Skocz do zawartości

Browar Undeath czyli warzone na uboczu w Bytomiu Odrzańskim


Rekomendowane odpowiedzi

Co pisali o czasie fermentacji to pisali, ale drożdże nie umieją czytać. U mnie drożdże nie wylazły, ale piana miała z 7cm. Na niej cały czas unosiły się drożdże, opad na dno był znikomy.

Fakt chmiel pachniał obezwładniająco. W Polsce te zestawy są również dostępne, tylko w znacznie lepszej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj lekkie porządki w browarze plus zlewanie piwek na cichą i odpalenie startera z Stefanami ;)

 

1. Zlałem na cichą warkę 149 Polskie ale wyszło 22,5 litra przy 3 blg -1,012 FG, pachnie i smakuje dobrze, dość czysto, trochę goryczkowo. Dodałem 60 g Iungi na cichą.

 

2. Pozlewałem do butelek z słoika z chmielami na zimno warkę 146 ABA wyszło 7 butelek 0,5l przy 2,1 blg - 1.008 FG. Bardzo fajne mi ten Brown Ale, lekko czekoladowy z żywiczką z Simcoe w aromacie, czekam na nagazowanie ale bardzo ciekawie się zapowiada.

 

3. I na cichą jako drugie poszedł Warka 148 American Lager wyszło 22,5 litra przy 3,4 blg - 1.013 FG. Dostanie za tydzień jakiś chmieli na zimno co by w aromacie było ładnie ;) Ogólnie fajny aromat ma to piwko ziołowo-owocowy, plus delikatna słodkość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zrobiłem piwo razem z kumplem:

19.01.2015
warka 152 AIPA (receptura własna)

SKŁAD:

  • Bruntal Pilzneński - 5,7 kg
  • Strzegom Karmelowy 30 - 0,2 kg
  • Strzegom bursztynowy - 0,2 kg
  • Simcoe 13,2% 35 g
  • Amarillo 8,9% 20 g
  • Chalanger 10,2% 30 g
  • Zeus 16,6% 35 g
  • Cenntenial 8,4% 30 g
  • Saphir 4,3% 20 g
  • Drożdże WLP 090 San Diego Super 150 ml gęstwy po Polskim ale.

Śrutowanie: Z pomocą wiertarki 6,3 kg w parę minut.

ZACIERANIE:
woda do zasypu - 16l
68-63C - 60'
5' - 75C mash out

WYSŁADZANIE:
9+9 = około 18 litrów pH wody zbite z 7,2 do 5,3 przez 80% kwas mlekowy 5,5 ml.


GOTOWANIE:
FWH - Zeus 20 g (60')
15' - Cenntenial 15 g
10' - Challenger 15 g
5' - Simcoe 15 g
0' - w 70C 20 g Simcoe i Saphira, po 15g Amarillo, Challenger, Cenntenial i Zeus

Po gotowaniu parametry piwa:
Wyszły 23l o gęstości 15,7 Blg, przy wydajności 65% oraz IBU 70

Odczyt z refraktometru: 16,2 Brix
SG: OG - 1.064
FG - 1.012

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 18C w 20 minut około 70 litrów.

FERMENTACJA:

Planowana burzliwa:
18 C - 12 dni
Cicha z chmielami na zimno 7 dni - 10C z Simcoe, Zeus, Challenger i Cenntenial po 20 g

[EDIT]
31.01.2015 Na cichą przelałem też warkę 152 AIPA wyszło 23 litry, pomiaru nie zrobiłem, dodałem po 25 g Simcoe, Cennteniala, Challengera i Amarillo.

[EDIT]
10.02.2015 Przed chwilą zlałem warkę 152 AIPAdo 41*0,5 l butelek przy 3 blg - 1,012 FG. Nie powiem jak się nagazuje będzie petarda, ma fajną goryczkę, oraz mocny aromat, jak przelewałem do wiadra do rozlewu na całą warzelnię było czuć :) Mam nadzieje, że będzie taka też po refermentacji.

