Skocz do zawartości

cukier, glukoza, ekstrakt slodowy


gsb

Rekomendowane odpowiedzi

Kopyr - Nie znalazlem tak na prawde definicji "cichej" w internecie. Wszedzie piszecie tylko o tych "trudnych sprawach" z tym zwiazanych a nikt nie napisze co to :) Poz tym ten temat nazywa sie "wsparcie piwowarskie" i odsylanie przez "tych co sie znaja" do "czytania" albo "poszukania sobie" jest troche smieszne (pisalem juz o tym wczesniej). Umiem czytac, umiem szukac, ale tu jest taki balagan, ze jak nie znajduje czystej odpowiedzi na to pytanie, to tutaj zakladam temat i pytam.

 

Jasne?

 

Jejski - w tym poradniku pkt 10 -

- to kiedy ta glukoze dodawac? wlac ja do drugiego fermentora a do niego przelac zawartosc pierwszego (np. przez kranik, tak?).

- Co mi da "cicha"? Klarownosc i dofermentowanie? - jak warzylem pierwsza z brew kitu t mialem 1 BLG po burzliwej - to chyba wystarczajaco? Klarowne tez jest...

- Zmienia cos w smaku ta cicha?

- jak juz dodam ta glukoze to mieszac ja z brzeczka? czy nie mieszac?

 

Kurde tu jest tyle pytan, ze masakra, co chwile mi cos do glowy wpada (np. jak na cichej drozdze wpierdziela mi glukoze to jak mi sie potem piwo nagazuje w butelkach?:D

Edytowane przez gsb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gsb, nie mogę się z Tobą zgodzić. Jakieś 2 miesiące temu NIC nie wiedziałem o piwowarstwie. Czytałem, czytałem i czytałem. I to głównie to forum, bo wydało mi się najbardziej przyjazne dla początkującego. Jak przeczytałem, to zacząłem zadawać pytania. Dziś uwarzyłem swoją drugą warkę.. Dziwię się że Ty tych informacji nie widzisz :rolleyes: Niestety ale Kopyr ma rację..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety również Kolegę odeślę do czytania: http://www.wiki.piwo.org , cichą fermentację masz opisaną przy warzeniu z zacieranie gdyż zwykle w tym przypadku się ją stosuje.

- Jeśli chodzi o surowiec do refermentacji to rozpuszczasz odważoną ilość glukozy/cukru/ekstraktu w niewielkiej ilości wody (200-300ml) zagotowujesz studzisz, dodajesz do pustego odkażonego fermentora z kranikiem gdzie następnie za pomocą wężyka dekantujesz (przelewasz) piwo z fermentora w którym przebiegała fermentacja. Możesz lekko poruszać (zakręcić) fermentorem, aby roztwór glukozy/cukru/ekstraktu się wymieszał. Następnie piwo należy rozlać do butelek.

- Cicha fermentacja przede wszystkim ma na celu sklarowanie piwa, nie zmienia właściwie smaku

 

Oczywiście surowiec do refermentacji dodajesz tuż przed rozlewem, a nie podczas cichej fermentacji!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jejski - spoko. Troche jeszcze nie rozumiem idei cichej fermentacji' date=' bo moje 2 warki byly robione tak ze z fermentora gdzie przechodzila glowna femrntacja wlewalem do butelek do ktorych wczesniej wsypalem ok 4g ekstraktu... Co daje cicha fermentacja w sumie?[/quote']

Panowie, zaraz będzie, że jestem upierdliwiec, ale kuźwa na takie pytanie nie można odpowiadać. To są takie podstawy, że mnie skręca jak to czytam. W wątku obok inny kolega się pyta czy w 19°C będzie fermentować. :rolleyes: Miejcie litość. Czytanie nie boli, to są tak podstawowe sprawy, ze po prostu wstyd się obnosić ze swoja niewiedzą.

Chciałem po prostu zignorować te posty, jak ktoś chce niech odpowiada, no ale się k... nie da.

 

Dobra, nie bierzcie tego personalnie do siebie, właśnie wylałem 22l weizena w kanał, ale błagam Was - czytajcie.

No to mnie wk....ś pozytywnie :D . Od dzisiaj i to za chwilę piszę moje "wypociny dla początkujących" Masz rację że pisanie w kółko tych samych tekstów jest co najmniej irytujące. Raz jestem bardziej rozeźlony i nie chce mi się pisać, a innym razem mam więcej poweru i odpisuję. Życie ma być proste i na takie pytania należy podawać linka do gotowego rozwiązania ewentualnie potem w razie specyficznych problemów odpowiadać. Ostatnio próbuje odpowiadać linkami np. parę postów wyżej

Poczytaj najpierw tu http://www.piwo.org/forum/p7430-01-11-2 ? html#p7430

 

Zwłaszcza punkt 10. Co do 500g glukozy na normalną warkę to prawie na pewno wyprodukowałbyś "granaty piwne". Ja dodając do lagera 25l. 230g glukozy znacznie przeginam, ale lubię big_smile . Wyszukiwarka i hasło refermentacja . Postów jest w tym temacie mnóstwo .

ale bez systemowego rozwiązania to wszystko niema sensu.

 

Po wylaniu warki w kanał bluzgał bym trzy razy więcej. Jeszcze mi się nie zdarzyło i nie życzę nikomu takiego doświadczenia. Moje kondolencje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wylaniu warki w kanał bluzgał bym trzy razy więcej. Jeszcze mi się nie zdarzyło i nie życzę nikomu takiego doświadczenia. Moje kondolencje :D

Spoko, ostatnio mam takie doświadczenie w moim otoczeniu, że wylana warka to jest naprawdę bzdet, nie wart wkurzania się. :) Wylanych warek są 2, a 3. prawdopodobna. Także jakieś 60-70L, na płynnych drożdżach itd. Uwierz mi jednak, są gorsze rzeczy na świecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopyr - [...] Jasne?

Dla tych, co swego czasu czytali to jasne, dla innych jasne pełne :D

Kurde tu jest tyle pytan, ze masakra, co chwile mi cos do glowy wpada (np. jak na cichej drozdze wpierdziela mi glukoze to jak mi sie potem piwo nagazuje w butelkach?:)

Dori już odpowiedziała ale żeby nie było wątpliwości: Zlewając na cichą NIE DODAJESZ GLUKOZY ANI INNYCH TAKICH!!! Trzymasz sobie tą cichą w nieco niższej T poczym butelkujesz. "Cukru" (pod różną postacią - glukoza, suchy/płynny ekstrakt, brzeczka, cukier) dodajesz do refermentacji, czyli do butelkowania! I wtedy piwo w butelkach się nagazowuje, jasne? :) A robisz to w ten sposób, że dekantujesz piwo do fermentora (najlepiej z kranem) i w międzyczasie (albo lepiej przed) wlewasz do tegoż fermentora roztwór ww. cukru (co da Ci sugestię wymieszania - zwykle to wystarcza ale jak chcesz być sprytniejszy, to możesz delikatnie pomiąchać)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) OK - czyli cicha to nic innego jak odfiltrowanie glownego femrnetora. A zamiast sypac slodycz :) do butelek i kapslowac, tuz przed ta czynnoscia mozna wymieszac ów slodycz z brzeczką :)

 

2) Jejski - sluze opracowaniem pytan :D:)

 

 

- a jak to w koncu bedzie z tym natlenieniem? piszecie, ze zlewajac na cicha nie mozna napowietrzyc warki... nie mozna zrobic tego w ten sposob, ze z jednego fermentrora zlac kranikiem do drugiego i zaraz potem juz go zakryc, czy to bedzie przeginka z tlenem?

Edytowane przez gsb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- a jak to w koncu bedzie z tym natlenieniem? piszecie, ze zlewajac na cicha nie mozna napowietrzyc warki... nie mozna zrobic tego w ten sposob, ze z jednego fermentrora zlac kranikiem do drugiego i zaraz potem juz go zakryc, czy to bedzie przeginka z tlenem?

Nałożenie rurki na kranik prawie nic nie kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jejski - spoko. Troche jeszcze nie rozumiem idei cichej fermentacji, bo moje 2 warki byly robione tak ze z fermentora gdzie przechodzila glowna femrntacja wlewalem do butelek do ktorych wczesniej wsypalem ok 4g ekstraktu... Co daje cicha fermentacja w sumie?

niektórzy twierdzą, że nie daje nic, a może nawet przeszkadzać. według wielu osób można piwo spokojnie zostawić w fermentorze na 2-3 tygodnie w przypadku górniaków, i spokojnie 4-6 tygodni w przypadku lagerów. w tym czasie piwo dokładnie przefermentuje, sklaruje się i drożdże przetworzą uboczne produkty fermentacji. na naszym forum były opisywane przypadki znaaacznie dłuższego przetrzymywania piwa na burzliwej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- a jak to w koncu bedzie z tym natlenieniem? piszecie, ze zlewajac na cicha nie mozna napowietrzyc warki... nie mozna zrobic tego w ten sposob, ze z jednego fermentrora zlac kranikiem do drugiego i zaraz potem juz go zakryc, czy to bedzie przeginka z tlenem?

mozna wszystko, ale jeśli zależy Ci na smaku piwa, to trzeba przelewać tak, żeby rurka była pod powierzchnią piwa - wtedy się nie napowietrzy. Infam słusznie napisał, że rurka (a zwłaszcza jej nałożenie ;-) prawie nic nie kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- a jak to w koncu bedzie z tym natlenieniem? piszecie, ze zlewajac na cicha nie mozna napowietrzyc warki... nie mozna zrobic tego w ten sposob, ze z jednego fermentrora zlac kranikiem do drugiego i zaraz potem juz go zakryc, czy to bedzie przeginka z tlenem?

Nie radzę zlewać piwa kranikiem - za dużo osadów dostanie się do drugiego fermentora, a tego właśnie chcemy uniknąć. Piwo lepiej zdekantować znad osadów, czyli ściągnąć z góry za pomocą wężyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie radzę zlewać piwa kranikiem - za dużo osadów dostanie się do drugiego fermentora, a tego właśnie chcemy uniknąć.

Hmm... przecież kranik jest na pewnej wysokości nad dnem. Nie powinno zaciągnąć dużo osadów. A dużo łatwiej i szybciej można kranikiem (z założoną rurką oczywiście) przelać na cichą.

Wystarczy tylko odlać pierwsze 100-200ml żeby zlać osady które są w kraniku i w jego okolicy. Potem już leci klarowne.

A zresztą nawet jeśli wpadnie jakaś drobina to najwyżej poleży w fermentorze przez cichą, a do butelkowania i tak będzie jeszcze raz dekantowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przez kranik mają tendencję do bycia zasysanymi

Zassane są tylko te co zalegają w kraniku, a jeżeli mamy założony reduktor osadów to praktycznie może zassać

nam jakiś ułamek %. Te co leżą na dnie i tak są około 2-3cm poniżej kranika.

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

troche nie w temat i zaplon tez lekko opozniony ale mam do was pytanie :

dodajac powiedzmy 150g glukozy czy powiedzmy 200g suchego ekstraktu do refermentacji - jakiego wzrostu zawartosci alkoholu po lezakowaniu mozna sie spodziewac ? gdzies czytalem ( chyba na forum BA ) ze są to wartości około 0,4% co w sumie nie jest małą wartością.

pytanie dotyczy oczywiscie warek 20 litrowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Wiem, że wątek powstał dawno, ale przeszukałem forum i m.in. wątki w spisie i nie znalazłem (może pominąłem gdzieś) informacji:

Ile dodaje się ekstraktu słodowego do refermentacji przy założeniu, że ma być zamiennikiem 4g cukru na butelkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.