Skocz do zawartości

• Zaloguj się lub zarejestruj poprzez Zaloguj korzystając z Facebooka Log In with Google      Logowanie »   
  • BeerTalk  0

Domowa produkcja papierosów

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#1 Napisano 06 wrzesień 2012 - 18:08

coder

coder

• 6121 postów 326 pkt.

Fajny artykuł:

http://www.polityka....stwo-traci.read

sporo analogii do naszego hobby :)

#2 Napisano 06 wrzesień 2012 - 18:46

Jacenty

Jacenty

• 1545 postów 137 pkt.
  • Nazwa browaru
    JACENTY
  • Rok założenia:MMXI
  • Liczba warek:augošā

Nawet nie przypuszczałem, że tak ludzie sobie radzą. Wie ktoś coś więcej na ten temat? Jakieś konkrety?
Jan Długosz -   ,, Ma  jednak  kraj polski napój warzony z pszenicy, chmielu i wody, po polsku piwem zwany. Nic nadeń lepszego dla pokrzepienia duszy. Jest ono nie tylko rozkoszą mieszkańców, lecz i cudzoziemców więcej niż w innych krajach zachwyca swym smakiem wybornym"
Jędrzej Kitowicz-  "..grodziskie zaś słynęło coraz bardziej po Wielkiej Polszcze, tak szlachcic tam, który nie miał w swoim domu piwa grodziskiego, poczytany był za mizeraka albo za kutwę."

#3 Napisano 06 wrzesień 2012 - 19:20

Afghan

Afghan

• 747 postów 26 pkt.
  • Rok założenia:2011
  • Liczba warek:43
Browar

Mam znajomego w pracy z którym już pracuję z 5 lat i nie pamiętam żeby miał papierosy ze sklepu. Zawsze miał własnoręcznie robione. Kupuje tytoń i gilzy i do tego jest taka mała maszynka do nabijania gilz i tyle :) W tym artykule to widzę że ten ktoś to chyba nawet sam suszy tytoń.

#4 Napisano 06 wrzesień 2012 - 20:56

jake

jake

• 1525 postów 94 pkt.
  • Nazwa browaru
    Whittail
  • Rok założenia:2005
  • Liczba warek:119
Browar

Brawo! Polak potrafi.
Browar Whittail
Next:
Witbier
Weizen

Czy dzielenie się gęstwą drożdżową to łamanie "praw" autorskich?
Jak stracić wiarygodność w 15 sekund
Nigdy nie jeżdżę po alkoholu
Polacy nic się nie stało!
Luzieboją się prawdy, bo prawda nie zawsze jest wygodna. Prawda nie jest tak prosta jak kłamstwo... z prawdą nie łatwo jest żyć, ale jest to możliwe. Niestety niektórzy tego nie chcą się nauczyć i wybierają prostszą drogę.

#5 Napisano 07 wrzesień 2012 - 10:10

Jacki

Jacki

• 715 postów 10 pkt.
  • Nazwa browaru
    Żywot Jackiego
  • Rok założenia:2009
  • Liczba warek:83

Afghan: no właśnie o to chodzi, że ludzie kupuję nieprzetworzone liście aby uniknąć akcyzy (gotowy tytoń jest oakcyzowany), sami go fermentują (nie wiem na czym to polega) i tną. Tyle zachodu żeby oszczędzić parę złotych a można przecież rzucić ;)

#6 Napisano 07 wrzesień 2012 - 10:44

slotish

slotish

• 1075 postów 49 pkt.
  • Nazwa browaru
    Wiklina
  • Liczba warek:49
Browar

Szukałem na YouTube tutorial ( bo kiedyś istniał ) jak zrobić w domu papierosy i nie znalazłem. Jednak pamiętam, że fermentacje można przeprowadzić półprofesjonalnie w komorze fermentacyjnej co jednak podraża cały proces albo w słoikach. Liście układa się jeden na drugim, roluje i umieszcza w słoiku, który należy położyć w ciepłym miejscu ( kaloryfer, rura od wody ) i czekać kilka miesięcy. Z tego co pamiętam ta druga metoda jest niedoskonała, gdyż nawet do 50% słoików może zajść pleśnią.

