Skocz do zawartości

amap

  • wpisów
    7
  • komentarzy
    9
  • wyświetleń
    54551

Wpisy na tym blogu

 

Paella

Źródło: Szybko, zdrowo, smacznie czyli fast food inaczej

amap

amap

 

Najlepszy trunek świata

parę lat temu miałem przyjemność podróżować po portugalii - a jak portugalia, to wiadomo, że najlepszy trunek świata..............     porto, to wspaniałe miasto leży na górzystym i skalistym terenie, z wijącą się wśród wzgórz rzęką douro - tą samą rzeką, która od wieków służyła za najlepszą drogę transportu dla wina z leżących poza miastem winnic do miejsc leżakowania znajdujących się w miejscowości vila nova de gaia (po drugiej stronie rzeki ). właśnie takimi statkami przewożono beczki do wydrążonych w skale jaskiń - w tej chwili łodzie są atrakcją turystyczną: jedną z dróg prowadzących w ten rejon jest dwupoziomowy most zaprojektowany przez ucznia eiffla (tego od paryskiej wieży) więc i konstrukcja jest bardzo podobna: most jest dwupoziomowy gdyż łączy wyższe i niższe partie miasta - znacznie ułatwia komunikację. niewątpliwą zaletą zgromadzenia w jednym miejscu wielu producentów wina jest walk o konkurencję - każdy chętny ma możliwość zwiedzenia miejsc, gdzie leżakują ogromne beczki z tym niesamowitym trunkiem: dodam, że za taką możliwość nie płaci się wcale, a dodatkowo można spróbować miejscowych wyrobów również za darmo... nie musze mówić że już po trzeciej z kolei wizycie tego samego dnia świat był jeszcze bardziej kolorowy tak dla uzupełnienia powiem, że porto można kupić w następujących odmianach (w kolejności od najgorszych do najlepszych): - ruby (najtańsza odmiana, słodka, owocowa, butelkowana po ok. dwóch latach i najczęściej mieszana pomiędzy sobą) - tawny (butelkowana po 3 do 5 lat, również może być kupażowane i w odmianach od słodkiej do wytrawnej - niektóre odmiany są przechowywane nawet do 40 lat w beczkach) - dated port (z określonego gorszego rocznika, nie kupażowane, butelkowane po 2 latach i dojrzewające w butelkach do 7 lat) - lbv (z określonego lepszego rocznika, dojrzewające w beczkach ok. 5 lat, nie kupażowane) - vintage (z najlepszych roczników, butelkowane po dwóch latach ale nigdy nie "spijane" od razu - przeznaczone do długiego leżakowania w butelkach, co sprzyja uszlachetnianiu sie bukietu) ze względu na sposób produkcji (dodawanie spirytusu winnego, długi proces leżakowania) trudno w warunkach domowych uzyskać takie wino, choć nie wątpie, że są tacy co próbują - ja niestety sie do nich nie zaliczam jeżeli ktoś nie próbował to zachęcam, szczególnie w zimniejsze dni, jeżeli ktoś ma (będzie miał) możliwość odbycia wycieczki - gorąco polecam, warto - ja na pewno tam kiedys wrócę.... na koniec widok na most i jaskinie (po prawej stronie):

amap

amap

 

jakość czy jakoś

własnie przeczytałem, że ceny słodów będą szły w górę. aż strach pomyśleć co zrobią wielkie koncerny w walce o klienta - najczęstszą bronią jest obniżka kosztów produkcji, więc z czego będzie wkrótce robione piwo koncernowe??? więcej kukurydzy czy import z chin?

amap

amap

 

lipiec 2012

zbieram na browar kiedyś to miało inne znaczenie niż dzisiaj - czasy i ludzie się zmieniają... takie tam z podróży, la birroteca - jeśli ktoś będzie miał okazję zwiedzać okolice turynu, to niedaleko znajduje się miejscowość alba a w niej: co ciekawe we włoszech, kraju słynącym z wyrobu win, również można spotkać osoby szerzące kulturę piwną.... w sklepie/pubie mozna nabyć sporo różnych marek - jak widać na zdjęciu klient wchodzi do środka, przegląda regały i wybiera piwo, które może zabrać ze sobą lub wypić na miejscu (niektóre gatunki są dostępne od zaraz gdyż są leżakowane w lodówkach) a sprzedający dysponują sporą wiedzą na temat warzenia piwa i stylów bjcp w chwili obecnej jest to jedyne miejsce gdzie można nabyć piwo la luna rossa:     producent, mikro-browar birrificio sprzedał z nieznanych mi powodów całą partię właścicielowi pubu - osobiście bardzo mi smakowało   swoją drogą chciałbym by taki artezan popracował nad layoutem swojej strony

amap

amap

×