Skocz do zawartości

Browar Undeath czyli warzone na uboczu w Bytomiu Odrzańskim


Rekomendowane odpowiedzi

No na wadze jubilerskiej da radę to odmierzyć :D Błąd ręczny omksło mi się zero i nie wyłapałem ;P 15 g dodałem głównie dla koloru, tak się robi przy IRA i ABA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

piwo bardzo mętne więc chyba posiedzi trochę w fermentorze jeszcze, na koniec zrobię mu coldcrash w lodówce, mam nadzieje że mocne zmętnienie minie.

Gorąco polecam Ci używanie mchu irlandzkiego, daje podobne efekty jak żelatyna. Co więcej do swego stałego zestawu piw wprowadziłem 100% pszeniczne i dzięki dodatkowi mchu piwo co najwyżej leciutko opalizuje. Generalnie klar jak Grodzisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

piwo bardzo mętne więc chyba posiedzi trochę w fermentorze jeszcze, na koniec zrobię mu coldcrash w lodówce, mam nadzieje że mocne zmętnienie minie.

Gorąco polecam Ci używanie mchu irlandzkiego, daje podobne efekty jak żelatyna. Co więcej do swego stałego zestawu piw wprowadziłem 100% pszeniczne i dzięki dodatkowi mchu piwo co najwyżej leciutko opalizuje. Generalnie klar jak Grodzisz.

 

 

Wiesz generalnie piwa mam bardzo klarowne ;) Więc nie widzę sensu mchu irlandzkiego i nigdy go w sumie nie używałem, problemem u mnie jest szczep drożdży który własnie bardzo wolno flokuje i opada, po coldcrashu myślę, że będzie dobrze, a resztę w butelkach opadnie ;) Mi tam zmętnienie małe nie przeszkadza tylko mocne jak woda z kałuży, a w przypadku tego piwa takie było ;) Zmienię szczep to problem minie moim zdaniem :D Ale jeszcze jedna warka na nim ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wytrzymałem i spróbowałem Red Flandersa może i czerwony do końca nie jest i jeszcze nie ma gazu odpowiednio ale i tak jestem zadowolony. Jeszcze jest młody co czuć w smaku, jeszcze z 2 miesiące jak nie dłużej dojrzewania przed nim. W smaku bardzo owocowy i dziki, czuć też lekkie fenole i delikatny alkohol, w smaku gładki i dobrze pijalny choć jeszcze nie ułożony, trochę cierpki i kwaskowaty i delikatna alkoholowa goryczka. Będzie dobrze,a bretty z saccharolicius są przegenialne :)

 

W butli Cherry Sour Wheat, jeszcze sobie trochę pracuje, lacto nie widać żeby coś jadły ale pewnie będzie kwasek. Zaczekam jeszcze miesiąc  i pobiorę próbkę przez strzykawkę. Trzeba będzie pomyśleć nad nowym kwasem, może Old ale? 

post-3297-0-26639600-1429802223_thumb.jpg

post-3297-0-33315200-1429802228_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 A to jest taki styl? No zobacz nawet nie sprawdziłem ;) Muszę częściej BJCP przeglądać w mocnych piwach, których właściwie nie robię ;)  Old Ale wersja kwaśna w takim bądź razie :D Bo pod Brown Flandersa się nie będzie łapał, taki bez stylu powiedzmy, ale to dopiero plany. Teraz powstanie AIPA i zamówione materiały mam na Angole i Pszenice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oka i tak chętnie spróbuję bo zaciekawił mnie ten styl z BJCP czas powarzyć jakieś mocne piwa. ;)

 

Zapomniałem wczoraj w notatkach zapisać zlałem warkę 169 Black Crown na cichą z dodatkiem chmielu na zimno - 35 g Citry, i po 15 g Sorachi Ace i Ahtanum. Pachniała świetnie, ale coś mam z tymi drożdżami słabo flokują w tym piwie też i przy dnie w postaci luźnej mazi były, do tego sporo pływa sobie do wysokości 5-6 cm nad dnem fermentora w luźnej postaci. W planach jeszcze jedno piwko na nich i koniec pasażu, przyjdą angliki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27.04.2015
warka 171 ZDUPA (receptura własna) 

SKŁAD:

  • Bruntal Pilzneński - 3 kg
  • Strzegom Pszeniczny - 2 kg
  • Strzegom karmelowy 300 - 0,082 kg
  • Strzegom karmelowy 30 - 0,2 kg
  • Strzegom Bursztynowy - 0,2 kg 
  • Strzegom Jęczmień Palony - 0,02 kg
  • Owies niesłodowany - 0,3 kg
  • Taurus 12% 12 g
  • Aramis 6,8% 45 g
  • Chmiel od Xena - szyszka bez oznaczenia ale prawdopodobnie citra bo tak pachnie przyjmuje 11% - 45 g
  • Sorachi Ace 12,4% 45 g
  • Lubelski 15 g
  • Iunga 10% 63 g
  • Drożdże Wyeast 1272 American Ale II 150 ml po Black Crown.

Śrutowanie: Z pomocą wiertarki 5,8kg w parę minut.

ZACIERANIE:
woda do zasypu - 16l

68-62C - 60'

mash-out 75C

 

WYSŁADZANIE:
9+9 = około 18 litrów pH wody zbite z 7,2 do 5,3 przez 80% kwas mlekowy 5,5 ml. 


GOTOWANIE 70':
FWH' Taurus 12 g i Iunga 18 g

30' Iunga 15 g

15' Sorachi Ace 15 g Citra szyszka 15 g

10' Aramis 15 g i Lubelski 15g

5' Szyszka citry 15 g i Iunga 15g

0' w 100C 15 g  Citra szyszka, Aramis i Sorachi Ace 70C

-10' w 70' po 15 g  Iunga, Aramis i Sorachi Ace


Po gotowaniu parametry piwa:
Wyszły 21,5l o gęstości 14,5 Blg, przy wydajności 60% oraz IBU 65

Odczyt z refraktometru: 15 Brix
SG: OG - 1.059
FG - 1.0??

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 20C w 20 minut około 80 litrów. 

 

FERMENTACJA:

Planowana burzliwa:
18 C - 14 dni

Cicha: 13C - 7 dni z chmielem na zimno

[EDIT]

09.05.2015 

Na cichą poleciała ZDUPA z 15 g Simcoe i Zeus

[EDIT]

19.05.2015 Właśnie zlałem warkę 171 ZDUPA do kego 18,5 l i 4 butelek 0,5l przy 3,7 blg - 1,014 FG. W smaku i zapachu piwo wyszło dobre. Więcej po głębszej degustacji za kilka dni.

 

Degustacja:

Wyszło nieźle jak na piwo warzone ot tak  ;) Jedynie goryczka nie dobra lekko łodygowata, a opinia o nim wygląda tak:

 

 

ZDUPA dzisiaj na salonach

 

Wygląd: Piana dość duża, ładnie zdobi szkło, opada do dość grubego kożuszka, ciemnobursztynowe, lekko opalizujące, 

 

Aromat: Z butelki głównie cytrusy, w tle karmele, lekka słodycz. W kielichu podobnie jak z butelki, głównie chmiele ameryczańskie, lekkie karmele, może trochę palonki ale to minimalnie wyczuwalne, ja jestem na to uczulony   :P Jak się ogrzało jakieś mięty, zioła się pojawiają :O

 

Smak: Dość słodkie na starcie, goryczka lekko zalegająca, lekko ściągająca, powiedziałbym, że niska-średnia. Nagazowanie dość wysokie oczywiście jak na mnie   :D Smak głównie chmielowy, lekkie cytrusy, może trochę jakichś innych owoców, karmelowość. Goryczka dobrze kontruje słodycz piwa. 

 

 

Podsumowanie: Dobre piwo, trochę ta goryczka zalega ale nie jest jakoś bardzo odrzucająca, bardzo ładnie koronkuje szkło, wygląda to świetnie! Piwo do picia na orzeźwienie do kosiarki to nie jest bo troszkę słodkawe ale tak żeby usiąść sobie przy grillu i skontrować kiełbaskę czy karkóweczkę myślę że idelane.   :)

 


KOMENTARZ:

- Czas pracy 6 h,

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlałem przed chwilą warkę 169 Black Crown wyszło 18,5l do kega, plus 9*0,5l butelek przy 3,6 blg - 1,014 FG. W smaku kawowo- czekoladowe, choć goryczka mocna i lekko zalegająca. Aromat też dość ładny choć jednak ten Sorachi Ace w tle nie za fajny, ale pierwsze skrzypce gra Citra bardzo ładnie, zobaczymy po nagazowaniu, a może jak się uda to w Sobotę dam z  2-3 butelki na spróbowanie dla piwowarów. Choć to piwko coś czuje że z miesiąc musi się układać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlałem dzisiaj warkę 168 PineKiller wyszło 44*0,5 litra przy 3 blg  - 1,012 FG. Cóż tu dużo mówić nie wyszło takie jak chciałem, jest mega alkoholowe, sosenka dość mocna ale nie na wierzchu, w smaku słodkie trochę ulepkowate z wytrawnym finiszem alkoholowym rozgrzewającym. No cóż zostawiam na miesiąc dwa niech się ułoży bo w obecnym stanie jest bardzo cienko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilką zlałem warkę 165 Portera wyszło 36*0,33l i 17*0,5l butelek przy 5,8 blg - 1,023 FG. Ma moc, czuć alko, ale też ładną czekoladową paloność, co najważniejsze jest fajny gładki na języku i dopiero rozgrzewa w żołądku i w przełyku. Generalnie mogę być zadowolony, no i teraz leżakowanie ;) Za 2-3 miesiące otworzy się buteleczkę względem sprawdzenia efektu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlałem przed chwilą na cichą warkę 170 ABA na cichą z dodatkiem 15 g Citry i Cascade, aromat ładny z wiadra ;) A miała 3,1 blg - 1,012 FG mniej więcej stałe odfermentowanie mają te drożdże ;) No i super, parę dni posiedzi z chmielem i poleci do kega, a zapowiada się smakowicie.

 

ZDUPA poleci na weekend na cichą ją nachmielimy Simcoe i Zeusem po 20 g ;) Na weekend też powstanie Bitter, drożdże leniwie puchną ale coś się tam dzieje w saszetce (w końcu z lipca jest) a drożdże to Thames Valley Ale Wyeast. W planach na nich Northen Brown Ale, EIPA i Dry Stout, pewnie jeszcze coś po drodze wymyślę. Na początek lekki bitterek.

 

A na zdjęciach mój Black Crown bardzo fajne piwko mi to wyszło :) Ładny aromat chmielowy głownie citra i ahtanum, kwiatowy, lekko cytrusowy, dopełniony miłą czekoladą i delikatną palonką. W smaku też bardzo dobre, jest gładkie ładnie rozkłada się na języku na początku mocna goryczka ustępuje lekkiej słodowość, na koniec posmak palonych słodów, a retronosowo wracają chmiele i czekoladka. Wygląd też niczego sobie ładna piana i kolorek. Do powtórzenia piwko Zapisuje sobie jako jedno z ulubionych! I ciemniak wcale nie musi być już black IPA można też zrobić fajnego ciemnego lekkiego i mocno pijalnego ale.

post-3297-0-53398600-1431016665_thumb.jpg

post-3297-0-51604900-1431016669_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mój plan na bittera poległ, drożdże nie chcą nawiązać współpracy, nawet nici zrozumienia moich planów warzelniczych... Zgłosiły nieprzygotowanie i dopiero w tygodniu jak ruszą w starterze poleci piwko na nich. (mówiąc ludzkim językiem saszetka ledwo co napuchła, potem w starterze 9 blg nie chcą się namnożyć za szybko ale widać, że coś się tam dzieje, leniuszki... no nic mam czas to się przełoży warzenie). 

 

No i w zamian bittera poleci coś w stylu APA - ale bardziej Amber (bo zasyp na bittera z dużą ilością karmeli) Kegi 2 puste stoją, a szykują się imprezy trzeba warzyć ;) Muszę sobie jeszcze z 2 kegi dokupić... Może niedługo kasa jakaś na to wpadnie.

 

A tymczasem do warzenia spróbowałem sobie Marcowe, wyszło mi to piwo całkiem w porządku, ale jeszcze z miesiąc leżakowania przed nim. Jest mocno słodowo-karmelowe, w aromacie czysty, choć czuć leciutko chmiele, oprócz tego karmel. W smaku dość czysty, ale niestety z ogrzaniem wychodzi alkohol i rozpuszczalnik. Piwko mi smakuje, ale jest delikatnie za wytrawne no i ten rozpuch.... :) Jeszcze mało gazu ma ale generalnie mogę być zadowolony.

post-3297-0-73604100-1431165721_thumb.jpg

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

09.05.2015
warka 172 APA (receptura własna) 

SKŁAD:

  • Bruntal Pilzneński - 4 kg
  • Strzegom karmelowy 30 - 0,1 kg
  • Strzegom karmelowy czerwony - 0,1 kg
  • Strzegom Bursztynowy - 0,3 kg 
  • Chinook 13,4% 15 g
  • Citra 13,1% 25 g
  • Cascade 6,9% 35 g
  • Equinox 13,9% 25g
  • Citra szyszka od Xena 10 g
  • Drożdże Wyeast 1272 American Ale II 150 ml po ZDUPA.

Śrutowanie: Z pomocą wiertarki 4,5kg w parę minut.

ZACIERANIE:
woda do zasypu - 13l

68-62C - 60'

mash-out 75C

 

WYSŁADZANIE:
9+9 = około 18 litrów pH wody zbite z 7,2 do 5,3 przez 80% kwas mlekowy 5,5 ml. 


GOTOWANIE 70':
FWH' Chinook 15 g

30' Szyszka Citra 10 g

10' Cascade 10g 

0' w 100C 10 g  Citra, Equinox i Cascade

-10' w 70' po 15 g  Citra, Equinox i Cascade

 

Po gotowaniu parametry piwa:
Wyszły 22l o gęstości 12,5 Blg, przy wydajności 65% oraz IBU 31

Odczyt z refraktometru: 13 Brix
SG: OG - 1.051
FG - 1.0??

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 20C w 20 minut około 80 litrów. 

 

FERMENTACJA:

Planowana burzliwa:
18 C - 14 dni

Cicha: 13C - 7 dni z chmielem na zimno

[EDIT]

22.05.2015 W piątek zlałem na cichą warkę 172 APA wyszło 21,5 l przy nie zmierzonym blg ;) Wrzuciłem na cichą po 20 g Equinoxa, Citry oraz Cascade. 

[EDIT]

29.05.2015 Zlałem właśnie warkę 172 APA do kega 10 litrów oraz 20*0,5l butelek przy 2,9 blg - 1,011 FG. Aromat fajny mocny owocowy z nutą cytrusową, ale też trochę trawiastości  :) W smaku okej choć na końcu trochę zalega goryczka. Zobaczymy po nagazowaniu  :)

 

DEGUSTACJA:

Na dole zamieszczam metryczki z konkursów w Częstochowie zajęło 8 miejsce w Witnicy natomiast 10 :)


KOMENTARZ:

- Czas pracy 6 h,

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

W trakcie na cichą poleciała ZDUPA z 15 g Simcoe i Zeus.

a3.pdf

A34_VI.doc

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13.05.2015
warka 173 Bitter (receptura własna) 

SKŁAD:

  • Strzegom Pale Ale - 3,6 kg
  • Strzegom karmelowy 30 - 0,1 kg
  • Strzegom Bursztynowy - 0,3 kg 
  • EKG 6,9% 53 g
  • Perle 7% 25 g
  • Citra szyszka od Xena 12 g
  • Drożdże Wyeast 1275 Thames Valley ale około 100 ml rozbujane w starterze z paczki.

Śrutowanie: Z pomocą wiertarki 4kg w parę minut.

ZACIERANIE:
woda do zasypu - 11l

68-62C - 60'

mash-out 75C

 

WYSŁADZANIE:
9+9 = około 18 litrów pH wody zbite z 7,2 do 5,3 przez 80% kwas mlekowy 5,5 ml. 


GOTOWANIE 70':
FWH' EKG 20 g

30' EKG 10 g

15' Citra 12g i 3g EKG 

5' Perle 10 g i 10 g EKG

0' w 100C Perle 15 g i 10 g EKG

 

 

Po gotowaniu parametry piwa:
Wyszły 22,5l o gęstości 11,5 Blg, przy wydajności 65% oraz IBU 30

Odczyt z refraktometru: 12 Brix
SG: OG - 1.046
FG - 1.011

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 20C w 20 minut około 80 litrów. 

 

FERMENTACJA:

Planowana burzliwa:
18 C - 14 dni



[EDIT]

27.05.2015 A w trakcie zlałem warkę 173 Bitter do kega 18,5 l oraz do 9*0,5l butelek przy 2,9 blg - 1,011 FG. W smaku dobre lekkie chmielowe, z mocną goryczką czyli takie jakie miało być. Bardzo mało estrów te drożdże coś w nim dały ale to się jeszcze okaże bo próbkę miałem dość zimną.

 

Degustacja:

Nie wyszedł rasowo angielski, zabrakło mi trochę estrów w tym piwie zobaczymy po EIPA czy to nie specyfika tych drożdży. Piwo jest delikatnie mętne, ale za to bardzo ładną pianę ma drobną i gęstą. W aromacie głównie chmiel i lekka słodowość, ale dość płasko i tak. W smaku goryczka porządna, ale przyjemna i nie ściągająca lekko wodniste i mocno pijalne. Smakowało mi to piwko choć momentami pachniało lekkim siankiem i trawą, czuć starość EKG dobrze, że już koniec tego chmielu z zapasów ;)


KOMENTARZ:

- Czas pracy 6 h,

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlałem dzisiaj warkę 170 ABA wyszło 18,5 do kega oraz 7*0,5l butelek przy 2,9 blg - 1,011 FG. Smaku nie oceniam za bardzo bo piwo totalnie bez gazu, ale jest lekko wodniste, z aromatami czekoladowymi i lekkimi orzechami plus delikatna paloność. Aromat chmielowy ale bardzo słaby... Dużo drożdży było na dnie wiadra po przelaniu te 30 g mogły zostać oblepione przez nie bo były zbite bardzo na dnie, a przez pończochę prawie nic nie przechodziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17.05.2015
warka 174 Witbier (receptura własna) 

SKŁAD:

  • Strzegom Pilzneński - 2,2 kg
  • Pszenica niesłodowana z targu - 2 kg
  • Owies niesłodowany z targu - 0,2 kg 
  • Perle 7% 35 g
  • Cascade 6,9% 15 g
  • Kolendra z własnego zielnika 20 g
  • Skórka z 2 pomarańczy i 2 limonek - 49 g
  • Drożdże Gozdawa Classic Belgian Witbier z saszetki uwodnione.

Śrutowanie: Niestety urąbała mi się śruba całkiem przypadkiem i musiałem dymać ręcznie :D Przypomniałem sobie dlaczego tego nie lubiłem :D 4,4kg w 20 parę minut ;)

ZACIERANIE:
woda do zasypu - 12l

Sama pszenica i owies - 54' - 20' dodane słody jęczmienne 53- 10'

64-61C - 40'

74-71 - 25'

mash-out 75C

 

WYSŁADZANIE:
9+9 = około 18 litrów pH wody zbite z 7,2 do 5,3 przez 80% kwas mlekowy 5,5 ml. 


GOTOWANIE 70':
70' Perle 15 g

15' Perle 10 g 

5' Perle 10 g, skórka pomarańczy i limonki 49 g oraz kolendra 10 g

0' w 100C Cascade 15 g i Kolendra 10 g

 

Potem 2h whirpool (rodzice przyszli na obiad i nie było kiedy zlać do fermentora :D )

 

Po gotowaniu parametry piwa:
Wyszły 23l o gęstości 10,7 Blg, przy wydajności 60% oraz IBU 17

Odczyt z refraktometru: 11,2 Brix
SG: OG - 1.043
FG - 1.014

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 20C w 20 minut około 80 litrów. 

 

FERMENTACJA:

Planowana burzliwa:
19 C - 11 dni



[EDIT]

28.05.2015 Przelałem warkę 174 Witbiera do kega 18,5 l oraz 9*0,5 l butelek przy 3,6 blg -  1,014 FG, dość wysoko i jest lekko słodkawy w aromacie, ale generalnie wyszło nieźle. Trochę za małe cytrusy i za mocna kolendra, ale co najważniejsze nie ma siarki!!!! Dobrze i szybko spisały się te drożdże zobaczymy bo stwierdziłem że zrobię drugiego witka na nich  ;) Tym razem z innymi ziołami może mięta, albo czarny bez? W sumie obydwa kuszą  :)

 
Degustacja:
Żona stwierdziła, że za mało witbirowaty i teraz staraj się zrozumieć kobietę o co jej chodziło :D Ja tam fanem wielkim tego stylu nie jestem, ale po dyskusji z lepszą połówką doszedłem do wniosku, że jest za mało belgijski i fenolowy. Reszta okej, kolor słomkowy, lekko opalizujący, piana super. Aromat Cytrusowo-kolendrowy, z lekkimi estrami, bez fenoli ;) W smaku wodniste, wchodzi jak złoto lekko kwaskowate i wytrawne. Moim zdaniem wyszło nieźle :D No ale dla małżonki muszę jakiś szczep bardziej fenolowy wynaleźć 


KOMENTARZ:

- Czas pracy 6 h,

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.