Skocz do zawartości

Browar Undeath czyli warzone na uboczu w Bytomiu Odrzańskim


Rekomendowane odpowiedzi

W trakcie też nastawiłem starter jak wspominałem na bretach :D (zdjęcie 3 już się miesza parę godzin) i pośrutowałem na Wild AIPA

 

Ze śrutowaniem to nie było się co śpieszyć, starter na Brettach to kwestia około tygodnia, zdecydowanie wolniejsze są od drożdży piwowarskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trakcie też nastawiłem starter jak wspominałem na bretach :D (zdjęcie 3 już się miesza parę godzin) i pośrutowałem na Wild AIPA

Ze śrutowaniem to nie było się co śpieszyć, starter na Brettach to kwestia około tygodnia, zdecydowanie wolniejsze są od drożdży piwowarskich.

 

Spoko u mnie ma gdzie leżeć słód ;) Właśnie wiem, że trochę późno starter nastawiłem :D Ale liczę, że może do jutra się uda... Jeszcze nie mam praktyki w obchodzeniu się z dzikusami. Butla się wczoraj zwolniła, czekam tylko teraz na namnożenie się robaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W końcu zlałem na cichą warkę 141 American Stout wyszło 23 litry przy 4 blg (8,5 brix przed korektą) całkiem nieźle ciut za mała goryczka, ale jest mocno palone jak gorzka czekolada. Na cichą dostał 15 g Citry i Mosaica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18.11.2014
warka 142 Wild AIPA (receptura własna)

SKŁAD:

  • Bruntal Pilzneński - 5,2 kg
  • Fawcett Karmelowy jasny 300 - 0,1 kg
  • Weyermann Karmelowy jasny - 0,1 kg
  • Saphir 4,3% 30 g
  • Mosaic 11,1% 20 g
  • Chinook 11% 20 g
  • Vic Secret 15,7% 20 g
  • Amarillo 8,9% 20 g
  • Cascade 6,6% 15 g
  • Na cichą: jeszcze nie wiem
  • Drożdże Saccharolicious W001 Brett I rozbujane w starterze do 100 ml gęstwy. Wolno to szło przez 1,5 tygodnia.

Śrutowanie: Za pomocą wiertarki 5,4 kg w parę minut wszystko razem.

ZACIERANIE:
woda do zasypu - 16l
Słody wrzucone 68-61C -70'
10' - 74C

WYSŁADZANIE:
10+10 = około 20 litrów pH wody zbite z 7,4 do 5,3 przez 80% kwas mlekowy 6 ml.

GOTOWANIE:

60' Chinook 20 g
30' Vic Secret 20 g
15' Saphir 15 g
10' Cascade 15 g
5' Mosaic i Amarillo po 10 g
0' w 70C po 10 g Mosaic i Amarillo, 15 g Saphir

Po gotowaniu parametry piwa:
Wyszły 23l o gęstości 14,8 Blg, przy wydajności 67% oraz IBU 60
i 1 l na startery
Odczyt z refraktometru: 15,3 Brix

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 20C w 25 minut około 90 litrów.

FERMENTACJA:

Temperatura zadania drożdży 20C.

Planowana burzliwa:

18C - 21 dni


[EDIT]
14.12.2014 Przelałem na cichą wyszło 20l do balona szklanego i 2,5 l do słoika, do którego wrzuciłem po 7 gram Amarillo i Mosaica nie pomierzyłem blg. Piwo ma piękny aromat owocowy - mango i czerwone dojrzałe owoce, do tego multum stajni :D Świetny zapach, bardzo dużo dzikości w aromacie, natomiast w smaku już mniej, jest bardziej słodkie niż kwaśne. Wsypałem chmiel do słoja na próbę, zobaczymy czy chmiele nie przykryją aromatu tego piwa, jeżeli tak to na cichą do balona nie będę wrzucał go. Podobają mi się te drożdże, zebrałem dwa słoiczki ich, będzie red Flanders na blendzie z ardensami, oraz jakieś zwykłe ale. Co ciekawe pomimo 60 IBU goryczka bardzo słaba w tym piwie. Na dole zdjęcie ;) Gąsior 2 tygodnie w 19C spędzi potem na tydzień na sklarowanie poleci do 10C ;) W sumie nie spieszy mi się ;)

[EDIT]
29.12.2014 Zlałem do 4 butelek 0,5l Wild AIPA z słoika z chmielem na zimno... Nie warto jednak przy tych drożdżach go wrzucać, całkiem zakryły go Bretty stajnią i owocami ;) Czyli główny balon zostawiam w spokoju na jakiś jeszcze miesiąc i poleci do butelek.