 

DEGUSTACJA:

Jest git, ładnie chmielowa, jedynie alkohol trochę mocny ;)

KOMENTARZ:
- Czas pracy 5,5 h,
- Końcówki chmielenia nie pamiętam, a nie zapisałem jej nigdzie ale było prawdopodobnie tak... :D Zobaczymy fermentacja ruszyła w parę godzin.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlałem warkę 149 Polskie Ale do kega 18,5 litra i 7*0,5l butelek przy 3 blg - 1.012 FG, w smaku jest dobre, będzie pijalne mocno piwko, mocno schłodzone było ale czuć wyraźnie aromat Iungi :) Jutro dodam chmiel do American Lagera i warzę Pszenicę. Za 2 dni przeleje na cichą i zadam bakterie do Lambika.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wiadra z American Lagerem dorzcuiłem 20 g Iungi i po 10 g Zeusa i Simcoe ;) Jutro jednak Lambik będzie przelewany na cichą, butla była trochę zasyfiona i spędzi noc w NaOH. A teraz wysładzam już Pszenicę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dawno się nie chwaliłem żadnym piwem więc pochwalę się swoim American Brown Ale nalanym z kega ;) :

 

Barwa Bardzo klarowne, Ładna brązowa

Piana: Mocna zbita, kremowa, lekko beżowa, dropęcheżykowa, zostaje do samego końca i ładnie firankuje.

Aromat: Trochę płaski ale czuć ładnie chmiele, żywiczno cytrusowe i lekko ziołowe. Do tego jest karmel i lekki chlebkowy aromat ogólnie podoba mi się, choć przydałby się ten orzechowy aromacik.

Smak : Mocna goryczka, nie zalegająca, skontrowana ładnie słodowością i karmelem, jak dla mnie idealny balans. W aromacie powtarza się to co wyżej. Piwo jest fajne kremowe i bardzo gładko wchodzi, tak że chce się sięgać po kolejne łyki :)

Ogólne wrażenia: Jestem zadowolony bardzo z tego piwa, jest idealny balans kolor piana. Aromat trochę płaski ale nie było chmielenia na zimno jest i tak bardzo fajnie :) Jedyne co bym zmienił to chyba następnym razem pójdzie karmel od Fawcetta żeby otrzymać orzechy w aromacie tak jak w Amercian Stoutcie :)

post-3297-0-21193700-1421860033_thumb.jpg

post-3297-0-94973200-1421860041_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21.01.2015

warka 153 Pszeniczne (receptura własna)

 

SKŁAD:

  • Strzegom Pszeniczny - 2,4 kg
  • Bruntal Pilzneński - 2 kg
  • Tradition 6% 35 g
  • Drożdże Wyeast 3068 Weihenstephan weizen rozbujane w starterze około 100 ml.

Śrutowanie: Z pomocą wiertarki 4,4 kg w parę minut.

 

ZACIERANIE:

woda do zasypu - 13l

54C - 15'

64-61C - 30'

74C - 15'

5' - 75C mash out

 

WYSŁADZANIE:

9+9 = około 18 litrów pH wody zbite z 7,2 do 5,3 przez 80% kwas mlekowy 5,5 ml.

 

GOTOWANIE:

60' Tradition 20 g

10' Tradition 15 g

 

Po gotowaniu parametry piwa:

Wyszły 23l o gęstości 11,8 Blg, przy wydajności 65% oraz IBU 18

 

Odczyt z refraktometru: 12,3 Brix

SG: OG - 1.047

FG - 1.0??

 

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 18C w 20 minut około 70 litrów.

