Skocz do zawartości

Browar Undeath czyli warzone na uboczu w Bytomiu Odrzańskim


Rekomendowane odpowiedzi

Chętnie bym dodał taki słód do piwa, tylko problemem może tu być czas, chcę to piwo robić na weekend, a do tego czasu raczej nie dojdzie (chyba że kurierem jakbyś miał gotowy) ;) Podziękuje tym razem, ale zapamiętam kogo się wypytać o kwestię wędzenia słodu ;) Mam słód z Steinbacha pół kilo pachnie nieziemsko, resztę uzupełnię wyermannem i myślę też że będzie dobrze, bardziej chcę w tym piwie postawić na balans i pijalność celuję w 18 blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zlałem na cichą Warkę 98 Marcowe wyszło 22 litry przy 4,2 blg (8,1 brix przed korektą) wyszedł trochę jasny jak na marcowe... bardziej z koloru to chyba Pils i w smaku też, aż tak by te drożdże rozjaśniły to piwo? Zobaczymy po cichej potrzymam go w 10C tydzień a potem do 4C do garażu na kolejne tydzień dwa. Jutro zleję Pilsa z warki 97, i na piątek planowana warka 100 w końcu :)

 

Jeszcze ciekawostka zostawiłem oplot na noc w NaOH, a po południu następnego dnia zastałem taki widok:

post-3297-0-24966200-1391629852_thumb.jpg

Udało mi się to usunąć octem ;) No nic muszę uważać żeby sobie nie skorodować oplotu... ale i tak trzeba będzie wymienić bo się przełamuje przy kołnierzu :) albo obciąć i przesunąć.

 

Na zdjęciach na dole moje CDA było pyszne na pewno do powtórki!

post-3297-0-47924600-1391629838_thumb.jpg

post-3297-0-21455200-1391629846_thumb.jpg

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj Pils znaczy się warka nr 97 poszedł do kega 19 l oraz do 7*0,5l butelek przy 4,5 Blg (8 brix przed korektą), dalej wysoko ale co poradzić, w smaku fajny nie jest nawet słodki, lekko słodowy z mocną goryczką trochę za mocną. Keg po nagazowaniu wyląduje w garażu w 4C butelki też i za jakiś miesiąc się spróbuje.

 

Wiem o tym że nikiel lepiej chemią nie traktować, po prostu mi się zapomniało miałem wykręcić :) Co do CDA fakt pianę miał świetną, zalegającą do samego końca z krążkami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z plikowni pobrałem ten kalkulator http://www.piwo.org/...wne-porachunki/ i nim się sugeruje od początku, a co coś źle jest liczone? Czasem jak mam pod ręką komórkę to amapa toolkita używam na androida, ale częściej ten arkusz co ci podałem.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego przyjmuje głównie jeden z tych kalkulatorów żeby nie mieć pomyłek przy tym... Nie ma co porównywać tego moim zdaniem bo browar domowy to nie apteka, nie przesadzajmy z dokładnością. I tak wiele współczynników bez labolatorium jest umowne a kalkulatory nasze nie dokładne :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego używam przeliczników w arkuszu... Porównałem też wieczorem ze sobą arkusze (toolkit piwowara ver 1.8; PPPP v1.5 oraz Kalkulator refraktometru - wszystkie trzy arkusze w plikowni są) różnica między nimi też występuje ale dość nie wielka bo maks. 0,3 blg, więc tak jak mówiłem te obliczenia wszystkie są niedokładne i należy przyjąć jeden z arkuszy którym będziesz się posługiwał, albo zainwestować w BS on ma też przelicznik refraktometru podejrzewam, że najdokładniejszy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie w BS2 zącząłem liczyć i się okazało że coś jest nie tak.

 

BS2 liczy o te 0,8-1°Blg więcej, tak samo wspomniany przez Ciebie toolkit amapa na androida. Zaś te arkusze z plikowni, co podałeś, faktycznie liczą już inaczej i wszystkie mniej więcej dają ten sam wyniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie w BS2 zącząłem liczyć i się okazało że coś jest nie tak.

