Skocz do zawartości

• Zaloguj się lub zarejestruj poprzez Zaloguj korzystając z Facebooka Log In with Google      Logowanie »   
  • BeerTalk  0

Fermentacja górna czy dolna

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

#1 Napisano 18 styczeń 2012 - 16:46

Pawex

Pawex

• 33 postów

Witam po dłuższej nieobecności.
Poczytałem sobie niedawno o fermentacji i... zgłupiałem. Zupełnie sprzeczne informacje są w różnych miejscach. Otóż szukałem sobie brewkita do zrobienia kolejnego piwa, i przy pilsenerze była informacja, że w zestawie sa drożdże dolnej fermentacji (podobno Pilsener jest górnej fermentacji...). Ponadto napisano: "Zalecana temperatura fermentacji piwa 10 - 16°C. Jeżeli nie masz możliwości przeprowadzenia fermentacji w takiej temperaturze, piwo można również przygotować w temperaturze 19-23°C". To co to są za drożdże? Mutanty jakieś? Jak zrobię w 10 stopniach to będzie dolnej fermentacji, a jak zrobię w 20 stopniach to górnej? Już sie kompletnie pogubiłem. Zrobiłem w swojej karierze cztery warki z brewkitów (rewelacyjne zresztą), i podczas fermentacji drożdże były na górze (więc górna fermentacja), potem opadły na dno. Bo liczy się to, gdzie są drożdże gdy fermentują. A na Wikipedii napisali, że dolna fermentacja to taka, gdzie drożdże opadają na dno po zakończeniu fermentacji. Więc chyba sami autorzy tych różnych informacji nie za bardzo wiedzą, o co chodzi. Więc pomóżcie i podpowiedzcie mi, jaka to jest górna, jaka dolna, i po czym to poznać zaopatrując się w kolejnego brewkita. Na nazwach drożdży się nie znam, więc tez nie będę umiał przydzielić co do czego. Da się np. zrobić Pilsnera fermentacją dolną? Mi bardziej odpowiada chyba górna, z tego względu, że raczej wolę jasne i lekkie piwa, a nie ciężkie, jak np. pszeniczne. No i domowe warunki to też temperatura, czyli w grę wchodzi chyba tylko górna fermentacja. Prawda, czy nie prawda? :) Chyba troche namieszałem, ale juz mam taki mętlik w głowie...
Pozdrawiam
Paweł

#2 Napisano 18 styczeń 2012 - 17:11

scooby_brew

scooby_brew

• 1707 postów 344 pkt.
  • Nazwa browaru
    Wedgewood Brewing Co.
  • Rok założenia:2000
  • Liczba warek:cała kupa ;)
Browar

Wszystkie lagery np. pilsner, kozlak itp = drożdże dolnej fermentacji, temp ok. 15°C
Wszystkie ales, np. bitter, IPA, brown itp = drożdże gornej fermentacji, temp ok. 20°C.

#3 Napisano 18 styczeń 2012 - 17:12

Stasiek

Stasiek

• 2326 postów 99 pkt.
  • Nazwa browaru
    μBrowar Staśka
  • Rok założenia:2007
  • Liczba warek:134
Browar

Wyświetl postUżytkownik scooby_brew dnia 18 styczeń 2012 - 17:11 napisał

Wszystkie lagery np. pilsner, kozlak itp = drożdże dolnej fermentacji, temp ok. 15°C  
No chyba raczej bliżej 10°C niż 15!

#4 Napisano 18 styczeń 2012 - 17:23

Swiaderny

Swiaderny

• 874 postów 52 pkt.
  • Nazwa browaru
    U Świdra
  • Rok założenia:2010
  • Liczba warek:30
Browar

1. Pilzner to typowe piwo DOLNEJ fermentacji
2. Trzymaj się wytycznych podanych przez producenta drożdży (info podane na opakowaniu), co do temperatury to proponowałbym trzymać się bliżej dolnej granicy. Szersze informacje i opinie 'użytkowników' znajdziesz tutaj
Rozpoznanie bojem :D

HALONEX - m.in. sprzedaż i napełnianie butli CO2 Polecam!

A może by tak własne słody specjalne?  Zrób to sam! - kapselek firmowy

Wszystko z umiarem. Łącznie z 'umiarem'
Róbmy piwo, a nie wojnę!