 

FERMENTACJA:

 

Planowana burzliwa:

18 C - 12 dni

 

[EDIT]

31.01.2015 W trakcie warzenia poprzednia pszenica - warka 153 wylądowała w kegu 18,5 l i 9*0,5l butelkach przy 2,8 blg - 1.011 FG

 

 

 

KOMENTARZ:

- Czas pracy 6 h,

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jakiś czas wymieniam się online (depozyt) piwkami. Czy chciałbyś spróbować moich piwek? Zazwyczaj paczka (5piw) waży 4.5~4.9kg, wysyłam DPD. Sensoryk i znawca piw ze mnie jest jak z koziej d. trąbka ale zawsze to coś nowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko możemy się wymienić :) Tylko dopiero za jakiś tydzień napisz mi PW, dogadamy się tam dokładnie. Ogólnie ja ostatnio korzystam z Paczka24 na poczcie albo z paczkomatu, ale kurierem też mogę wysłać :) Tylko ja używam K-ex bo jest najtańszy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22.01.2015
warka 154 Marcowe (receptura własna)

SKŁAD:

  • Bruntal Pilzneński - 2,5 kg
  • Strzegom Monachijski I - 1,5 kg
  • Strzegom Wiedeński - 1 kg
  • Wwyermann Caramunich I - 0,2 kg
  • Strzegom karmelowy 300 - 0,1 kg
  • Tradition 6% 25 g
  • Taurus 12% 15 g
  • Drożdże Wyeast 2001 Urquell Lager około 150 ml gęstwy, drożdże po American lagerze.

Śrutowanie: Z pomocą wiertarki 5,3 kg w parę minut.

ZACIERANIE:
woda do zasypu - 16l
54C - 15'
64-61C - 20'
74C - 30'
5' - 75C mash out

WYSŁADZANIE:
9+9 = około 18 litrów pH wody zbite z 7,2 do 5,3 przez 80% kwas mlekowy 5,5 ml.


GOTOWANIE:
60' Taurus 15 g
30' Tradition 10 g
15' Tradition 15 g

Po gotowaniu parametry piwa:
Wyszły 23,5l o gęstości 14,3 Blg, przy wydajności 67% oraz IBU 27

Odczyt z refraktometru: 14,8 Brix
SG: OG - 1.058
FG - 1.0??

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 17C w 20 minut około 70 litrów.

FERMENTACJA:

Planowana burzliwa:
9-10 C - 14 dni
Cicha - 14 dni 10C

[EDIT]
5.02.2015 Przelałem na cichą warkę 154 Marcowe wyszło 23 l przy 3,2 blg - 1.012 FG, nie spróbowałem ale pachnie okej.
[EDIT]

01.03.2015 Wczoraj zlałem warkę 154 Marcowe wyszło 45*0,5 l butelek przy 3,1 blg - 1,012 FG. W smaku fajne dość czyste choć lekkie estry są, jest też diacetyl. Zobaczymy po nagazowaniu.

 

DEGUSTACJA:

09.05.2015 r. A tymczasem do warzenia spróbowałem sobie Marcowe, wyszło mi to piwo całkiem w porządku, ale jeszcze z miesiąc leżakowania przed nim. Jest mocno słodowo-karmelowe, w aromacie czysty, choć czuć leciutko chmiele, oprócz tego karmel. W smaku dość czysty, ale niestety z ogrzaniem alkohol bardzo delikatny wychodzi. Piwko mi smakuje, ale jest delikatnie za wytrawne.  :) Jeszcze mało gazu ma ale generalnie mogę być zadowolony.

 

Recenzja Amapa z 29.04.2015

Marcowe - Browar Undeath warzone na uboczu:

 

barwa: herbata, ładne klarowne.
piana: coś tam sie pokazało by po sekundzie zniknąć
aromat: słodowy, lekkie tosty, po ogrzaniu lekki rozpuszczalnik
smak : słodowość ponad wszystko, goryczka minimalnie wyczuwalna, lekki chlebek, wysycenia praktycznie brak, pełne w smaku

ogólne wrażenia:no, ten teges, bez piany, słodkie jakieś i bez gazu.... nuda panie  :D

 

 

23.06.2015r.

 

Piwo poprawiło się znacznie w smaku, rozpuszczalnik leciutki dalej jest, ale głównie wychodzi nuta słodowa, nagazowanie idealne. Muszę następnym razem przypilnować bardziej fermentacji, musiała mi gdzieś uciec przez moment. 

