Skocz do zawartości

Browar Undeath czyli warzone na uboczu w Bytomiu Odrzańskim


Rekomendowane odpowiedzi

Rozlałem do butelek warkę 199 APA wyszło 41*0,5l i 1*0,33l butelek, przy 3,3 blg - 1,013 FG. Aromat mniej intensywny niż 198, ale delikatnie lepsza goryczka, zobaczymy po nagazowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozlałem do butelek warkę 199 APA wyszło 41*0,5l i 1*0,33l butelek, przy 3,3 blg - 1,013 FG. Aromat mniej intensywny niż 198, ale delikatnie lepsza goryczka, zobaczymy po nagazowaniu.

Nie zaszkodzi jak na PWZ weźmiesz obie warki (druga, nie konkursowa, do spróbowania) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Rozlałem do butelek warkę 199 APA wyszło 41*0,5l i 1*0,33l butelek, przy 3,3 blg - 1,013 FG. Aromat mniej intensywny niż 198, ale delikatnie lepsza goryczka, zobaczymy po nagazowaniu.

Nie zaszkodzi jak na PWZ weźmiesz obie warki (druga, nie konkursowa, do spróbowania) :)

 

 

Wezmę na pewno :D Tylko żeby się nie okazało, że ta co nie startuje będzie lepsza :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepis ten sam co zwycięska warka nr 188, zobaczymy czy uda się mniej więcej powtórzyć  ;) Piwo na PiwoWarZone jeżeli uda się przejść do drugiej rundy w lutym. Połowa warki pójdzie na cichą z brettami, bo chyba będę miał dosyć tego Saisona po wszystkim.

 

28.12.2015
warka 202 Saison (receptura własna) 

SKŁAD:

  • Bestmalz  Pale Ale- 3 kg
  • Bestmalz Pszeniczny - 1,5 kg
  • Płatki owsiane górskie - 0,2 kg
  • Strzegom Karmelowy jasny 30 - 0,1 kg
  • Strzegom Karmelowy czerwony - 0,1 kg
  • Iunga 11% 20 g
  • Lubelski 4% 25 g
  • Skórka pomarańczy kandyzowana własnej roboty tym razem znam ilość 100 g (razem z ciężarem cukru)
  • 1 skórka z cytryny - 10 g
  • Drożdże Fermentum Mobile 21 Odkrycie sezonu  po BGSA

Śrutowanie: Z pomocą wiertarki 5 minut 4,7 kg.

ZACIERANIE:
woda do zasypu - 14l

64-61C - 35'

74-71C -15' 

 

WYSŁADZANIE:
9+9 = około 18 litrów pH wody zbite z 7,2 do 5,3 przez 80% kwas mlekowy 5,5 ml. 


GOTOWANIE 60':
60' Iunga 20 g

10' Lubelski  10 g + kandyzowana skórka pomarańczy

0' w 100C 15 g Lubelskiego i 10 g skórki z cytryny

 

Po gotowaniu parametry piwa:

Wyszły 22l o gęstości 14,2 Blg, przy wydajności 65% oraz IBU 26

Odczyt z refraktometru: 14,8 Brix
SG: OG - 1.058
FG - 1.01?

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 19C w 30 minut około 70 litrów.

 

FERMENTACJA:

Planowana burzliwa:
20 C - 19 dni

 

[EDIT]

18.01.2016 Zlałem właśnie warkę 202 Saison do butelek wyszło 42*0,5l butelek przy 2,6 blg - 1.010 FG. Piwo na bitwę we Wrocławiu więc za wiele nie zdradzę, ale na pewno mogę powiedzieć, że nie wyszło podobnie do jego kolegi co wygrał w Poznaniu :) Niech się nagazuje to więcej napiszę.

KOMENTARZ:

- Czas pracy 6,5 h,

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że już któraś warka na Odkryciu Sezonu - jakie masz obserwacje jeśli chodzi o czas trwania i głębokość odfermentowania tego szczepu?

 

Powiem no tak zobacz do załącznika, polecam bardzo te drożdże do Saisonów, a do ilu schodzą masz zawsze w moich notatkach i recepturach  ;) Saison zajął I miejsce w Poznaniu na nich, a zszedł z 14 do 3 blg, natomiast Belgian Blond Ale z 16 do 1,7 blg (zacierałem wytrawniej + cukier) BGSA jeszcze nie wiem nie dawno wrzuciłem je na cichą z 2-3 tygodnie musi posiedzieć, a nie robię pomiarów często przy przelewaniu. Co do czasu trwania  są dość powolne 2 tygodnie bite fermentacji, potem klarowanie piw, gęstwa jest bardzo sypka i obkleja fermentor w koło, a także nie chcą za bardzo opadać minimum 2 tygodnie cicha - w tym samym wiadrze albo w osobnym. Generalnie warto dla tych drożdżaków ;)

 

Jeszcze komentarz do odfermentowania Saisona, wg. wyniku z laba odfermentowało mi piwo 71% co daje z 14,2 do 4 blg, moje urządzenie pomiarowe refraktometr dało wyniki 14 blg oraz 3 blg - po korekcji widać metoda obliczania nie jest do końca poprawna u mnie ekstraktu końcowego... Ale nic na to nie poradzę :P Wiem mniej więcej za to jaki mam błąd pomiaru ;)

post-3297-0-56134800-1451375053_thumb.jpg

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zlałem do butelek Warkę 200.5 Marchewkowe wyszło 2*0,5l i 13*0,33l butelek przy 2,7 blg - 1,011 FG. Wyszło bardzo ciekawie, w aromacie marchewkę czuć jak z świeżo wyciśniętego soku. W smaku też jest wyraźna, ale cierpka, choć generalnie jak podfermentowany sok z marchwi ;) Trochę za wytrawne ale przyjemnie pijalne, po nagazowniu jak się ułoży może będzie lepiej. Jak kolega dowiezie to dam do paru butelek jeszcze słodzika.

 

 

No to jak co roku w sylwestra małe podsumowanie roku. Udało się tak jak w poprzednim roku zrobić 52 warki plus dwie z wysłodzin oraz 2 piwa warzone komercyjnie Bożonarodzeniowe w Wąsoszu i Zimowe w Częstochovi. W domu piwa zrobiłem około 1100 litrów, natomiast komercyjnie - Wąsosz 70hl, Częstochovia około 600l. Piwa wychodziły raz lepsze raz gorsze, z postanowienia o startowaniu w konkursach mało wyszło, ale wziąłem udział w 3 konkursach, z czego w 2 wygrałem pierwsze miejsca - Piwo Świąteczne warka 140 ( ubiegłoroczna ;) ) i warka 188 Saison w Poznaniu. W reszcie finały ale bez podium, więc poszło całkiem nieźle. Były też piwa gorsze - 2 zakażenia jedno w Pszenicy i jedno w APA, udało się piwa spić ale nie było szału część i tak w kiblu wylądowała. Generalnie rok zaliczam do udanych. Mam nadzieje, że i przyszły będzie jeszcze lepszy i wszystkim tego życzę w nadchodzącym roku! Samych dobrych warek. W planach na nowy rok Polskie ale potem się zobaczy, na pewno lagery, na pewno kilka eksperymentów i mam dużą ochotę na belgi oraz kwasy :) No to jeszcze raz najlepszego!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to na nowy rok trzeba było przelać na cichą warkę 200 wyszło 21 litrów przy 5 blg- 1.019 FG. W aromacie nie czuć tych przypraw jest coś co bym określił jako lekka kawa z chilli ale nie jest to mega przyjemny aromat. Przewijają się gdzieś orzechy ale co tu dużo mówić jeszcze z 2 tygodnie cichej dam bo piwo jest lekko mętne nie chce się coś sklarować. Odfermentowanie spore będzie miało z 8%, a alkoholu w aromacie nie czuć ;) Fermentacja poszła czysto. Dobra na 2 tygodnie zapominam jeszcze o nim ;) Coś czuje, że 3-6 miesięcy będzie się układać w butelkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

03.01.2016
warka 203 Polskie Ale (receptura własna) 

SKŁAD:

  • Strzegom Pale ale - 4 kg
  • Strzegom bursztynowy - 0,2 kg
  • Taurus 12% 12 g
  • Sybilla 6,6% 50 g
  • Lubuski 4% 50 g
  • Drożdże WLP 090 San Diego Super około 90 ml, rozbujane w starterze

Śrutowanie: Z pomocą wiertarki 5 minut 4,2 kg

ZACIERANIE:
woda do zasypu - 14l

68-61C - 50'

5' - 74C mash out 

 

WYSŁADZANIE:
9+9 = około 18 litrów pH wody zbite z 7,3 do 5,2 przez 80% kwas mlekowy 5,5 ml. 

 

GOTOWANIE 60':

60' Taurus 12g 

30' Lubelski 10 g
15' Sybilla 10 g

10' Lubuski 10 g

5' Sybilla 10 g

0' w 70C po 30 g Lubuskiego i Sybilli

 

Po gotowaniu parametry piwa:

Wyszły 22l o gęstości 12,5 Blg, przy wydajności 67% oraz IBU 32

Odczyt z refraktometru: 13,0 Brix
SG: OG - 1.050
FG - 1.012

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 18C w 25 minut około 70 litrów.

 

FERMENTACJA:

Planowana burzliwa:
20C - 12 dni

8C - 4 dni

bez cichej

 

[EDIT]

19.01.2016 Zlałem właśnie warkę 203 Polskie Ale do kega 18,5l i 9*0,5l i 1*0,33l butelek przy 3 blg - 1,012 FG. Aromat trochę dziwny jakby orzecha włoskiego.. czyżby aldehyd? W smaku nawet dobre ;) Piwo w sumie codzienne do spicia nie podniecania się nim ;) Zobaczymy co ponagazowaniu wyjdzie.

 

Degustacja:

 

Konus -Polskie Ale

 

Wygląd: Ciemnozłote, klarowne, piana średnia, dość małe-średnie pęcherzyki, opada do kożuszka, lekko zdobi szkło.

 

Aromat: Przyprawowo-ziołowy, potem słodowość, coś karmelowo-imbirowego mi majaczy w tle, nie wiem co to jest.

 

Smak: Średniowytrawne, podbicie słodowe, goryczka niska-średnia, trochę taka zalegająco-taninowa. W smaku też lekka karmelowość. Wysycenie dość wysokie, w miarę pasuje do tego piwa. Dziwne odczucie jakby kwaśności jest, nie jest to kwaśne ale jakieś dziwne  :D

 

Podsumowanie: Polskie Pale Ale-wypić, nie podniecać się, zwłaszcza kiedy jest dobre!

- Czas pracy 5,5 h,

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlałem przed chwilą na cichą warkę 201 Pils wyszło 21 litrów piwa, aromat niezły lagerowy i troszkę siarkowodoru zostało pomimo 2 dni w 16C, no cóż skoki temperatury jednak mu nie posłużyły ;) Piwo trochę mętne jest, ale posiedzi tydzień w piwnicy i tydzień w garażu w 4C to się sklaruje. Pomiaru nie robiłem.

 

Jutro rozlew BGSA i na wtorek szykuje surowce na Wiedeńskiego Lagera. W planach jeszcze Marcowe i czas myśleć o wędzonce jak skończą fermentować. Muszę zdążyć zrobić Koźlaka i jakiegoś Porterka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlałem dzisiaj warkę 197 BGSA do butelek wyszło 42*0,5l przy 2,5 blg - 1,010 FG. No nieźle :D Z 20 blg to daje jakieś 9% ;) Piwo w aromacie bardzo owocowe i fenolowe, smak dobry delikatnie cierpki na finiszu. No to teraz najdłuższa część leżakowanie minimum 3 miesiące do spróbowania piwa :D

 

Pośrutowałem na Wiedeńskiego Lagera- jutro będzie warzony. Zleję też Polskie Ale do kega.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14.01.2016
warka 204 Wiedeński Lager (receptura własna) 

SKŁAD:

  • Strzegom Monachijski  - 3,5 kg
  • Strzegom Pilzneński - 1 kg
  • Strzegom melanoidowy - 0,1 kg
  • Strzegom karmel 30 - 0,1 kg
  • Iunga 11% 17 g
  • Perle 7% 15 g
  • Lubelski 4% 10 g 
  • Drożdże Wyeast 2308 Munich Lager około 100 ml po Pilsie

Śrutowanie: Z pomocą wiertarki 5 minut 4,7 kg

ZACIERANIE:
woda do zasypu - 15l

64-61C - 30'

74-71C - 30'

5' - 78C mash out 

 

WYSŁADZANIE:
9+9 = około 18 litrów pH wody zbite z 7,3 do 5,2 przez 80% kwas mlekowy 6 ml. 

 

GOTOWANIE 60':

60' Iunga 17 g

30' Lubelski 10 g
10' Perle 15 g

 

Po gotowaniu parametry piwa:

Wyszły 21,5l o gęstości 13,5 Blg, przy wydajności 68% oraz IBU 30

Odczyt z refraktometru: 14,0 Brix
SG: OG - 1.055
FG - 1.0??

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 14C w 30 minut około 100 litrów.

 

FERMENTACJA:

Planowana burzliwa:
10C - 14 dni

cicha: 10C - 10 dni

 

[EDIT]

13.02.2016 r. Dzisiaj zlałem do butelek warkę 204 Wiedeński Lager wyszło 44*0,5l przy 2,6 blg - 1,011 FG. W smaku znowu trochę estrów, choć był w 9 C robiony, dalej czysto i słodowo oraz przyjemna goryczka. Mam nadzieje że te estry uciekną w miarę dojrzewania :) No to 2 miesiące zapominamy o nim co najmniej

[EDIT]

 

- Czas pracy 6 h,

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlałem właśnie warkę 202 Saison do butelek wyszło 42*0,5l butelek przy 2,6 blg - 1.010 FG. Piwo na bitwę we Wrocławiu więc za wiele nie zdradzę, ale na pewno mogę powiedzieć, że nie wyszło podobnie do jego kolegi co wygrał w Poznaniu :) Niech się nagazuje to więcej napiszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlałem właśnie warkę 203 Polskie Ale do kega 18,5l i 9*0,5l i 1*0,33l butelek przy 3 blg - 1,012 FG. Aromat trochę dziwny jakby orzecha włoskiego.. czyżby aldehyd? W smaku nawet dobre ;) Piwo w sumie codzienne do spicia nie podniecania się nim ;) Zobaczymy co ponagazowaniu wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlałem do kega warkę 201 Pils wyszło 18,5l oraz 8*0,5l butelek przy 3,2 blg - 1,013 FG. W aromacie i smaku powiem, że nie pilsowate, popsułem temperature fermentacji za duże skoki zaowocowały dosłownie ;) Mam estry jak cholera czuć też alko, nie wiem czy nie ma lekkiego rozpucha. Jest taki perfumowaty zapaszek, na pewno nie pilsowy. No cóż wiem co zepsułem następnym razem nie nastawię lagera jeżeli nie będę miał w piwnicy stałych warunków fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20.01.2016
warka 205 Marcowe (receptura własna) 

SKŁAD:

  • Strzegom Monachijski  - 3 kg
  • Strzegom Pilzneński - 2 kg
  • Strzegom melanoidowy - 0,1 kg
  • Strzegom karmel 300 - 0,1 kg
  • Strzegom czerwony - 0,2 kg
  • Taurus 12% 10 g
  • Perle 7% 25 g
  • Lubelski 4% 15 g 
  • Drożdże Wyeast 2308 Munich Lager około 100 ml po Pilsie

Śrutowanie: Z pomocą wiertarki 5 minut 5,4 kg

ZACIERANIE:
woda do zasypu - 17l

64-61C - 35'

74-71C - 25'

5' - 78C mash out 

 

WYSŁADZANIE:
9+9 = około 18 litrów pH wody zbite z 7,3 do 5,2 przez 80% kwas mlekowy 6 ml. 

 

GOTOWANIE 60':

60' Taurus 10 g i Perle 10 g

10' Perle 15 g

5' Lubuski 15 g

 

Po gotowaniu parametry piwa:

Wyszły 22l o gęstości 14,7 Blg, przy wydajności 68% oraz IBU 27

Odczyt z refraktometru: 15,3 Brix
SG: OG - 1.060
FG - 1.0??

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 15C w 27 minut około 100 litrów.

 

FERMENTACJA:

Planowana burzliwa:
8,5C - 14 dni

cicha: 8,5C - 10 dni

 

[EDIT]

[EDIT]

 

- Czas pracy 6 h,

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No cóż wiem co zepsułem następnym razem nie nastawię lagera jeżeli nie będę miał w piwnicy stałych warunków fermentacji.

I 2h później:

 

 

20.01.2016 warka 205 Marcowe (receptura własna)

:):beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No cóż wiem co zepsułem następnym razem nie nastawię lagera jeżeli nie będę miał w piwnicy stałych warunków fermentacji.

I 2h później:

 

 

20.01.2016 warka 205 Marcowe (receptura własna)

:):beer:

 

 

 

Hehehe to nie tak :P Pilsa nastawiałem jak zapowiadali mrozy w piwnicy miałem 10 C więc dobre warunki fermentacji, oczywiście pogoda się zmieniła i przyszło ocieplenie i skoczyła temperatura mi w piwnicy do 13C, zareagowałem wrzucając go do lodówki i schładzając do 8C. Tak się złożyło też, że siadło mi ogrzewanie w domu na najgorsze mrozy i miałem jakieś 4C w piwnicy następnie... A lodówka była używana w innych celach. Po uruchomieniu pieca (który stoi w pomieszczeniu obok przez ścianę) w piwnicy nagrzało się ponownie do 13C.... Takie skoki zestresowały widać drożdżaki, a ja źle to zaplanowałem - gdybym miał więcej czasu to bym całą fermentacje w lodówce przeprowadził  :) Teraz mam równe 8,5 C od jakiegoś tygodnia w piwnicy więc idealne warunki i z tego co widzę utrzymają się jeszcze jakiś miesiąc ;) Więc mogę robić lagerki spokojnie :P Mam nadzieje, że teraz nie będzie niezaplanowanych skoków temperatury, ale jak coś to u rodziców ostatnio odgrzebałem zasypany przez dziadka kanał samochodowy gdzie jest stała temperatura 7C ;)

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5000 post :) Ale naspamowałem na forum... :D No to trzeba jakieś dobre piwko spić z tego powodu ;)

 

A ogólnie to zlałem warkę nr 200  do 21*0,33l i 27*0,5 l butelek przy 5 blg - 1.019 FG. W smaku powiem, że ciekawe dość treściwe alkoholu nie czuć. W aromacie papryczka chilli i kurkuma, oraz słodycz. Dziwnie i zarazem ciekawie :D No to czekamy na gaz ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26.01.2016
warka 206 SH Iunga (receptura własna) 

SKŁAD:

  • Strzegom Pale ale - 4 kg
  • Strzegom bursztynowy - 0,1 kg
  • Strzegom karmel 30 - 0,1 kg
  • Iunga 2015 11,6% 65
  • Drożdże WLP 090 San Diego Super po Polskim Ale około 120 ml.

Śrutowanie: Z pomocą wiertarki 5 minut 4,2 kg

ZACIERANIE:
woda do zasypu - 15l

68-61C - 60'

5' - 74C mash out 

 

WYSŁADZANIE:
9+9 = około 18 litrów pH wody zbite z 7,3 do 5,2 przez 80% kwas mlekowy 5,5 ml. 

 

GOTOWANIE 60':

60' Iunga 15 g

5' Iunga 20 g

0' w 70C po 25 g Iunga

 

Po gotowaniu parametry piwa:

Wyszły 22l o gęstości 12,5 Blg, przy wydajności 67% oraz IBU 32

Odczyt z refraktometru: 13,0 Brix
SG: OG - 1.050
FG - 1.012

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 18C w 25 minut około 70 litrów.

 

FERMENTACJA:

Planowana burzliwa:
20C - 12 dni

Cicha 7 dni z 50 Iungi.

 

[EDIT]

10.02.2016 r. Zlałem na cichą warkę 206 Sh Iunga i dałem 50 g Iungi na zimno. W aromacie znowu przewija sie ten zapach zielonego groszku co w Polskim Ale. Słód idzie w odstawkę chwilowo,  z ciekawości zrobię AIPA na innym słodzie i tych drożdżach zobaczymy czy to faktycznie wina słodu. 

[EDIT]

16.02.2016 r. Rozlałem warkę 206 SH Iunga wyszło 18,5 litra do kega oraz 7*0,5l i 1*0,33 butelek przy 3 blg - 1,012 FG. W smaku dalej jest ten aromat zielonego groszku czyli wina słodu. Piwo ma ładny aromat ziołowo-owocowy z Iungi, ale bardziej w stronę ziołowości. Goryczka solidna i delikatnie zalega będzie trzeba uważać z tym rocznikiem.

 

- Czas pracy 5 h,

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.