#5 Napisano 18 styczeń 2012 - 21:01

bogdan62

bogdan62

• 755 postów 27 pkt.
  • Nazwa browaru
    Sonia
  • Rok założenia:2004
  • Liczba warek:awersja do buchalterii

Dla drożdży dolnej i górnej fermentacji temperatura dla ich najlepszego rozwoju i funkcjonowania przekracza znacznie 20 stopni. W zależności od temperatury w jakiej prowadzona jest fermentacja uzyskujemy określony smak piwa, najlepszy w temperaturze znacznie niższej od temperatury idealnej dla bytowania drożdży. Drożdże dolnej fermentacji mają znacznie rozszeżoną tolerancję temperaturową w dół, mogą prowadzić fermentację w bardzo niekorzystnych dla siebie warunkach tj. w temperaturze 10 stopni i niższej(min. jest to przyczyną długiej fermentacji i konieczności użycia większej ilości drożdży), przekracza to możliwości drożdży górnej fermentacji - to jest podstawowa różnica mjędzy nimi. Ponadto w temperaturach zbliżonych do 20 stopni i wyższych, drożdże górnej fermentacji dają zdecydowanie lepszy profil smakowy od dolniaków.

#6 Napisano 21 styczeń 2012 - 16:07

Pawex

Pawex

• 33 postów

Dziękuję za te odpowiedzi, ale... nadal niewiele wiem. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że wystarczy zrobić wszystko według instrukcji, ale jednak wolałbym być bardziej świadomy.

Oto co wyczytałem na wikipedii:

Drożdże dolnej fermentacji wymagają niższych temperatur ok. 5–13 °C i osadzają się na dnie kadzi, natomiast drożdże górnej fermentacji zbierają się na powierzchni i fermentują w temperaturze 15–25 °C.

No to jak to jest możliwe, że zrobiłem Pilznera i Lagera (dolna fermentacja) w temperaturze 22 st.C? Co, zrobiłem Pilznera fermentacją górną? Temperaturę sugerowaną  w instrukcji podano od 21 do 25 st. C. Więc jak to się ma do definicji dolnej fermentacji?

Czy to jest może tak, że drożdże dają radę i w 10 stopniach i w 25 stopniach, a potem to już tylko wpływa na profil smakowy, jak to napisał bogdan62. Tylko w takim razie po co producent podaje w instrukcji, aby fermentację przeprowadzać w 21-25 st.?

#7 Napisano 21 styczeń 2012 - 16:53

Marmur

Marmur

• 504 postów 1 pkt.
  • Nazwa browaru
    Pod Marmurową Warzelną
  • Liczba warek:21

Producenci brewkitów zwykle dają do zestawu drożdże górnej fermentacji, mimo że styl w którym ponoć ów brewkit jest wymagał by dolnych. Robią to bo po prostu są one prostsze w obsłudze ;). A drożdże dolnej fermentacji radzą sobie w zakresach dla górnej, każde drożdże lubią ciepełko. Różnica jest taka, że te fermentacji dolnej potrafią działać również w niskich temperaturach i dawać czystsze w smaku piwa, bez charakterystycznych "ejlowych" nutek. Jeśli użyjesz drożdży dolnej fermentacji w zakresie górnej, prawdopodobnie też wyjdzie ci piwo, możliwe, że nawet dobre. Ale już będzie miało posmaki charakterystyczne dla piw górnej fermentacji. W drugą stronę to nie działa, drożdże górnej w zakresie dolnej idą po prostu strajkują i idą spać. :)

#8 Napisano 21 styczeń 2012 - 16:53

Swiaderny

Swiaderny

• 874 postów 52 pkt.
  • Nazwa browaru
    U Świdra
Browar

'lager' to zwyczajowa nazwa piw dolnej fermentacji
'ale' to zwyczajowa nazwa piw górnej fermentacji

Drożdże mają zakres działania od 0 do 40°C, i o ile w dolnych granicach pracują w spowolnieniu, to o tyle im bliżej górnej granicy zaczynają wydzielać związki różne - metabolity tworzące podczas pracy w wyższych temperaturach, niejako w obronie przed szkodliwym działaniem temperatury.

Podział na 'dolne' i 'górne' jest spowodowany tym, że niektóre szczepy najlepiej radzą sobie w niskich zakresach temperaturowych około 10°C, a inne w wysokich około 18-22°C, głównie chodzi właśnie o profil smakowo-zapachowy. Bo ogólnie można stwierdzić że drożdże mają w głębokim poważaniu temperaturę fermentacji - jeżeli znajdą się w otoczeniu cieplejszym to i tak zjedzą to co piwowar przygotował, ale zostawią związki ze szkodą dla piwowara.

Co do nazewnictwa piwa otrzymanego, należy odwołać się do specyfikacji danego stylu. A to inna bajka i temperatura fermentacji to tylko jeden z czynników przypisania do tego, a nie innego, stylu.

To, że przefermentowałeś piwo w temp. 22°C o niczym nie świadczy, a raczej świadczy, że masz piwo stylem bliższym do jakiegoś 'ale'.

Róbmy piwo, a nie wojnę!