 

[EDIT]

26.02.2015 Zlałem właśnie warkę 142 Wild AIPA, a właściwie to siodło powinna się nazywać... Wyszło 40*0,5l butelek przy 3,2 blg - 1.013 FG. W aromacie mega końska, do tego mango i sporo dzikości, piwo lekko nagazowane więc można prawie że pić z fermentora, dostało 1g cukru zobaczymy nagazowanie, ale piwo jest bardzo fajne w smaku, gładkie, lekko słodkie z mocną goryczką ;) Dalsze testy jak się nagazuje.

DEGUSTACJA - części z słoika chmielonej na zimno:
Piwko wyszło bardzo fajnie, ale chmiele zostały przysłonięte całkowicie przez aromat derki i owoców od drożdży. W smaku wytrawne, lekko kwaskowate, ale też dość pełne. Bardzo mi smakowało :)

Degustacja piwa zostawionego w depozycie - Kyniekk:

 

Intryguje mnie ta Wild AIPA od Undeath'a, dlatego teraz ona:

Piana: Biała, obfita przy nalewaniu, od razu redukuje się do kożuszka, a po chwili do obręczy, po czym znika całkowicie.
Barwa: żółte/złote, mocno mętne.
Aromat: Jest ciekawie. Od razu czuć, że jest 'wild' jest zapach 'siodła' i siarki, takiej zapałczanej. Do tego taki miód wielokwiatowy (nie że utleniony - miodowy, tylko te same kwiaty z miodu). W dalekim tle cytrusy i liczi. Po mocnym zamieszaniu na chwilę na pierwszy plan wychodzą zapachy chmielowe - cytrusy.
Goryczka: Niska, być może przysłonięta kwaśnością, nie zalegająca, jest dość ciężko wyczuwalna.
Smak: Nasycenie średnio wysokie, ale nie przeszkadzające. Piwo dość pełne, czuć wyraźną słodowość, aczkolwiek jest mocno kwaśne w stylu herbaty z cytryną. Da się też wyczuć cytrusy i liczi pochodzące od chmielu. W posmaku wychodzi 'siodło' - typowe dla lambików.
Całokształt: Wydaje mi się (ale dość mało dzikich piw wypiłem) że piwo jest udane. Mogłoby mieć trochę więcej słodkości dla zrównoważenia kwaskowatości. Wyraźnie da się wyczuć charakterystyczne dla dzikich piw estry. Nie jest to typ piwa które chciałbym pić co wieczór, aczkolwiek jest pijalne i bardzo ciekawe, jedno daje się wypić z przyjemnością, aczkolwiek 0,33 byłoby rozsądniejszą pojemnoscią, bo te kilka ostatnich łyków trochę już męczą.




KOMENTARZ:
- Czas pracy 6 h
- Ciekawie pachnie starter i te drożdże, trochę jak stary kompot. Szkoda, że na efekty z 2 miesiące będzie trzeba czekać ale zapowiada się ciekawie ;) Nastpny na nich red Flanders, tylko muszę trochę Ardensy dokarmić.
- Skasztaniłem trochę, myślałem że moja butla szklana ma 25 l niestety po przelaniu do niej okazało się że tylko 20 ;/ Na szybko myty fermentor i dezynfekowany zobaczymy co z tego wyjdzie mam nadzieje że nic złego się nie stanie :D Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to te same drożdże co myślę, od leszcza, to spodziewaj się niezłej konskiej derki oraz kwacha. Jak dla mnie super drożdże.

Edytowane przez mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to te same drożdże co myślę, od leszcza, to spodziewaj się niezłej konskiej derki oraz kwacha. Jak dla mnie super drożdże.