 

KOMENTARZ:
- Czas pracy 6 h,

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zlałem warkę 150 Lambika na cichą wyszło 19 litrów przy 4,15 blg - 1,016 FG, będą miały co bakterie i dzikie drożdże dożreć :) Dostał na cichą Blendem Lambikowym plus 25 g płatków dębowych średnio opiekanych. Spróbowałem też próbkę jego i przynajmniej będę dobrze już identyfikował zapach zwietrzałego chmielu :D Skunks z sianem totalnym ciężko będzie pomylić... W smaku lekko słodkie akurat będzie, dość czyste. No to zostawiamy w spokoju go na 8 miesięcy, w tym czasie będzie trzeba nagromadzić owoców - pewnie czarna porzeczka, maliny i wiśnie :) Zobaczymy też czy w trakcie nie uwarzę drugie żeby zrobić blenda. Na dole zdjęcia blendu i płatków, oraz zlanego lambika w butli. Ostatnie zdjęcia to arsenał w fermentowni dochodzą tam Wild AIPA, która na dniach poleci na cold crash, potem do butelek i Red Flanders, który pójdzie na cichą zastąpić Wild AIPA z płatkami dębowymi :)

post-3297-0-92242300-1422046010_thumb.jpg

post-3297-0-35218200-1422046021_thumb.jpg

post-3297-0-86455600-1422046033_thumb.jpg

post-3297-0-17655400-1422046051_thumb.jpg

post-3297-0-43477000-1422046059_thumb.jpg

post-3297-0-96558200-1422046066_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiu śpisz pod "kadziami" że tam materac przy arsenale na 4 zdjęciu? No i chlor w rurce musi być :D

 

Wiedziałem że zaraz będą o to pytania :P Tak śpię przy fermentorach i dosypuje do nich chmielu w nocy przez sen jak to robi pewien browar kontraktowy :D A na serio to pokój gościnny, z którego teraz nie korzystamy, a materac spadł bo był oparty o ścianę.

 

Chlor w rurze musi być :) za 2 dni zwietrzeje i będzie woda ale na początku przy przenoszeniu wiader i balonów zdarzało się wodę zassać do środka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chlor w rurze musi być :) za 2 dni zwietrzeje i będzie woda ale na początku przy przenoszeniu wiader i balonów zdarzało się wodę zassać do środka

 

Ja do rurki wlewam zwykle pół kieliszka wódki, jakoś ciężej mi się przekonać do faktu że zassany do brzeczki chlor nie spaskudzi piwa.

 

Jak Ci się sprawuje słój z 5 zdjęcia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E do tej pory nic nie spaskudził ;) Za małe stężenie i za mała ilość się go by dostała do środka.

 

Słój w sumie pierwszy raz użyty, ciężko ocenić bo 3 tygodnie to samo piwo w nim stoi :) Ogólnie jest szczelny drożdże wyłaziły mi przez otwór na bulkadełko. Miałem wczoraj lenia ale dzisiaj zleje z niego na cichą Imperial Red Ale i wyląduje w nim AIPA, po kilku warkach będę mógł powiedzieć coś więcej :)

 

Wojtek wcześniej ich używał to może coś więcej powie ;)http://www.piwo.org/topic/5480-browar-czarny-rys/page__st__600#entry253637 pooglądaj jego galerię i temat przewijają się te słoje u niego co chwilę ;)

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trakcie warzenia zlałem na cichą Imperial Red Ale z brewkita wyszło 26,5 litra, nie mierzyłem. Dostało po 30 g Amarillo i Wilamette (jednak te paczuszki mniejsze były ;) ). Dość ładnie pachnie ale nie próbowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28.01.2015
warka 155 Wiedeński Lager (receptura własna)

SKŁAD:

  • Strzegom Wiedeński - 3,2 kg
  • Strzegom Pilzneński - 1 kg
  • Bestmalz Karmelowy jasny 150- 0,2 kg
  • Bestmalz Karmelowy jasny 30 - 0,1 kg
  • Tradition 6% 18 g
  • Perle 7% 30 g
  • Drożdże Wyeast 2001 Urquell Lager około 150 ml gęstwy, drożdże po American lagerze.

Śrutowanie: Z pomocą wiertarki 4,5 kg w parę minut.