 

BS2 liczy o te 0,8-1°Blg więcej, tak samo wspomniany przez Ciebie toolkit amapa na androida. Zaś te arkusze z plikowni, co podałeś, faktycznie liczą już inaczej i wszystkie mniej więcej dają ten sam wyniki.

teoretycznie toolkit na androida i xls powinien mieć te same formuły, jak bede miał chwilkę to sprawdzę co jest w apce. a porównywałeś odczyty ze spławikiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż tu więcej powiedzieć po tygodniach, miesiącach latach oczekiwań, budując napięcie powstała zaplanowana 100 warka o wdzięcznej nazwie Wędzony Porter, a zapiski do niej w linku :) Uh padam na pysk zaraz jakieś piwko w końcu trzeba wypić :) Nawet fajnie mi się takiego mocarza robiło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 99 Koźlak przelana na cichą wyszło 22 ltry przy 5 blg (niecałe 10 brix przed korektą) niestety nie spróbowałem piwka, bo za małą próbkę do pomiaru wziąłem, ale pachniał w porządku przy zlewaniu, mocno lagerowo i słodowo. To co mogę powiedzieć o drożdżach 2353 Munich Lager II to że dają mega klarowne piwa już po burzliwej, kryształ jak ta lala, ale z tego co widzę nie odferemtują za głęboko 3,5-5 blg to ich zakres :) Zobaczymy jak piwka wylądują w butelkach.

 

Marcowe wylądowało w garażu 6 C na tydzień. Zaraz zlewam na cichą Koelsha. Pogoda lekko krzyżuje plany na dolniaki, w piwnicy mam 12 C, chyba przeniosę się do garażu jak tak dalej pójdzie... A jeszcze Drożdże Danish lager mam :) Poleci na nich Dortmunder Export w najbliższym czasie wg. przepisu Przemka :) w zeszłym roku był bardzo dobry, a dalej co z drożdżami to się pomyśli. Na dniach powstanie RauchBock i Porter. Potem Marcowe wędzone i chyba jeszcze jedno zwykłe Marcowe... jak starczy czasu to jeszcze jeden porter na amerykańskich chmielach :)

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak zapowiadałem warka 101 AK-47 wylądowała na cichą 22,5 litra przy 1,7 blg (4,5 brix przed korektą) yyy no liczyłem na coś innego, efekt mnie zaskoczył bardzo, bo jabłko jabłko jabłko, otworzyłem fermentor jabłko, próbka jabłkiem zapodawała no po za nim może lekkie cytusy wyczułem, w smaku dobre no i jabłko też :D Drożdże pyliste i dość mało ich na dnie bardzo luźne dość skutecznie zmętniają to piwo :) No nic na cichą wrzuciłem jeszcze 30 gram Citry. Zobaczymy bo ciekawie się piwo zapowiada... Nie mam zamiaru na nich robić drugiej warki oddaje wszystkie drożdże... już są rozdysponowane jakby się ktoś pytał :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dzisiaj w końcu wziąłem się za zlanie na cichą warki 102 Pils kolejna wersja wyszło 22 litry przy 3,2 blg (6,4 brix przed korektą) całkiem przyzwoicie, w smaku czysty i bardzo fajna goryczka, w aromacie chmiel przeważa, to co zauważyłem dobrze drożdże zbierają się na dnie i piwo jest mega klarowne, podobają mi się te 2353 Munich Lager I, następny na nich Viena Lager i American Lager.

 

Dziś przyszły do mnie nowe zabawki znaczy się kwas mlekowy i paski pH:

post-3297-0-83284700-1392837702_thumb.jpg

 

Mogę od dziś stanowczo stwierdzić, że browar może to i nie apteka, ale zdecydowanie laboratorium! Odczynników przybywa, chemii się zbiera coraz więcej :D Już ostatnio kumpel dziwnie się patrzył na to wszystko ;) A oto dowód:

post-3297-0-98091100-1392837747_thumb.jpg

 

W załączniku jeszcze genialna piana z mojej NZIPA :) Piękna gęsta śmietana nalewane z kega! Obym więcej takich w AIPA-ch miał.

post-3297-0-79734300-1392837821_thumb.jpg

post-3297-0-05292000-1392837914_thumb.jpg

post-3297-0-91226100-1392838027_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pitupitu

Psia krwia, epidemia jakaś, że wszyscy kupują...

 

@Undeath, do pasków dostałeś jakis gratis, wziernik może :D

 

@jacer, daj namiar na paski do twardości bo tym nie pomyślałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe na mojej aukcji go nie było :) Ale i tak miałem stres, co by sobie żona pomyślała jakby zobaczyła nazwę aukcji :smilies: Co tak wszyscy się dopytują, aż tak wam jest on potrzebny? :P :smilies:

 

Paski do pomiaru twardości wody są tutaj.Z tego co czytam lepszy jest test KH, bo można oznaczyć twardość wody ogólnej i węglanowej, która ma największe znaczenie dla piwa, polecam też przeczytać na ten temat artykuł Codera w piwowarze na temat wody, rozwiał on moje wszystkie wątpliwości. Test KH kupisz w każdym zoologicznym też gdzie są artykuły akwariowe ;) Dobry jest też taki test który pozwala oznaczyć pozostałe parametry wody, tylko jest odrobinę droższy, choć i tak robiąc już takie coś lepiej wydać więcej kasy i mieć z głowy... (o tu przykładowy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20.02.2014

warka 103 Wędzony Koźlak (receptura własna)

 

SKŁAD:

  • Wędzony Bestmalz - 2,1 kg
  • Bestmalz Monachijski - 2,8 kg
  • Bestmalz Caramel Pils - 0,5 kg
  • Strzegom Karmelowy ciemny 600 - 0,15 kg
  • Strzegom Karmelowy jasny 30 -0,15 kg
  • Bestmalz Pszenica - 0,30 kg
  • Aurora 9,4% 17 g
  • Tradition 5,5% 30 g
  • Drożdże Wyeast 2353 Munich Lager II Zbiór II po Koźlaku około 450 ml

Śrutowanie: Za pomocą wiertarki 6 kg słodów w jakieś 5 minut.

 

ZACIERANIE:

woda do zasypu - 16 l

wszystkie słody do gara 54C - 15'

63-61C - 30'

73-71C - 45'

76C - 5'

 

WYSŁADZANIE:

10l + 10l =20l - 78C około 1 h - do tego pH zbite z 7,4 do 5,5 przez 80% kwas mlekowy 4 ml.

 

GOTOWANIE:

80' Bez chmielu

70' Aurora 17 g i Tradition 3 g

30' Tradition 10 g

15' Tradition 15 g

 

Po gotowaniu parametry piwa:

Wyszły 23l o gęstości 15,5 Blg, przy wydajności 63% oraz IBU 27

 

Odczyt z refraktometru: 16 Brix

 

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 19C w 25 minut około 50 litrów.

 

FERMENTACJA:

 

Temperatura zadania drożdży 12C i do piwnicy 10C.

 

Planowana burzliwa:

10 C - 14 dni

cicha - 14 dni

 

[EDIT]

15.03.2014 Warka 103 Koźlak wędzony - 22,5 l przy 4,4 blg (9 brix przed korektą), aromat wędzonki zwala z nóg, taka jaką lubię, w smaku też bardzo fajny :) Posiedzi z dwa tygodnie na cichej i do butelek.

 

[EDIT]

 

27.03.2014 poszło do butelków wyszło 43*0,5l przy 4,4 blg (9 Brix przed korektą) no nie powiem chyba moja ulubiona wędzonka będzie, Bestmalz daje troszkę szynki, dużo buka i olchy w piwku, bardzo mi ten efekt odpowiada... coś czuje że jak się nagazuje to szybko zniknie ;) Będzie trzeba jakiegoś ejla trzasnąć z tym słodem.

 

KOMENTARZ:

- Czas pracy 6,5 h

- Dziś pierwszy raz bawiłem się paskami pH i kwasem mlekowym, jak zbadałem pH zacieru okazało się że ma idealną wartość 5,4-5,5 pH więc nic go nie modyfikowałem. Dodałem za to kwas mlekowy do wody do wysładzania zbiłem z 7,4 do 5,5 pH za pomocą 4 ml /20 litrów. Nie wiem czy coś to pomogło w piwie, na efekty będzie trzeba poczekać :)

- No to w przyszłym tygodniu zaplanowana warka - Viena Lager i czeka zlewanie mnie piw... już mi się nie chce myć tych wszystkich butelek...

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.