Sam nie palę więc jakoś mnie to nie dotyczy, ale jak patrzę na ceny papierosów to nie dziwię się osobom palącym, że zmniejszają areał pomidorów na działkach na rzecz tytoniu :D

#7 Napisano 07 wrzesień 2012 - 12:17

voltkj

voltkj

• 51 postów 2 pkt.
  • Nazwa browaru
    juxxwy
  • Liczba warek:75

Pamietam, ze zaczasow komuny, też robilem sobie papierosy, bo ich nie bylo. Teraz sa, tylko kasy brak. I tak sie historia kołem toczy.  Wlasne wedliny, papierosy, piwo, wino itp. Slońce sie wzburzy i przetrwaja ci co nie korzystaja z dobrodzejstw cywilizacji.

#8 Napisano 24 wrzesień 2012 - 10:27

WiHuRa

WiHuRa

• 3714 postów 276 pkt.
  • Nazwa browaru
    Czarny Ryś
  • Liczba warek:56
Browar

Długo nie trzeba było czekać:
http://www.tvn24.pl/...e,278585,s.html

#9 Napisano 24 wrzesień 2012 - 11:32

pieddro

pieddro

• 214 postów 13 pkt.
  • Nazwa browaru
    Mistrevich
  • Rok założenia:2010
  • Liczba warek:21
  • Lokalizacja:Kraków leżakownia/Miechów warzelnia/Stępina pijalnia

Wyświetl postUżytkownik WiHuRa dnia 24 wrzesień 2012 - 10:27 napisał

Mówiłem, mówię i będę mówił: Jeśli uważacie, że urzędnicy nie posiadają do Internetu, to jesteście (delikatnie rzecz ujmując) w grubym błędzie. Niestety, każda rzecz tego typu zbytnio spopularyzowana znajdzie tak swój finał.
Popularyzacja: Takie przedstawienie swojego hobby na forach, gdzie ilość surowca, typ urządzeń, formy przerobu zaczynają być konkurencją dla akcyzy/pit5/vatu/kontroli procesu produkcji i dystrybucji.
To nie jest kwestia zaniechania istnienia hobby w sieci, tylko opisywanie go z głową, a nie z tłumaczeniem " robię wszystko zgodnie z obowiązującymi przepisami" - bo przepisy łatwo (za łatwo) ulegają zmianie, co widać w powyższym przypadku.

ps. Osoby z Krakowa, istniejące na forum jakiś czas, robiące piwo domowe więcej niż 20l na rok, zapraszam na PW - mam kilka informacji w powyższym świetle, które nie zaszkodzi wiedzieć.
przybyłem, uwarzyłem, zwyciężyłem.

#10 Napisano 24 wrzesień 2012 - 11:37

WiHuRa

WiHuRa

• 3714 postów 276 pkt.
  • Nazwa browaru
    Czarny Ryś
Browar

Uważam jednak, że tytoń i spirytus (handel i obrót) to są inne sprawy niż hobbystyczne piwowarstwo/winiarstwo/miodosytnictwo. Nie popadałbym w teorie spiskowe.

Użytkownik WiHuRa edytował ten post 24 wrzesień 2012 - 11:38

#11 Napisano 24 wrzesień 2012 - 11:40

wyvern

wyvern

• 836 postów 28 pkt.
  • Nazwa browaru
    Browar Domowy Zemplin
  • Rok założenia:2012
  • Liczba warek:39
Browar

Wyświetl postUżytkownik WiHuRa dnia 24 wrzesień 2012 - 11:37 napisał

Uważam jednak, że tytoń i spirytus (handel i obrót) to są inne sprawy niż hobbystyczne piwowarstwo/winiarstwo/miodosytnictwo. Nie popadałbym w teorie spiskowe.