ZACIERANIE:
woda do zasypu - 15l
54C - 15'
64-61C - 30'
74C - 30'
5' - 75C mash out

WYSŁADZANIE:
9+9 = około 18 litrów pH wody zbite z 7,2 do 5,3 przez 80% kwas mlekowy 5,5 ml.


GOTOWANIE:
60' Perle 15 g
30' Tradition 18 g
10' Perle 15 g

Po gotowaniu parametry piwa:
Wyszły 22,5l o gęstości 13,3 Blg, przy wydajności 67% oraz IBU 23

Odczyt z refraktometru: 13,8 Brix
SG: OG - 1.054
FG - 1.0??

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 17C w 20 minut około 70 litrów.

FERMENTACJA:

Planowana burzliwa:
9-10 C - 14 dni
Cicha - 14 dni 10C

[EDIT]
17.02.2015 piwo wylądowało na cichej wyszło 22 litry nie sprawdzałem blg i nie pobrałem próbki smakowej, wyglądało i pachniało z wiadra okej ;) No to 2-3 tygodnie cichej teraz.
[EDIT]

01.03.2014 

Dzisiaj rozlałem za to warkę 155 Wiedeński Lager wyszło 45*0,5l butelek przy 3,2 blg - 1,013 FG. Tutaj mocniej króluje diacetyl, jest mocno słodowe, lekki zapach chmielu i dość czyste tym razem nie czuje estrów, ale za to masełko przednie... No cóż poleżakuje z 2 miesiące to może przejdzie... Przy koźlaku i marcowym wędzonym robię przerwę diacetylową  :D

 

Degustacja:

 

23.06.2015 r. Wyszło o wiele lepiej niż Marcowe, wygląd piwa w 10 czyli ładna piana, bursztynowe i klarowne. W aromacie lekki estr, ale generalnie czysto jak to lager. Czuć wyraźnie za to lekkie toffi, na początku trochę krówkowate bo miałem sporo diacetylu, ale obecnie jest już zredukowany. W smaku czysty, słodowy z średnią goryczką. Balans na słodowość. Generalnie piwo mocno pijalne, można by pić jedno za drugim ;) Na dole recenzja Konusa, niestety muszę go szybko spijać, bo trochę mi się przegazowało ostatnio :)

 

 

Wiedeński Lager

 

Wygląd:bursztynowe, opalizujące, piana średnia, drobne pęcherzyki opada do kożuszka, lekko zdobi szkło

 

Aromat: Z butelki słodowy, lekko karmelowy, lagerowy (wybacz, że napiszę ale kojarzy mi się ze Staropramenem), lekki taki aromat jakby przepalanki? Diacetyl taki dość zdrowo wyczuwalny. Skórka Mandarynki!  :D

 

Smak: Średnio wytrawne, goryczka niska-do średnio niskiej, słodowość, wysycenie dość wysokie. Pije się bardzo lekko, trochę nagazowanie nie w moich preferencjach ale ja wszystko gazuję bardzo nisko. Lekko jakby skórka chleba w smaku, pieczywo świeże. 

 

Podsumowanie: Jak to lager nie za bardzo się jest na czym rozwodzić chociaż bije na głowę tym co oferuje niektóre piwa "dla koneserów". Nie jestem jakimś fanem styli lagerowych (wyłączając porter bałtycki) ale akurat ten mi bardzo odpowiada zwłaszcza, że muszę się przyznać nie miałem nigdy okazji próbować  :)

Przeczytałem sobie opis BJCP piwa i powiem, że moim zdaniem nawet niezły przedstawiciel stylu, trochę coś aromacik słabiej ale całokształt jak dla mnie na plus  :)

 

 

Jeszcze jedna recenzja od kolegi Wich3r:

 

Lager Wiedeński (Undeath)

 

Wygląd 

klarowne, rudo złote. Piana bardzo ładna ale szybko mi się zredukowała do małej obrączki. 