 

Ano wiem, Przemek ostrzegał ;) Opis ich trochę skromny jest, bo piszą że na cichej nadają nutę ziemistości, a natomiast z startera trochę jak kompot pachniały z nutami mango i kunia. Lecą od początku na burzliwą, którą planuje 2-3 tygodnie potem cicha 2 tygodnie i w butelki dopiero. Potem je rozdzielę na dwie warki, jedna to już wcześniej wspomniany Red Flander, a druga jakieś ciemne piwo, żeby też zobaczyć jak się sprawią :) Jeszcze nie ruszyły jednak przy brettach trzeba się bardzo w cierpliwość uzbroić, coś czuje, że start mają bardzo długi, ale to już kilka razy czytałem o tym i parę osób mi to mówiło :D

 

Przez noc kolba wymoczona w NaOH, rano zdezynfekowana, zagotowałem 1 litr brzeczki pozyskanej z poprzedniego piwa i rozwodnionej do 2 litrów (8 blg), po powrocie z pracy odpalam WLP 090 i lecimy Polskie Ale, może jutro albo w poniedziałek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25.11.2014

warka 143 Polskie Ale (receptura własna)

 

SKŁAD:

  • Bruntal Pilzneński - 4 kg
  • Strzegom karmelowy jasny 30 - 0,2 kg
  • garść owsa
  • Sybilla 6,6% 70 g
  • Marynka 10% 40 g
  • Drożdże WLP 090 San Diego Super, rozbujane w starterze około 120 ml

Śrutowanie: Z pomocą wiertarki 4,4 kg w parę minut.

 

ZACIERANIE:

woda do zasypu - 13l

60' - 68-61C

5' - 75C mash out

 

WYSŁADZANIE:

10+10 = około 20 litrów pH wody zbite z 7,4 do 5,3 przez 80% kwas mlekowy 6 ml.

 

GOTOWANIE:

FWH Marynka 20 g

20' Sybilla 20 g

5' Sybilla 20 g

0' w 65C 30 g sybilli i 20 g Marynki

 

Po gotowaniu parametry piwa:

Wyszły 22l o gęstości 11,7 Blg, przy wydajności 65% oraz IBU 34

 

Odczyt z refraktometru: 12,2 Brix

 

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 18C w 20 minut około 80 litrów. To lubię woda w kranie już chłodna ;)

 

FERMENTACJA:

 

Temperatura zadania drożdży 18C.

Planowana burzliwa:

18 C - 10 dni

 

[EDIT]

8.12.2014 zlałem na cichą wyszło 21,5 l z dodatkiem 40 g Iungi, piwo nie zmierzone i nie spróbowane ;)

[EDIT]

14.12.2014 Zakegowałem warkę nr 143 Polskie Ale wyszło 18,5 l do kega plus 2*0,75l i 5*0,5l butelek przy 2,9 blg (6 brix przed korektą) Co iunga to iunga :D W smaku bardzo goryczkowe, wybija się chmiel, w aromacie ładne owoce, i ziołowość, gdzieś tam lekka żywica. Proste piwa są jednak najlepsze, a nasze chmiele nie są ani trochę gorsze od amerykańskich.

 

DEGUSTACJA:

Piwko mocno pijalne, ledwo otworzyłem kega już się skończyło. Iunga dała radę, w aromacie dojrzałe owoce plus ziołowość i cytrusy, potem w aromacie wychodziła słodowość. W smaku idealny balans z przechyleniem na goryczkę, trochę wodniste ale przez to pijalne mocno ot takie piwko do szybkiego wypicia, lekko orzeźwiające i gaszące pragnienie. Będzie trzeba coś takiego na lato uwarzyć :)

 

KOMENTARZ:

- Czas pracy 5 h,

- Znowu coś przesadziłem z IBU... Ale to przez to że moje chmiele w szyszce zebrane i posuszone, pozamykane w worku strunowe, złapały jednak wilgoć i 3/4 do wywalenia ich była... Został tylko Hallertau Tradition i to 70 g, reszta w śmietnik bo albo waliła mega skarpetami albo mokrym starą spoconą koszulką. Bywa ale na dniach dotrze transport Polskich chmieli 2014 ;) Więc będzie w czym wybierać :D Na cichą poleci do piwa już Iunga, ale to się zobaczy.

- San diego super odpalone, z tytułu że to mega szybkie drożdże, to za tydzień trzeba będzie coś sobie zaplanować ;) Marzy mi się zwykła dobra APA.