A czym się różni etanol w spirycie od etanolu w piwie? Nie licząc stężenia. Tak BTW odnośnie zakazu destylowania - przecież wtedy będę miał nawet mniej tego alkoholu (straty).
Burzliwa -  #35 Sahti; #36 Witbier #38 AIPA
Cicha - #22 Wit - lambik;
Butelka - Nic :(

http://piwoidopiwa.blogspot.com

http://piwowarzy.wroclaw.pl/

#12 Napisano 24 wrzesień 2012 - 11:46

Wiktor

Wiktor

• 4861 postów 227 pkt.
  • Nazwa browaru
    Otwocki
  • Liczba warek:178
Browar

Wyświetl postUżytkownik wyvern dnia 24 wrzesień 2012 - 11:40 napisał

A czym się różni etanol w spirycie od etanolu w piwie? Nie licząc stężenia. Tak BTW odnośnie zakazu destylowania - przecież wtedy będę miał nawet mniej tego alkoholu (straty).

stawką - za piwo 12 blg ~5% jest 93 gr na litr, a za wyrób spirytusowy byłoby ponad 2,30...

#13 Napisano 24 wrzesień 2012 - 11:51

pieddro

pieddro

• 214 postów 13 pkt.
  • Nazwa browaru
    Mistrevich
  • Liczba warek:21
  • Lokalizacja:Kraków leżakownia/Miechów warzelnia/Stępina pijalnia

Wyświetl postUżytkownik WiHuRa dnia 24 wrzesień 2012 - 11:37 napisał

Nie popadałbym w teorie spiskowe.
Ależ ja jestem daleki od teorii spiskowych. Samolot mnie nie interesuje, z archiwum x nie oglądałem, kto wysadził 2 wieże mnie nie obchodzi...

Ale wiem z własnego doświadczenia co leży u podstaw działań urzędników w Polsce, oraz jak wygląda tworzenie przepisów wykonawczych na podstawie "analiz" dolnego szczebla... cest a la vie
przybyłem, uwarzyłem, zwyciężyłem.

#14 Napisano 24 wrzesień 2012 - 11:52

WiHuRa

WiHuRa

• 3714 postów 276 pkt.
  • Nazwa browaru
    Czarny Ryś
Browar

Już widzę, jak Państwo wydaje miliony na nowe ustawy i zaciąg szereg urzędasów co będę ścigać tą garstkę piwowarów i zbierać od nich 93g za litr 12°Blg, 5% trunku.

Użytkownik WiHuRa edytował ten post 24 wrzesień 2012 - 11:54

#15 Napisano 24 wrzesień 2012 - 11:55

wyvern

wyvern

• 836 postów 28 pkt.
  • Nazwa browaru
    Browar Domowy Zemplin
  • Rok założenia:2012
  • Liczba warek:39
Browar

Wyświetl postUżytkownik Wiktor dnia 24 wrzesień 2012 - 11:46 napisał

Wyświetl postUżytkownik wyvern dnia 24 wrzesień 2012 - 11:40 napisał

stawką - za piwo 12 blg ~5% jest 93 gr na litr, a za wyrób spirytusowy byłoby ponad 2,30...

Czyli etanol w piwie jest wręcz droższy! (licząc nie stawkę za litr roztworu, tylko za cenę akcyzy czystego alkoholu w nim). Zatem zakaz destylacji robi się jeszcze bardziej bez sensu!
Burzliwa -  #35 Sahti; #36 Witbier #38 AIPA
Cicha - #22 Wit - lambik;
Butelka - Nic :(

http://piwoidopiwa.blogspot.com

http://piwowarzy.wroclaw.pl/

#16 Napisano 24 wrzesień 2012 - 12:09

Wiktor

Wiktor

• 4861 postów 227 pkt.
  • Nazwa browaru
    Otwocki
Browar

Wyświetl postUżytkownik wyvern dnia 24 wrzesień 2012 - 11:55 napisał

Czyli etanol w piwie jest wręcz droższy! (licząc nie stawkę za litr roztworu, tylko za cenę akcyzy czystego alkoholu w nim). Zatem zakaz destylacji robi się jeszcze bardziej bez sensu!
nie no etanol jest tańszy - uproszczając fakt ze akcyza za piwo jest od ekstraktu nie alkoholu, porównałem akcyzy dla napoju o takim samym stężeniu. Na piwo jest 7,79 zł /hl/plato a na spirytus 4960 zł/hl 100% etanolu.