Aromat

Słód, słód i dla odmiany słód. Pełna słodowść lekko z cukierkowym zacięciem [ja to lubię landrynką nazywać  ;)]. Mam ostatnio zajawkę na słodowe piwa i nie mogę się zachwycić nad tym aromatem. Super, no i do tego żadnych wad nie czuje. 

Smak

Moja ulubiona bomba słodowa. Nie słodkie ale miło słodowe. Chociaż powiem szczerze pomimo małego IBU wydaje mi się, że nawet kapke za duże, Chyba bym osobiście wolał  z kilka punktów mniej. Wad zero. Alkoholu nie wyczuwam. Orzeźwiające ale sycące. 

Ogólne wrażenie 

MEGA. Najlepsze piwo z depo jakie kiedykolwiek piłem. Bez wad, ustrzelone ostatnio w moje upodobania. Szkoda, że nie lejesz tego do jakichś nie wiem.... 5 litrowych growlerów  :P Aż mi szkoda było, że się skończyło. Gratulacje i ogromne dzięki za możliwość spróbowania. 

 

A w załączniku metryczka z konkursu wysłałem piwo kategorii Oktoberfest i zajęło 7 miejsce w Częstochowie.

 

KOMENTARZ:
- Czas pracy 6 h,

O14_VI.doc

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31.01.2015
warka 156 Pszeniczne (receptura własna)

SKŁAD:

  • Strzegom Pszeniczny - 2,4 kg
  • Bruntal Pilzneński - 2 kg
  • Perle 7% 20 g
  • Lubelski 4% 15 g
  • Drożdże Wyeast 3068 Weihenstephan weizen po warce 153 około 80 ml

Śrutowanie: Z pomocą wiertarki 4,4 kg w parę minut.

ZACIERANIE:
woda do zasypu - 15l
68-64C - 60'
5' - 74C mash out

WYSŁADZANIE:
9+9 = około 18 litrów pH wody zbite z 7,2 do 5,3 przez 80% kwas mlekowy 5,5 ml.


GOTOWANIE:
60' Perle 20 g
15' Lubelski 15 g

Po gotowaniu parametry piwa:
Wyszły 23l o gęstości 11,2 Blg, przy wydajności 64% oraz IBU 18

Odczyt z refraktometru: 11,7 Brix
SG: OG - 1.045
FG - 1.015

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 18C w 20 minut około 70 litrów.

FERMENTACJA:

Planowana burzliwa:
18 C - 12 dni

[EDIT]
12.02.2015 zlałem piwko wyszło 18,5 l do kega i 9 butelek 0,5 l przy 4 blg - 1.015 FG. W smaku mało banana goździk jakiś jest, ale też bardzo delikatna siarka.

 

Degustacja:

Niestety miałem siarkę jak cholera, i podejrzewam lekką infekcję więc nie ma co się za bardzo rozwodzić nad opisem tego piwa. Reszta jak w typowej pszenicy.

KOMENTARZ:
- Czas pracy 6 h,
- Zobaczymy różnice w zacieraniu pszenicy na lenia, dwa pierwsze wnioski, bez białkowej do fermentora po gotowaniu zlewałem mętną brzeczkę, drugi przy zacieraniu trochę słabsza wydajność, a zasyp z tej samej partii ;) Reszta wyjdzie przy porównaniu butelek. Będzie jeszcze 3 pszenica z dekokcją ;)

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem wczoraj dopisać:

 

1. W trakcie warzenia poprzednia pszenica - warka 153 wylądowała w kegu 18,5 l i 9*0,5l butelkach przy 2,8 blg - 1.011 FG.

 

2. Na cichą przelałem też warkę 152 AIPA wyszło 23 litry, pomiaru nie zrobiłem, dodałem po 25 g Simcoe, Cennteniala, Challengera i Amarillo.

 

 

3. Dzisiaj przed chwilą zlałem Red Flandersa na cichą :) Weszło 22 litry do butli szklanej razem z 25 g płatków dębowych średnio opiekanych przy 3,3 blg - 1.013 FG. Pachnie mega końsko i owocowo, są też ładne fenole z ardensów. Jest dość pełne i lekko słodkie - cichą planuje z miesiąc. Oprócz tego zlałem je do 4 butelek 0,5 litra zobaczymy za miesiąc jak będzie smakowało ;)

 

Później do kega pójdzie jeszcze American Lager.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

03.02.2015
warka 157 Czeska 10 (receptura własna)

SKŁAD:

  • Bruntal Pilzneński - 3,2 kg
  • Strzegom Monachijski I - 0,5 kg
  • Strzegom Karmelowy jasny 30 -0,1 kg
  • Perle 7% 42 g
  • Iunga 11% 14 g
  • Drożdże FM 31 Bawarska Dolina, prosto z fiolki w brzeczkę nie wg. zaleceń ;) Data ważności 30.03.2015

Śrutowanie: Z pomocą wiertarki 3,8 kg w parę minut.

ZACIERANIE:
woda do zasypu - 13l
56C -15'
64C - 20'
73' - 20'
5' - 74C mash out

WYSŁADZANIE:
9+9 = około 18 litrów pH wody zbite z 7,2 do 5,3 przez 80% kwas mlekowy 5,5 ml.


GOTOWANIE:
60' Iunga 14 g
30' Perle 12 g
15' Perle 15 g
-5' w 75C do chłodzenia 15 g Perle

Po gotowaniu parametry piwa:
Wyszły 23l o gęstości 10,6 Blg, przy wydajności 67% oraz IBU 29

Odczyt z refraktometru: 11,1 Brix
SG: OG - 1.042
FG - 1.0??

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 17C w 20 minut około 70 litrów.

Drożdże zadane w 16C, bezpośrednio z fiolki, w zapasie zrobiłem z wypłuczyn z fiolki mini starter, w razie W namnożę go na mieszadle.

FERMENTACJA:

Planowana burzliwa:
8 C - 14 dni
8 C - 10 dni cicha

[EDIT]
03.03.2015 Zlałem przed chwila warkę 157 Czeska 10 do keg 18,5l oraz 7*0,5 butelek przy 3,2 blg - 1,013 FG. W smaku okej, nie ma siarki choć dawało podczas fermentacji, lekki diacetylek, muszę zacząć robić przerwy, żeby się go pozbyć, dość czyste choć przesadziłem chyba z goryczką

 

DEGUSTACJA:

Bardzo fajna goryczka mocna nie przeszkadza, na początku był mocny diacetyl obecnie (29.03) nie ma go już piwo jest ładnie chmielowe w aromacie, ale nic po za tym... Taka woda z goryczką. 

KOMENTARZ:
- Czas pracy 4,5 h,
- FM zbite mocno w fiolce musiałem nabrać trochę brzeczki (strzykawką) i przepłukać kilka razy opakowanie żeby wydobyć wszystkie drożdże, jest ich dość sporo, zadaje je specjalnie do niskiego ekstraktu zobaczymy jak odpalą :) Ogólnie drożdże przyszły solidnie zapakowane i z świeżą datą, chwilowo mogę być z nich zadowolony zobaczymy jaki lag będzie.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, wiem czytałem, ostrzeżenie jest na fiolce :) Drożdże zadałem zostawiając sobie popłuczyny z fiolki, które wrzuciłem do opakowania z brzeczką ;) Jeżeli nie ruszą, z fiolki to wrzucę je na kolbę do szybkiego rozmnożenia i zadam ponownie. Dodałem to do notatek, zobaczymy jak się zachowają, robię to z czystej ciekawości i znam konsekwencje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobotę zadałem zawartość fiolki FM bohemska rapsodia do 10,5 l brzeczki 11,3 blg. Jak wyjeżdżalem w poniedziałek rano do roboty, to w sumie nic się tam jeszcze nie działo, a minęło 36 godzin od zadania. No może, warstwa drożdży na dnie była grubsza, co by znaczyło że się namnazaja. W FFT można było zaobserwować początki piany fermentacyjnej. Drożdże zadałem do brzeczki o temp 9 stopni, wiadro stoi w 10-11. Jestem ciekawy jak u Ciebie będą się zachowywać. Życzę powodzenia, ja dopiero w weekend sprawdzę efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.