- Bretty ruszyły w sobotę rano miały już ładną pianę, w poniedziałek rano piana na jakieś 7-8 cm ;) jeszcze z 2 tygodnie i cicha... :D

- Jutro rozlew American Stouta i Świątecznego, najwyższy już czas ;) Fermentory się zwolnią czas bujać drożdże Lagerowe w piwnicy 12C w garażu 8-9C.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też trzymałem w zamrażalniku, w torebkach strunowych, podwójnie zapakowany. Cholera wie może nie był do końca dosuszony, może dostała się wilgoć... Trochę i tak go zużyłem zanim się to stało dużo poszło do filtracji złoża przy Pumpkinie, całkiem sporo do chmielenia piw, swoje wykorzystałem, a te ostatnie 0,5 kg pójdzie kompost nawieźć ;) I tak nie miałem co z nim za bardzo już zrobić miało dzisiaj dużo pójść do piwa ale trudno się mówi :D

 

Piwko już ładnie fermentuje, piana w fermentorze na kilka palców, zapach taki se z rurki ;) Odebrałem wczoraj z chmielin brzeczkę na starter dzisiaj ją zagotuje i schłodzę ;) Nastawię starter na lagery na pierwszy rzut pójdą drożdże Wyeast 2001 Urquell Lager.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tak jak planowałem:

 

1. Zlałem do kega 18,5 litra i 7*0,5l butelek warkę 141 American Stout przy 4 blg (8,5 brix przed korektą) w aromacie pachnie jak albedo orzecha włoskiego :D Trochę jestem tym zdziwiony, goryczka mocna, aromatu chmielowego wręcz brak i tu jest szkopuł. Dziwne wydaje się to piwko ale po paru łykach się człowiek przyzwyczaja. 2 bary po 3 strzały i będzie git.

 

2. Do butelek poszło też warka 140 Świąteczne wyszło 45*0,5l butelek przy 6,5 blg (11,5 brix przed korektą) No wszystko co trzeba świątecznemu, smakuje jak pierniczek w płynie ;) Będzie dobrze, do świąt się jeszcze ładnie poukłada, alko nie czuć w sumie.

 

3. Nastawiłem starter na Urquell Lagerach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to sezon na dolniaki uważam za otwarty ;) :

 

28.11.2014

warka 144 Lager co miał być Pilsem ;) (receptura własna)

 

SKŁAD:

  • Bruntal Pilzneński - 4 kg
  • Weyermann Carared - 0,1 kg
  • Weyermann Caramunich I - 0,1 kg
  • garść owsa
  • Sybilla 6,6% 29 g
  • Marynka 10% 50 g
  • Hallertau Tradition swoja szyszka 6% - 20 g
  • Drożdże Wyeast 2001 Urquell Lager około 140 ml gęstwy, drożdże rozmnożone w starterze.

Śrutowanie: Z pomocą wiertarki 4,2 kg w parę minut.

 

ZACIERANIE:

woda do zasypu - 12l

60' - 63-61C odebrany dekokt - podgrzany do 73C -10' potem 30' gotowanie i zwrot

15' - 73-71C

5' - 75C mash out

 

WYSŁADZANIE:

10+10 = około 20 litrów pH wody zbite z 7,4 do 5,3 przez 80% kwas mlekowy 6 ml.

 

GOTOWANIE:

FWH Marynka 20 g

30' Hallertau Tradition swoja szyszka 20g

5' Sybilla 15 g

0' w 75C 14 g sybilli i 30 g Marynki

 

Po gotowaniu parametry piwa:

Wyszły 22l o gęstości 11,5 Blg, przy wydajności 63% oraz IBU 35

 

Odczyt z refraktometru: 12 Brix

SG: OG - 1.047

FG - 1.009

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 18C w 20 minut około 80 litrów. Do 16C na dworze.

 

FERMENTACJA:

 

Temperatura zadania drożdży 16C i do piwnicy 11C.

Planowana burzliwa:

11 C - 14 dni

cicha - 11C -10 dni

 

[EDIT]

14.12.2014 zlałem na cichą wyszło 21,5l, nie zmierzyłem blg. Piwo z wiadra dawało siarką, ale z szkła już nic nie czułem, wszystko było okej z nim, odpowiednio nachmielony, aromat czysty. Posiedzi tydzień w 10C potem wyląduje w 4C. Następne piwo to też będzie Pils na tych drożdżach ;)

[EDIT]

29.12.2014 Wrzuciłem dzisiaj do kega jakieś 18 litrów i 10 butelek 0,5 l przy 2.3 blg - 1.009 FG. Już wiadomo dlaczego dawał lekką landrynką z rurki... wylazł mi diacetyl taki krówkowy :D ciekawie, a miało wiadro przerwę w 14 C przez cały dzień widocznie za krótko. No nic przy następnym zrobię w 16C i dłużej. Ogólnie fajny czysty w smaku z mocną goryczką.

 

DEGUSTACJA:

Bardzo czysty lagerek w zapachu, nie ma estrów, za to czuć ładnie ziołowy chmiel, diacetyl zanikł. Goryczka mocna, ale ładnie kontruje ją słodowość piwa, smak czysty, piwo mocno pijalne, będzie jak znalazł na gaszenie pragnienia na jakiejś imprezie :D Piwo pite z butelki, zobaczymy jak część z kega będzie smakowała.

 

 

KOMENTARZ:

- Czas pracy 6 h,

- Sezon lagerowy otwarty temperatury łaskawe to trzeba robić ;) Zobaczymy co wyjdzie z tego lagerka na rozbujanie drożdży... Miał być pils ale nie trafiłem za bardzo z kolorem więc będzie jakiś tam lager.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego się nie spodziewałem... Przy ziemi w piwnicy mam jednak 8 C, całość schłodziła mi się do 8C i pojawiła się już piana, przestawiam wiadro trochę wyżej zobaczymy czy coś podskoczy. ;) Zastanawiam się czy nie odpalać drugich dolniaków jak takie temperatury ;) Tylko nie mam brzeczki na startery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zlałem dzisiaj warkę 143 Polskie Ale na cichą wyszło 21,5 l z dodatkiem 40 g Iungi, piwo nie zmierzone i nie spróbowane ;) W sobotę leci do kega. Jutro jak się uda Wild AIPA poleci do balona na cichą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadaje się ;) Efekty opisywałem przy poprzednim piwie z dodatkiem jej: warka 133 i tu masz też poopisywane efekty nie tylko od mnie: http://www.piwo.org/topic/9583-iunga/page__st__20__hl__iunga#entry311058 daje lekkie aromaty cytrusowe, korzenne nawet żywiczne, ale to nie jest jak amerykańskie chmiele tylko bardziej subtelne i delikatne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10.12.2014

warka 145 APA (receptura własna)

 

SKŁAD:

  • Bruntal Pilzneński - 4,8 kg
  • Weyermann Carared - 0,1 kg
  • Strzegom Karmel Jasny 30 - 0,1 kg
  • garść owsa
  • Vic Secret 15,7% 45 g
  • Cascade DE 6,6% 20 g
  • Chinook 11% 22 g
  • Citra 10% 15 g
  • Mosaic 11,1% 20 g
  • Drożdże WLP 090 San Diego Super 150 ml gęstwy po Polskim Ale.

Śrutowanie: Z pomocą wiertarki 5 kg w parę minut.

 

ZACIERANIE:

woda do zasypu - 15l

60' - 68-63C

5' - 75C mash out

 

WYSŁADZANIE:

10+10 = około 20 litrów pH wody zbite z 7,4 do 5,3 przez 80% kwas mlekowy 6 ml.

 

GOTOWANIE:

60' Chinook 10 g

30' Vic Secret 10g

10' Vic Secret 15 g i Citra 15 g

5' Vic Secret 15 g

0' w 75C Vic Secret, Mosaic, Cascade po 20 g i Chinook 12 g

 

Po gotowaniu parametry piwa:

Wyszły 23l o gęstości 13,5 Blg, przy wydajności 65% oraz IBU 45

 

Odczyt z refraktometru: 14 Brix

 

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 18C w 20 minut około 80 litrów. Do 16C na dworze.

 

FERMENTACJA:

 

Temperatura zadania drożdży 18C

Planowana burzliwa:

18 C - 9 dni

cicha - 18C - 5 dni i 20 g Mosaic, Cascade i Vic Secret

 

[EDIT]

19.12.2014 zlałem na cichą APA wyszło 22 litry, nie sprawdzałem blg. Wrzuciłem 20 g Citry, 7 g Mosaic i 13 g Vic Secret za 5 dni przeleje do kega będzie na sylwestra

[EDIT]

27.12.2014 zlałem wyszło 7*0,5 l butelek i 18,5 l do kega przy 1,3 blg - 1.005 FG. No cóż chciałem dać drugą szansę Vic Secret i to był błąd... Aromat mokrego tytoniu dominuje niestety, mam nadzieje że to się jakoś ułoży... Ogólnie pierwszy chmiel jaki wywalam do kosza, zostało go mi jeszcze 100 gram ale niestety nie mam zamiaru się z nim męczyć. Nigdy więcej takich eksperymentów

 

DEGUSTACJA:

Piwo ogólnie nie najgorsze, jednak Vic Secret po raz kolejny pokazał swoje oblicze i wyszła bardzo nie przyjemna łodygowata goryczka, oraz aromat nazywany przez mnie tytoniem... Piwo pianę miało ładną, lekko opalizujące, w smaku niezły balans przesunięty jednak w stronę goryczki przez ten chmiel. Aromat ładny owocowy tropikalny - mango i liczi głównie, ale dalej też ten tytoń lekko ziemisty. Piwko byłoby ekstra bez tego zapachu.

 

Degustacja piwa zostawionego w depozycie - kryniekk:

 

To od razu pierwsze piwo: APA (Undeath)

 

Piana: Biała, dość skromna, od razu redukuje się do kożuszka i tak pozostaje.

Barwa: słomkowe/ żółte, lekko mętne.

Aromat: Z butelki czuć głównie mango. Ze szkła lichi, cytrusy, mango. Zapach intensywny, bardzo przyjemny. Nie czuć niec niepożądanego. Po zamieszaniu na chwilę na pierwszy plan wychodzi mango.

Goryczka: Średnia, może górna wartość średniej lekko, aczkolwiek przyjemni, zalegająca.

Smak: Nasycenie dość nieskie jak na APA, zdecydowanie wytrawne, trochę nawet wodniste. W smaku dominuje liczi. Po chwili niepokojąca nuta ziemistości/orzechowa pojawia się w posmaku, bardzo delikatne, ale zdecydowanie wyczuwalne - ciężko określić dokładnie co to jest.

Całokształt: Piwo dobrze pijalne. Wg. mnie goryczka minimalnie zbyt dominuje balans tego piwa. Oprócz tego i wspomnianej ziemistości (o ile nie było zamierzone) to nie ma się czego czepić. Całkiem dobre piwo chmielone mocno z naciskiem na aromat.

 

KOMENTARZ:

- Czas pracy 6 h,

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roboty dzisiaj trochę było tak więc:

 

1. Przelałem na cichą warkę 142 Wild AIPA wyszło 20l do balona szklanego i 2,5 l do słoika, do którego wrzuciłem po 7 gram Amarillo i Mosaica nie pomierzyłem blg. Piwo ma piękny aromat owocowy - mango i czerwone dojrzałe owoce, do tego multum stajni :D Świetny zapach, bardzo dużo dzikości w aromacie, natomiast w smaku już mniej, jest bardziej słodkie niż kwaśne. Wsypałem chmiel do słoja na próbę, zobaczymy czy chmiele nie przykryją aromatu tego piwa, jeżeli tak to na cichą do balona nie będę wrzucał go. Podobają mi się te drożdże, zebrałem dwa słoiczki ich, będzie red Flanders na blendzie z ardensami, oraz jakieś zwykłe ale. Co ciekawe pomimo 60 IBU goryczka bardzo słaba w tym piwie. Na dole zdjęcie ;) Gąsior 2 tygodnie w 19C spędzi potem na tydzień na sklarowanie poleci do 10C ;) W sumie nie spieszy mi się ;)

 

2. Zlałem na cichą warkę 144 Pils wyszło 21,5l, nie zmierzyłem blg. Piwo z wiadra dawało siarką, ale z szkła już nic nie czułem, wszystko było okej z nim, odpowiednio nachmielony, aromat czysty. Posiedzi tydzień w 10C potem wyląduje w 4C. Następne piwo to też będzie Pils na tych drożdżach ;)

 

3. Zakegowałem warkę nr 143 Polskie Ale wyszło 18,5 l do kega plus 2*0,75l i 5*0,5l butelek przy 2,9 blg (6 brix przed korektą) Co iunga to iunga :D W smaku bardzo goryczkowe, wybija się chmiel, w aromacie ładne owoce, i ziołowość, gdzieś tam lekka żywica. Proste piwa są jednak najlepsze, a nasze chmiele nie są ani trochę gorsze od amerykańskich.

 

Warka 150 zaplanowana już parę osób wie co będzie :D Podpowiedź to drugie zdjęcie, chmiel wietrzy się od jakiś 2 miesięcy około 80 gram Hallertau Tradition. Ale przed tym jeszcze powstaną drugie Polskie Ale wersja Imperialna, ABA, Red Flanders i Pils ;)

post-3297-0-92619300-1418575508_thumb.jpg

post-3297-0-30811800-1418576362_thumb.jpg

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko jeszcze mam jakieś dwa tygodnie, chmiel leży koło kominka z cyrkulacją więc ma cały czas obieg powietrza, pachnie już sianem. Na tydzień przed warzeniem wrzucę go jeszcze na noc na suszarkę dla grzybów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GOTOWANIE:

 

FWH Marynka 20 g

 

20' Sybilla 20 g

 

5' Sybilla 20 g

 

0' w 65C 30 g sybilli i 20 g Marynki

3. Zakegowałem warkę nr 143 Polskie Ale wyszło 18,5 l do kega plus 2*0,75l i 5*0,5l butelek przy 2,9 blg (6 brix przed korektą) Co iunga to iunga :D W smaku bardzo goryczkowe, wybija się chmiel, w aromacie ładne owoce, i ziołowość, gdzieś tam lekka żywica. Proste piwa są jednak najlepsze, a nasze chmiele nie są ani trochę gorsze od amerykańskich.

 

Yyyyy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16.12.2014
warka 146 American Brown Ale - ABA (receptura własna) przepis scooby podrasowany.

SKŁAD:

  • Bruntal Pilzneński - 4 kg
  • Strzegom Karmel 30 - 0,3 kg
  • Strzegom Czekoladowy - 0,15 kg
  • Weyermann Caramunich - 0,1 kg
  • Strzegom Karmel 300 - 0,1 kg
  • Żywiec barwiący - 0,015 kg
  • Vic Secret 15,7% 15 g
  • EKG 6,6% 30 g
  • Lubelski 4% 15 g
  • Simcoe 13,2% 15 g
  • 2 g Gipsu piwowarskiego
  • Drożdże WLP 090 San Diego Super 150 ml gęstwy po Polskim Ale.

Śrutowanie: Z pomocą wiertarki 4,665 kg w parę minut.

ZACIERANIE:
woda do zasypu - 14l
60' - 68-63C po 5 minutach dodane 2 g Gipsu piwowarskiego i 3 krople kwasu mlekowego do 5,3 pH
5' - 75C mash out

WYSŁADZANIE:
10+10 = około 20 litrów pH wody zbite z 7,4 do 5,3 przez 80% kwas mlekowy 6 ml.


GOTOWANIE:
60' Vic Secret 15 g
10' EKG 15 g
0' w 70C EKG, Lubelski i Simcoe po 15 g

Po gotowaniu parametry piwa:
Wyszły 22,5l o gęstości 12,9 Blg, przy wydajności 65% oraz IBU 34
plus odzyskane z chmielin 1 l na starter

Odczyt z refraktometru: 13,4 Brix
SG: OG - 1.052
FG - 1.0??

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 18C w 20 minut około 70 litrów.

FERMENTACJA:

Planowana burzliwa:
18 C - 14 dni bez cichej

[EDIT]
Zlałem warkę wyszło 18,5 l do kega, 1 butelka 0,75 litra i 4,5 l do słoika 5 litrów, ta część zostanie nachmielona na zimno po 10 g Simcoe i EKG. Całość miała 2,1 blg - 1.008 FG, niestety nie spróbowałem, ale zapach ładny :) Spróbuję tą butelczynę za parę dni, musiałem do niej zlać bo chyba jeden z fermentorów mam źle zeskalowany i przekłamuje o 1,5 l i wychodzi na to że tej ABA było 24 litry nie 22,5.
[EDIT]
13.01.2015 Pozlewałem do butelek z słoika z chmielami na zimno warkę 146 ABA wyszło 7 butelek 0,5l przy 2,1 blg - 1.008 FG. Bardzo fajne mi ten Brown Ale, lekko czekoladowy z żywiczką z Simcoe w aromacie, czekam na nagazowanie ale bardzo ciekawie się zapowiada.

 

DEGUSTACJA:

Z piwa jestem bardzo zadowolony, nie było nachmielone na zimno ale dawało przyjemnie chmielem, ogólnie fajny słodowo czekoladowy profil miało, spiłem je szybko z kega. Do powtórki, zrobię dwie wersje jeszcze tego piwa, jedną całkiem amerykańską - nachmieloną na zimno drugą zwykła delikatną na EKG i polskich chmielach. 

KOMENTARZ:
- Czas pracy 4,5 h
- Dla zwiększenia dokładności dodaję skalę SG u siebie w notatkach co by nie było więcej wątpliwości czy umiem się posługiwać refraktometrem ;)
- Czas na zrobienie blenda do Red Flandersa, w tym celu dokarmię trochę Ardensy, następnie wleje do nich Bretty, dam im jeszcze z pół litra brzeczki na parę godzin przed warzeniem, i w takiej formie zadam :)

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18.12.2014
warka 147 Red Flanders (receptura własna)

SKŁAD:

  • Bruntal Pilzneński - 4 kg
  • Weyermann Carared - 0,3 kg
  • Weyermann Caramunich - 0,1 kg
  • Strzegom bursztynowy - 0,1 kg
  • Strzegom Karmel 300 - 0,05 kg
  • EKG 6,6% 30 g
  • Drożdże blend 3522 Belgian Ardenns z Saccharolicious W001 Brett I w kolbie prawie 2 litry go wyszło ;)

Starter - blend drożdży: Na 5 dni przed Ardennsy przepłukane w wodzie z ClO2, następnie zadana brzeczka 0,5l na rozruszanie po trzech dniach dodane kolejne 0,5 l brzeczki oraz Bretty. Taki starter zadany w całości do piwa po dwóch dniach. Drożdży do startera zadawana była mniej więcej taka sama ilość, wyszło go 2 litry.

Śrutowanie: Z pomocą wiertarki 4,55 kg w parę minut.

ZACIERANIE:
woda do zasypu - 14l
30' - 64-61C
20' - 74-71C
5' - 75C mash out

WYSŁADZANIE:
10+10 = około 20 litrów pH wody zbite z 7,4 do 5,3 przez 80% kwas mlekowy 6 ml.


GOTOWANIE:
60' EKG 30 g

Po gotowaniu parametry piwa:
Wyszły 23l o gęstości 12,4 Blg, przy wydajności 66% oraz IBU 18
objętość nominalna w wiadrze o 2 litry większa czyli 25 litrów po zadaniu startera, przy przelewaniu na cichą to odejdzie ;)

Odczyt z refraktometru: 12,9 Brix
SG: OG - 1.050
FG - 1.010

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 18C w 20 minut około 70 litrów.

FERMENTACJA:

Planowana burzliwa:
18 C - 21 dni
18C - cicha część z blendem bakterii cześć bez.

[EDIT]
1.02.2015 zlałem na cichą :) Weszło 22 litry do butli szklanej razem z 25 g płatków dębowych średnio opiekanych przy 3,3 blg - 1.013 FG. Pachnie mega końsko i owocowo, są też ładne fenole z ardensów. Jest dość pełne i lekko słodkie - cichą planuje z miesiąc. Oprócz tego zlałem je do 4 butelek 0,5 litra zobaczymy za miesiąc jak będzie smakowało ;)
[EDIT]
14.04.2015 Zlałem do butelek wyszło 22*0,5l i 30*0,33l butelek przy 2,5 blg - 1.010 FG. :D Jest bardzo dobrze, mocno owocowe, trochę fenolowe, czuć też płatki w postaci lekkiej wanilii w smaku kwaskowate, dość wytrawne ciekawe ;) Pierwsze testy za jakieś 2 tygodnie na WFDP ale coś czuję że będzie jeszcze za młode ;) 

KOMENTARZ:
- Czas pracy 5,5 h
- No i pękła 50 warka w roku :D Trochę będzie zabawy przy fermentacji, ale ciekawie się zapowiadają moje boje piwowarskie ;)

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- No i pękła 50 warka w roku :D Trochę będzie zabawy przy fermentacji, ale ciekawie się zapowiadają moje boje piwowarskie ;)

 

Faktyka, taki wynik to jest coś :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś do tego za wszelką cenę nie dążyłem bo raczej stawiam na jakość piwa nie ilość, ale jakoś tak wyszło :D Jeszcze dwie warki prawdopodobnie w tym roku zrobię po świętach... Wyjdzie nie długo, że powstaje warka na tydzień :D W lodówce drożdże do Pilsa i dzisiaj zlewam APA na cichą to zbiorę WLP090 - w planach IPA - Imperialne Polskie Ale oraz American Lager. Następny po nowym roku powstanie Lambik ;)

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.