#17 Napisano 24 wrzesień 2012 - 13:11

jake

jake

• 1525 postów 94 pkt.
  • Nazwa browaru
    Whittail
  • Rok założenia:2005
  • Liczba warek:119
Browar

Wyświetl postUżytkownik WiHuRa dnia 24 wrzesień 2012 - 10:27 napisał

Ale o co im w ogóle chodzi?

Według szacunków na sprzedaży nielegalnego tytoniu budżet traci już ok. 1 mld zł rocznie.

To ktoś coś nielegalnie sprzedaje? Od kiedy to nie wolno sprzedawać tytoniu?
Browar Whittail
Next:
Witbier
Weizen

Czy dzielenie się gęstwą drożdżową to łamanie "praw" autorskich?
Jak stracić wiarygodność w 15 sekund
Nigdy nie jeżdżę po alkoholu
Polacy nic się nie stało!
Luzieboją się prawdy, bo prawda nie zawsze jest wygodna. Prawda nie jest tak prosta jak kłamstwo... z prawdą nie łatwo jest żyć, ale jest to możliwe. Niestety niektórzy tego nie chcą się nauczyć i wybierają prostszą drogę.

#18 Napisano 25 wrzesień 2012 - 01:35

anteks

anteks

• 6487 postów 219 pkt.
Browar

Wyświetl postUżytkownik pieddro dnia 24 wrzesień 2012 - 11:32 napisał

Mówiłem, mówię i będę mówił: Jeśli uważacie, że urzędnicy nie posiadają do Internetu, to jesteście (delikatnie rzecz ujmując) w grubym błędzie. Niestety, każda rzecz tego typu zbytnio spopularyzowana znajdzie tak swój finał.
Popularyzacja: Takie przedstawienie swojego hobby na forach, gdzie ilość surowca, typ urządzeń, formy przerobu zaczynają być konkurencją dla akcyzy/pit5/vatu/kontroli procesu produkcji i dystrybucji.
To nie jest kwestia zaniechania istnienia hobby w sieci, tylko opisywanie go z głową, a nie z tłumaczeniem " robię wszystko zgodnie z obowiązującymi przepisami" - bo przepisy łatwo (za łatwo) ulegają zmianie, co widać w powyższym przypadku.

ps. Osoby z Krakowa, istniejące na forum jakiś czas, robiące piwo domowe więcej niż 20l na rok, zapraszam na PW - mam kilka informacji w powyższym świetle, które nie zaszkodzi wiedzieć.
A osoby z poza Krakowa nie muszą wiedzieć?
mniej książków, więcej piwa

#19 Napisano 25 wrzesień 2012 - 05:27

prusak

prusak

• 444 postów 11 pkt.
  • Nazwa browaru
    Browar prusaka
  • Liczba warek:154
Browar

Czyli zgodnie z zeznaniami z TEGO tematu nasze bidne państwo straciło już jakieś 29863zł akcyzy (a nie każdy się chwali tym ile uwarzył). :cool:

#20 Napisano 25 wrzesień 2012 - 07:28

Wiktor

Wiktor

• 4861 postów 227 pkt.
  • Nazwa browaru
    Otwocki
Browar

Wyświetl postUżytkownik prusak dnia 25 wrzesień 2012 - 05:27 napisał

Czyli zgodnie z zeznaniami z TEGO tematu nasze bidne państwo straciło już jakieś 29863zł akcyzy (a nie każdy się chwali tym ile uwarzył). :cool:

może nawet więcej bo średni ekstrakt może być większy niż 12.

Część osób była przeciwna temu wątkowi - miejmy nadzieję że urzędnicy pomyślą że koszty ściągnięcia tej akcyzy wielokrotnie przekroczą zyski.

PS - przy tak małej produkcji (do 20 000 hl)  jest ulga na hl - 30 zł wiec będzie trochę mniej :)

Użytkownik Wiktor edytował ten post 25 wrzesień 2012 - 07:30

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych