Skocz do zawartości

Browar Undeath czyli warzone na uboczu w Bytomiu Odrzańskim


Rekomendowane odpowiedzi

Na piwowarzone idzie mango czy wiśnia ? Czy może jeszcze nie zdecydowałeś ?

 

Jeszcze nie zdecydowałem, zobaczymy co lepiej wyjdzie. Na pewno zabiorę i jedno i drugie dla spróbowania jak zawsze czy słusznie wybrałem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21.02.2017
warka 252 Rauch Dopplebock v 2.0 (receptura własna) 

SKŁAD:

  • Strzegom Wędzony bukiem - 4 kg
  • Strzegom "Vikingmalts" Monachijski II - 3,3 kg
  • Steinbach Wędzony bukiem - 1 kg
  • Wyermann Caraaroma -0,3 kg
  • Wyermann Carabelge -0,2 kg
  • Strzegom Karmelowy pszeniczny 150 - 0,2 kg
  • Marynka 2016 10,5 - 25 g
  • Tradition Swoja szycha  ??% -20 g
  • Lubelski Swoja szycha  ??% -20 g
  • Drożdże: FM30 Bohemska Rapsodia - prosto z fermentora po Hoppy Pils.

Śrutowanie: 9 kg w kilka minut.


ZACIERANIE:
woda do zasypu - 30l 

67-64C - 50'

10' - 74C mash out 

 

WYSŁADZANIE:
9+9+10= około 28 litrów korekta pH 8 ml.

 

GOTOWANIE 75':

60' Marynka 25g

10' Tradition swój 25 g i Lubelski swój 15 g

 

Po gotowaniu parametry piwa:

Wyszły 21l o gęstości 20,4 blg przy wydajności ??% oraz IBU 27

 

Odczyt z refraktometru: 21,2 Brix
SG: OG - 1.086
FG - 1.018 
Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 12C w 15 minut około 100 litrów.

 

FERMENTACJA: 

Planowana burzliwa:
9-13C - 36 dni

 

[EDIT]

05.04.2017 Zlałem przed chwilą do butelek warkę nr 252 Rauch Dopplebock v 2.0 wyszło 39*0,5l i 1*0,33l przy 4,7 blg - 1,018FG. Pachnie delikatnie wędzonką, jest koźlakowe i czyste w profilu, czyli wyszło nieźle. Więcej nie czuje bo mam przytkany nos.

 

-  Czas pracy 6,5 h

 

DEGUSTACJA:

 

Czekam na recenzje od ludzi jeszcze. Moja wygląda tak:

 

Piwo jest klarowne i brązowe wpadające w miedź. W aromacie głównie słodka wędzonka - bukowa, lekko oscypkowa i ogniskowa, do tego spora nuta słodowa i niestety średni alkohol. W smaku piwo jest oblapiająco słodkie za słodowe, ale znowu  nie melanoidowe idzie w stronę chlebową. Wysycenie dobre, natomiast wychodzi rozgrzewająca alkoholowość. Goryczka idealna. Mogę być zadowolony z tego piwa, choć przyciężkawe jest - idealne na zakończenie ogniska :D

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21.02.2017
warka 253 Wędzony Ale (receptura własna) 

SKŁAD:

  • Wysłodziny po warce 250 Rauch Dopplebock - 5 litrów
  • Wysłodziny po warce 252 Rauch Dopplebock - 9 litrów
  • Lubelski swoja szyszka - 25 g
  • Drożdże US-05 po Owsianym Stoutcie około 4 łyżek.

GOTOWANIE:

70' Lubelski 25g

 

Po gotowaniu parametry piwa:

Wyszły 11l o gęstości 14 blg przy wydajności ??% oraz IBU ??

 

Odczyt z refraktometru: 14,5 Brix
SG: OG - 1.057
FG - 1.015 
Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 20C w 15 minut około 50 litrów.

 

FERMENTACJA: 

Planowana burzliwa:
16C - 4 dni

20C - 22 dni

 

[EDIT]

18.03.2017 Zlałem do butelek warkę 253 Wędzony Ale wyszło 22*0,5l przy 3,7 blg - 1,015 FG. Wyszło fajnie, dość mocno wędzone szynkowe, ogniskowe trochę torfowe, w smaku ciut za duża goryczka, ale jest dobrze. Będzie fajne na lato do grilla i ogniska.

 

DEGUSTACJA:

Jak to z piwami tego typu przesadziłem z goryczką. Ogólnie wyszło fajnie, średnio wędzone, dość wodniste jak to wysłodziny, aromat ogniskowo-oscypkowy i trochę wędzonego boczku. Wyszły też delikatne estry i lekka chlebkowa słodowość. Goryczka tak jak napisałem za wysoka i delikatnie zalegająca. Jako wysłodzinowe piwo całkiem niezłe. 

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28.1.2017

warka 249 Mango Pale Ale i Hoppy Pils(receptura własna)

 

SKŁAD:

  • Malteurope Pilzneński - 4,5 kg
  • Vikingmalts Pilzneński - 4,9 kg
  • Bestmalz Carapils -0,3 kg
  • Strzegom karmelowy 30 - 0,1 kg
  • Strzego karmelowy czerwony - 0,2 kg
  • Marynka Swoja szycha ??% -40 g
  • Tradition Swoja szycha ??% -15 g
  • Citra 12% - 30 g
  • Amarillo 8,9% - 30 g
  • Simcoe 13,9% -15 g
  • Drożdże: Wiadro I - WLP090 San Diego super - prosto z saszetki, Wiadro II - FM 30 Bohemska Rapsodia - rozbujane w starterze ładnie namnożyło się prawie 200ml.

Śrutowanie: 10 kg w kilka minut.

 

ZACIERANIE:

woda do zasypu - 30l

66C - 50'

10' - 74C mash out

WYSŁADZANIE:

12+12+8 = około 36 litrów korekta pH do 5,2 - 9 ml kwasu mlekowego 80%

GOTOWANIE 60':

FWH 40 g Marynki

30' Tradition 15 g

5' Citra i Amarillo po 15 g

0' w 70C - po 15 g Citry, Amarillo i Simcoe

Po gotowaniu parametry piwa:

Wyszły 45l o gęstości 13.2 blg przy wydajności 64% oraz IBU 27

Odczyt z refraktometru: 13,7 Brix

SG: OG - 1.053

FG - 1.0?? wiadro I 23 litrów

FG - 1.0?? wiadro II 22 litrów

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 14C w 30 minut około 150 litrów.

FERMENTACJA:

249.1 Hoppy Pils 23l

Planowana burzliwa:

10C - 2 tygodnie

Cicha z 30 g Citry i Amarillo - 7 dni

249.2 Mango Pale Ale 22 l

Planowana burzliwa:

16C - 3 dni

20C - 4 dni

Cicha - 10-14 dni z 2,4 kg Mango i skórki cytrusów

 

[EDIT]

14.02.2017 Zlałem na cichą warkę 249.2 Mango Pale ale 18 litrów z dodatkiem 2,4 kg pulpy z mango oraz skórkami z 2 pomarańczy i 1 cytryny przy 3,5 blg - 1,014 FG. Samo piwo wyszło bardzo fajnie, mocno owocowo od chmieli i lekkich estrów, w smaku średnia goryczka. Zabutelkowałem też 9*0,5 l tego piwa w wersji podstawowej. Poleży 2 tygodnie z mango i skórkami teraz. Na gęstwie pójdzie baza pod wiśniowe :)

- Czas pracy 8 h

korygujesz pH wody do wysładzania? Zawsze myślałem że korekcie podlega zacier

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

korygujesz pH wody do wysładzania? Zawsze myślałem że korekcie podlega zacier

 

Od zawsze podkreślam, że korekcja zacieru technicznie nie ma sensu, bo przecież on sam pod wpływem słodu osiąga wartości - 5,2 pH. Chyba, że ktoś ma bardzo wysokie pH wody powyżej 7,5 to delikatna korekta jest wymagana. Zrobiłem chyba z 30 pomiarów przy każdej warce po 10 minutach od wrzucenia słodu praktycznie przy każdym zasypie osiągałem od 5,2 do 5,5 pH. Uznałem więc, że tutaj korekcja pH jest niepotrzebna. Natomiast woda do wysładzania posiada pH 6,9-7,2 w zależności od źródła u mnie, zalewając nią zacier podnosimy pH przez co nie wypłukują się dobrze cukry, a także wypłukujemy teoretycznie więcej tanin i garbników. Przy korekcji wody do wysładzania delikatnie podnosi mi się wydajność więc to raczej prawda.

 

 

Rauch Doppelbocki warzysz na Birofilię? :)

 

Nie na bitwę Piwowarzone we Wrocławiu :P W półfinale są takie kategorie, jeżeli przejdę dalej to muszę mieć choć trochę odleżakowane do Maja te Rauch dopplebocki. Na Cieszyn nie wiem czy poślę, bo robię te piwa trochę typowo pod publiczkę, co może się nie wpasować w opis stylu przygotowany tam. Komercyjny konkurs i sędziowski różnią się jednak troszeczkę ;) Choć nie wykluczone, że z ciekawości poślę by zobaczyć tą różnicę. Pożyjemy zobaczymy jak wyjdą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wypłukiwaniem tanin i garbników to chyba trafiłeś w punkt. Dwie warki dosyć intensywnie wysłodzone dały piwo nadmiernie gorzkie i taninowe, zapewne obniżenie pH pomogłoby. Zastosuję przy następnej warce.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się z pytaniem czym mierzone jest pH? U siebie mierzę paskami z zakresu 5,2-7,0 ale wyczuć różnicę pomiędzy np. 5,2 a 5,4 jest dosyć trudno... na czuja raczej... Mierzysz przy pomocy pHmetru? 

Edytowane przez rkkr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się z pytaniem czym mierzone jest pH? U siebie mierzę paskami z zakresu 5,2-7,0 ale wyczuć różnicę pomiędzy np, 5,2 a 5,4 jest dosyć trudno... na czuja raczej... Mierzysz przy pomocy pomocy pHmetru? 

 

Obecnie mam paski pH w skali 5,2-6,8 z TB i od czasu do czasu kontrolnie nimi mierzę. Miałem 100 szt wcześniej pasków od 4 - 7 pH, z podziałką co 0,2. Nie oszczędzałem ich robiłem pomiar kilka razy nawet, także dla wody do wysładzania. Dlatego pisałem o zakresie bo nie znam idealnego wyniku, nie posiadam pHmetru przy obecnych parametrach mojej wody nie muszę go mieć i trochę zbędny wydatek. Jakbym dostosowywał wodę z RO to pewnie bym sobie zakupił, a kwaśnych piw robię niewiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Miałem 100 szt wcześniej pasków od 4 - 7 pH, z podziałką co 0,2.
 

 

A niektórzy sprzedawcy gratisowo wziernik dorzucają. Nigdy nie wiesz kiedy przyda się kaczuszka.

 

 

Ja się kurde na niego nie załapałem nad czym ubolewam... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak długo masz zamiar trzymać i w jakiej temperaturze #251 z wiśniami?

 

W zależności od piwa, ale minimum 2 tygodnie. Dzisiaj rano na powierzchni pojawiła się delikatna pianka ponownie więc fermentuje ;) Niestety ograniczenia mam dość mocno czasowe - do 25 marca musi być piwo gotowe. Zobaczymy czy nie będę go zlewał do kega ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlałem warkę 248 Belgian Dubbel do 42*0,5l i 1*0,33 butelek przy 3,5 blg - 1.013 FG. Niestety na powierzchni piwa widać oznaki infekcji - wyraźny film na środku wiadra sobie pływał taki jak z mocnej taninowej herbaty po ostygnięciu, do tego trzy bąble i zalążek biały wielkości ryżu - pellicle. Nie pokrywało to całej powierzchni piwa było w jednym miejscu i to delikatnie więc uznałem, że i tak piwo zleje. Spróbowałem od razu piwa sprawdzając czy warto no i właściwie nic nie czuć z infekcji w nim. Samo piwo pachnie młodo belgijsko, drożdżowo - trochę alkoholowo i kwiatowo. W smaku jest mega fenolowe i estrowe, finisz kwaskowaty wytrawny oraz alkoholowy, trochę nie przyjemny. Tylko, tak smakuje młody nieuleżakowany belg :D Już na poziomie autosugestii wyczułem nuty brettowe, czego nie potwierdziła małżonka. Co dalej? 2 butelki lądują w temp. pokojowej do normalnej refermentacji, reszta do 15C do piwnicy coby spowolnić to co tam się rozwija (bretty, dzikusy i bakterie lubią ciepełko). Po tygodniu jak będzie miało trochę gazu i nic tam się nie rozwinie na powierzchni pójdą do 10C na miesiąc po tym czasie połowę warki spasteryzuje w kociołku lidlowskim w butelkach przez 30 minut w 65-70C. W trakcie jeszcze zobaczymy jak wyjdzie.

 

Sprzęt oczywiście cały do NaOH, wężyki do śmieci, słoiki na gęstwy też do NaOH i piekarnika później - pokrywki do śmieci i nowe do piekarnika. Wiadro oznaczone zobaczymy czy do śmieci nie wywalę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

połowę warki spasteryzuje w kociołku lidlowskim w butelkach przez 30 minut w 65-70C

Co w takich okolicznościach dzieje się z gazem? 

 

 

Tak jak Bartek napisał :) Podczas podgrzewania gaz się trochę rozpręża, ale takie ciśnienie butelki powinny wytrzymać. Oczywiście szykuję się na stratę jakieś słabszej butelki, ale postaram się z skrzynek wyselekcjonować te z mocnego szkła. Polecam przeczytać też: http://www.beerfreak.pl/pasteryzacja-i-inne-sposoby-konserwacji-piwa/

 

Pasteryzacja w butelkach jest stosowana przez kilka browarów rzemieślniczych, zobaczymy czy uda się to przenieść na skalę domową ;) Większym problemem jest to czy do czasu refermentacji i nagazowania się piwa nie wylezie coś nieciekawego w aromacie. Coraz bardziej podejrzewam, że mi bretty z Saison Blend przelazły do wiadra drugiego... Z tego co sobie przypominam też wtedy taka delikatna błona się budowała. Czas pokaże co było, może nic nie wyjdzie w piwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasteryzowalem podpiwki w garze z wodą i zawsze jakaś butelka strzeli, dlatego zawsze idzie też jedna zielona cienkoscienna żebym wiedział kiedy przestać grzać i na podstawie temperatury wody i czasu trwania ocenić czy to już spasteryzowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlałem właśnie warkę 249.1 Hoppy Pilsa wyszło 18,5l do kega i 4*0,5l butelek oraz 1*0,33l przy 3 blg - 1.013 FG. W aromacie super owocowo chmielowo, dość intensywnie. W smaku potężna goryczka i lekka słodowość, zapowiada się ciekawie. Teraz leżakowanie minimum miesiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

02.03.2017
warka 254 Imperialny Porter Bałtycki (receptura własna) 

SKŁAD:

  • Bestmalz pilzneński - 8 kg
  • Weyermann  Caramunich typ II - 0,5 kg
  • Weyermann  Carafa typ III - 0,4 kg
  • Bestmalz  Carapils - 0,3 kg
  • Weyermann  Caraaroma - 0,2 kg
  • Strzegom Czekoladowy 400 - 0,2 kg
  • Weyermann Jęczmień Palony - 0,2 kg
  • Strzegom Żytni - 0,2 kg
  • Strzegom Karmelowy 30 - 0,126 kg
  • Castlemalting Pale chocolate - 0,121 kg
  • Marynka 2015 10,5% 30 g
  • Chinook PL 2016 10% 10 g
  • Drożdże: FM31 Bawarska Dolina - 2 fiolki rozbujane w 3 l starterze, schłodzone zlany płyn znad i zadane do piwa.

Śrutowanie: Ponad 10 kg w kilka minut.


ZACIERANIE:
woda do zasypu - 30l 

68-64C - 50'

10' - 74C mash out 

 

WYSŁADZANIE:
10+10+10= około 30 litrów korekta pH 8 ml. Wysłodzone do 22 l reszta do gara lidlowskiego około 15l - patrz warka 255.

 

GOTOWANIE 65':

60' Marynka 30g i Chinook pl 10 g

 

Po gotowaniu parametry piwa:

Wyszły 17l o gęstości 24,5 blg przy wydajności ??% oraz IBU 36

 

Odczyt z refraktometru: 25,4 Brix
SG: OG - 1.103
FG - 1.030
Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 12C w 15 minut około 100 litrów.

 

FERMENTACJA: 

Planowana burzliwa w lodówce:
9C - 7 tygodnie w takcie temperatura wzrosła do 12 C, końcówka w 15C.

 

[EDIT]

23.04.2017 Zlałem warkę 254 Imperialny Porter wyszło 7*0,5l i 39*0,33l butelek przy 7,6 Blg - 1,030 FG. Prawie 9% ;) Piwko bardzo fajnie się zapowiada, jest pełne i krągłe, goryczka dość duża jak na 36 IBU. Niemniej jednak piwo wszyło całkiem dobrze i nawet alkohol jest dobrze zakryty. Teraz leżakowanie 2-3 miesiące, na lato się otworzy butelkę zobaczyć co tam natworzyło.

 

-  Czas pracy 6,5 h

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.