Jump to content

lkulosBlog

  • entries
    2
  • comments
    11
  • views
    47671

ALE czyli miłego początki


lkulos

6187 views

 Share

Tak więc stało się, mości Panie i Panowie roku Pańskiego 2012 dokładnie 14/09/2012 rozpocząłem warzenie swojego pierwszego PIWA.

 

Oczywiście jak większość domorosłych piwowarów rozpocząłem "warzenie" od brew kita. Na pierwszy ogień poszedł Indian Pale Ale czyli popularnie zwane IPA.

 

pierwsze przemyślenia:

 

1/ nie najważniejszą czynnością podczas mycia i dezynfekcji jest głębokie oddychanie :(

-tak się zastanawiam skoro piwo jako takie ma ok 6000 lat jak wtedy wyglądała kwestia czyszczenia i higieny jako takiej, czytając niektóre blogi i wpisy na forach odnoszę wrażenie że przy robieniu piwa to sterylność musi być porównywalna do higieny która panuje na oiomie :D

- zdaje sobie sprawę że powyższym wpisem narażę się wielu bardziej dojrzałym piwowarom ale to jest mój blog i do momentu wylania do ścieku całego piwa będę obstawiał ze tezą, że ma być czysto ale gad demyt bez przesady ... :D

 

2/ oczywiści spróbowałem tego brew kita przed wlaniem do fermentatora hmmm mam nadzieje ze piwo będzie lepsze :D a jak nie, to będzie w piwniczce i każdorazowo jak będą goście to zostaną raczeni moim wyjątkowy produktem :beer: .

 

3/ robiłem zakupy http://www.piwopiweczko.pl tylko stacjonarnie nie przez neta i mila Pani pokierowała mnie laika co i jak (co do piwa to była moja decyzja więc jak nie wypali to pierwsze koty za płoty ) Nadmienię, iż to był mój pierwszy kontakt z tym sklepem i mogę go z czystym sumieniem polecić.(dodam, że nie mam w nim udziałów - a szkoda :( )

 

4/ teraz walczę z temperaturą co by spadło do 27 °C i dajemy drożdże.

i..... niech magia zadziała

 

hmmm z racji tego, że zaraziłem żonę do warzenia (następny będzie CYDR-podobno takie babskie i jabłkowe :D) to zastanawiam się nad nazwą swojego Domowego Browaru co sądzicie o nazwie "Browar Domowy MoLe"

 

 

15/09/2012 godzina 5:30

 

Muszę Wam się do czegoś przyznać kolejny raz zgrzeszyłem powiem tylko 2 słowa drożdże i temperatura. Wczoraj jak robiłem pierwszą warkę miałem cały czas 30°C i że, pora była już późna tak dodałem namoczone drożdże, które się rozmnożyły jak ----> drożdże do tej gorącej cieczy.

Po zrobieniu z premedytacją tego zamachu co by mi się dobrze spało naczytałem się dodatkowo na forach + książkach jak ważna jest temperatura w procesie dodawania drożdży. :D taki mały masochista ze mnie.

 

Powiem tyle spałem nerwowo i dzisiaj o 5oo rano obudziłem się zlany zimnym potem a jak Ja je zabiłem ??? jak jestem odpowiedzialny za śmierć moich drożdży ??? ale nagle usłyszałem miłe "bulk bulk" i miły "drożdżowy zapach " delikatny ----> piwo uratowane myślę sobie kolejny kryzys zażegnany.

Pewnie drożdże nie usłyszały jak mówiłem ---> k**wa za wysoka ta jeb**na temperatura (30°C) i nie wiedziały że mają zginąć najlepiej w męczarniach .

 

 

Moje motto piwne na dziś :"z piwem jest jak z wycieczką do Egiptu wszyscy jadą, a sraczkę dostają wybrani"

 

 

16/09/2012 godzina 7:25

Nadal miło bulka i fajnie pachnie muszki owocówki mają basen w rurce fermentacyjnej .. :roll: i wszędzie pełno tego gówna lata.

 

Albo ma to coś wspólnego że mam chyba 0,5 tony jabłek w pokoju na cydr.... :P dzisiaj będzie ciekawy dzień bo będziemy robić CYDR zaczynam na gwałt potrzebować butelek.

 

16/09/2012 godzina 22:09

 

Padam na twarz po uzyskaniu 20 litrów soku jabłkowego poprzez wniesienie umycie pokrojenie i wydłubanie nasion z jabłek..

Baniak już nastawiony wiec czekam na magię .

 

Moja żona chciała mieć CYDR wg jej przepisu wiec ma ale nie ukrywam że brew kit przy tym to jak spacerek. Dodam że, CYDR jest robiony z prawdziwych jabłek kilku odmian są słodkie i kwaśne miękkie i mączne .

 Share

2 Comments


Recommended Comments

Czemu nazwa "MoLe"?

 

Mi się nie podoba. Ale też - raczej na myśl o nazwie browaru nasuwają mi się przypadki bardziej charakterystyczne. MoLe niewiele mówi, nasuwają się skojarzenia albo latające robaczki z szafy, albo z chemią?

 

pozdrawiam

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.