych warzelni, i wobec tego wyeliminowanie tych "wad" tamże nie jest możliwe.
 6. Nagrody dla zycięzców - lista jeszcze niepełna, ale wpiszę, co mam na pewno dla Was: Za III miejsce w każdej kategorii: 25 kg dowolnego słodu podstawowego ze Słodowni Bestmalz (pilzneński, pale ale, monachijski, pszeniczny) 400 g chmielu od PolishHops (Cascade i Iunga) 1 fiolka drożdży od Fermentum Mobile + gadżety firmowe Za II miejsce w każdej kategorii: 25 kg dowolnego słodu podstawowego ze Słodowni Bestmalz (pilzneński, pale ale, monachijski, pszeniczny) 800 g chmielu od PolishHops (Cascade, Puławski, Oktawia i Iunga) 1 fiolka drożdży od Fermentum Mobile + gadżety firmowe Bon na zakupy w sklepie Twój Browar o wartości 100 zł Za I miejsce w każdej kategorii: 25 kg dowolnego słodu podstawowego ze Słodowni Bestmalz (pilzneński, pale ale, monachijski, pszeniczny) 1000 g chmielu od PolishHops (Cascade, Puławski, Oktawia, Iunga + 200 g chmielu eksperymentalnego) + koszulka 2 fiolki drożdży od Fermentum Mobile + gadżety firmowe Bon na zakupy w sklepie Twój Browar o wartości 150 zł
 7. @Piotr Ba po Twoich wypowiedziach myślę, że powinieneś dokładnie poczytać sobie opis w stopce od @zasada
 8. Przekonałeś mnie żeby pierwsze testy zrobić w takim razie w ten weekend
 9. @Piotr Ba padło konkretne pytanie wynikające z Twojej zdania: "Nie będzie żadnego dmsu ani diacetylu jeżeli będzie się Gotować!" Odpowiedz jeśli potrafisz, jeśli nie to nie ciągnij smugi. Gotowanie wpływa na DMS, na diacetyl wpływają inne elementy o których możesz poczytać np. na blogu forumowego kolegi: https://www.beerfreak.pl/diacetyl-czyli-maslo-piwie/ Jak powiedział klasyk: na to dwoje uszu jedne usta dano, aby mniej mówiono a więcej słuchano.
 10. @Emil_bdg Najlepszą metodą są testy organoleptyczne 😄. W teorii powinieneś poczekać z tydzień na nagazowanie (mówię o górniakach). Zwykle jednak drożdże górnej fermentacji szybko (czasem w kilka dni) nagazują piwo. Ipy najlepiej pić świeże, tak samo pszeniczne. Więc sprawdzaj sam i porównuj.
 11. Uderz w stół ... Co to ma wspólnego z piwowarstwem domowym ? To jest forum browarów komercyjnych ?
 12. Woda+prysznic, taka myjka ciśnieniowa 🙂 Płyn do mycia naczyń i ściereczka/gąbka. Dobrze po myciu wysuszyć i dopiero sobie zamknąć/skręcić całość. Raz na jakiś PBW, a przed następną fermentacją woda+starsan. Tyle. Z all rounderem jest prościej, fermzilli w sumie przez 2 lata nie rozłożyłem na części, czyszczę jak wyżej i nic złego się nie działo.
 13. Jak nie masz wciąż pewności co do ilości wody, to na wszelki wypadek na boku podgrzej sobie kilka litrów wody do temperatury Twojej przerwy i wlej jej część jak okaże się, że jeszcze wciąż masz sporo miejsca na wodę w koszu a poza koszem pompa miałaby wciągać powietrze. Jak będziesz mieć dużą różnice poziomów to cyrkulacja będzie działać bardzo sprawnie. Zawór na dole mam wtedy otwarty zawsze na 100% aby uniknąć przypaleń a ten na górze mniej więcej na 80% i bardzo konkretnie przepływa brzeczka a mimo to nie przelewa się górą (wszystko sprawnie przechodzi przez mloto). Ale jeśli podczas srutowania stworzy się mąka albo jakaś papka to ciezko bedzie coś z tym zrobić. Zatkany kosz=brak cyrkulacji.
 14. Czy z uwagi na długą fermentację (butelkowanie dopiero 22.05) piwo po zabutelkowaniu musi układać się około 4 tygodni tak jak było to opisane w instrukcji dodanej do surowców? Czy przez dłuższy pierwszy proces skraca się czas układania?
 15. Yesterday
 16. Tym zdaniem dokonam niesamowitych wyczynów szpadlem, ale pomysł na koncept etykiet + nazwy masz po prostu niesamowite. Przejrzałem wszystkie i leżę ze śmiechu! Pozdrawiam.
 17. Warka nr 136 Pils 11,4°Blg 10.01.2022 20.03.2022 Ekstrakt końcowy: 2,3°Blg Zawartość alkoholu: 4,9% IBU: 40 Słody (5 kg): - pilzneński Weyermann 4 kg - wiedeński Weyermann 1 kg Chmiele: - Magnum 12,7% α 29 g - Żatecki 4% α 100 g Drożdże: - W34/70 Dodatki: - whirlfloc 0,5 tabl. Zacieranie: 16 l wody 73°C 66-65°C ?? minut 72-70°C ?? minut 77°C  Wysłodzone 27,5 l 11,2°Blg, gotowane przez 65 minut. Chmielenie: 60 minut: Magnum 29 g 15 minut: whirlfloc 0,5 tabl. 5 minut: Żatecki 40 g hopstand: Żatecki 60 g Fermentacja: 23,5 l 11,4°Blg. Temperatura 9°C 6 dni, 10°C 5 dni, 12°C 5 dni, 15°C 8 dni, 5°C 45 dni. Butelkowanie: 24 l z dodatkiem 135 g cukru rozpuszczonych w 1,1 l wody.  Uwagi: Nie zanotowałem długości przerw podczas zacierania.
 18. Jakiś błąd pomiarowy się tu wkradł. Nie ma fizycznej możliwość, żeby przy tej samej objętości po gotowaniu była wyższa gęstość. A jeszcze jakieś straty pewnie były.
 19. @Zdrawko, pytanie techniczne - czym czyścisz Fermzillę ?
 20. Nie będzie żadnego dmsu ani diacetylu jeżeli będzie się Gotować!! tzn 100 st C przez godzinę. No i jeżeli szybko schłodzisz poniżej 80 st C, jak nie ma jak to do wanny z zimną wodą. Te dwie wady w piwach domowych to sprawa marginalna. Dotyczy browarów gdzie jest problem z burzliwym gotowaniem słodu pilznenskiego. Gadacie o tym a to nie jest zmartwienie piwowara w domu.
 21. przeczytaj ostatnią linijkę z posta:
 22. Na oko i bez obliczeń daje ok.4-5g na litr. Tutaj bardziej idę w walor estetyczny. Ciekawe ile faktycznie by trzeba, żeby pH wyrównać / zdezaktywować pozostałości nadwęglanu.
 23. Dzięki za pomoc. Ogarnąłem, chyba będę musiał to jeszcze powtórzyć jutro
 24. Myślę, że warto całą rurkę i korek wyciągnąc - w tym czasie folią zakryć wieko fermentora. Umyć, zdezynfekować i znów na swoje miejsce
 25. Zainwestuję zatem w ten środek. A kwas cytrynowy w jakiej proporcji rozrabiasz?
 1. Load more activity
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.