#9 Napisano 21 styczeń 2012 - 17:32

dziedzicpruski

dziedzicpruski

• 955 postów 21 pkt.

Wyświetl postUżytkownik Pawex dnia 21 styczeń 2012 - 16:07 napisał

Drożdże dolnej fermentacji wymagają niższych temperatur ok. 5–13 °C i osadzają się na dnie nie kadzi, natomiast drożdże górnej fermentacji zbierają się na powierzchni i fermentują w temperaturze 15–25 °C.
hehe,to jakieś debilizmy które powinny być usunięte ,z tych wypocin można wywnioskować ,że górnej fermentacji nie opadają,a dolnej nie tworzą piany.

#10 Napisano 21 styczeń 2012 - 23:04

bogdan62

bogdan62

• 755 postów 27 pkt.
  • Nazwa browaru
    Sonia
  • Rok założenia:2004
  • Liczba warek:awersja do buchalterii

Wyświetl postUżytkownik Pawex dnia 21 styczeń 2012 - 16:07 napisał

Dziękuję za te odpowiedzi, ale... nadal niewiele wiem. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że wystarczy zrobić wszystko według instrukcji, ale jednak wolałbym być bardziej świadomy.

Drożdże dolnej fermentacji wymagają niższych temperatur ok. 5–13 °C i osadzają się na dnie kadzi, natomiast drożdże górnej fermentacji zbierają się na powierzchni i fermentują w temperaturze 15–25 °C.

No to jak to jest możliwe, że zrobiłem Pilznera i Lagera (dolna fermentacja) w temperaturze 22 st.C? Co, zrobiłem Pilznera fermentacją górną? Temperaturę sugerowaną  w instrukcji podano od 21 do 25 st. C. Więc jak to się ma do definicji dolnej fermentacji?

Czy to jest może tak, że drożdże dają radę i w 10 stopniach i w 25 stopniach, a potem to już tylko wpływa na profil smakowy, jak to napisał bogdan62. Tylko w takim razie po co producent podaje w instrukcji, aby fermentację przeprowadzać w 21-25 st.?
Gdzieś zasłyszne cyt. "kiedyś na płocie pisało dupa, pogłaskałem i wbiłła mi się drzazga w rękę".
Nie chcę negować wiary w słowo pisane, ale zachęcam do odrobiny dystansu przy czytaniu Wiki, czy wpisów mających związek z czyimś zyskiem, korzyścią itd.
Piwo można nazwać lagerem (min.pilzner), jeżeli były fermentowane w temperaturze przewidzianej dla dolnej fermentacji - tylko w takiej temperaturze jest możliwy do uzyskania smak lagera. W wyższych temperaturach mozna zrobić bardzo dobre piwo, ale nigdy nie będzie to lager - przy szczególnych zabiegach można uzyskać namiastkę i mocno naciągając nazwać toto pseudolagerem.

#11 Napisano 22 styczeń 2012 - 09:56

Wiktor

Wiktor

• 4860 postów 223 pkt.
  • Nazwa browaru
    Otwocki
  • Rok założenia:2009
  • Liczba warek:178
Browar

na tych puszkach pisza pilsner/pilzner, ale dają drożdże górnej fermentacji. Po prostu ktoś kto pierwszy raz warzy piwo to i tak będzie miał problemy z warzeniem, a utrzymanie niskiej temperatury dodatkowo stresuje młodego piwowara. Moje pierwsze piwo było z puchy i wyszło całkiem dobre.

pilzner to nie jest, można je nazwać piwem jasnym górnej fermentacji :)

#12 Napisano 22 styczeń 2012 - 10:16

coelian

coelian

• 905 postów 37 pkt.
  • Nazwa browaru
    Bürgergasse Brauerei
  • Liczba warek:16
Browar

Jak pisał Wiktor, do brew-kitów zazwyczaj dodane są drożdże górnej fermentacji (fermentor po prostu stoi sobie w kuchni na blacie obok lodówki).
Robiłem jedno piwo jasne górnej fermentacji (zwane LAGERem) i z puszek piwa dolnej fermentacji.
Firma Coopers do kilku swoich brew-kitów dodaje drożdże "lagerowe", ale większość puszek (nawet tych o nazwie LAGER/PILSENER) ma drożdże górnej fermentacji.
O drożdżach do brew-kitów pisałem tu: http://www.piwo.org/...dpost__p__90267

Użytkownik coelian edytował ten post 22 styczeń 2012 - 10:20

Browar:   Bürgergasse Brauerei
W planach:  German Pils ; American Pale Ale ;  American Brown Ale ; Brown Ale ; Pale Ale
W przygotowaniu :  IPA ; AIPA ;
Burzliwa: -
Cicha: -
Butelki:  Oatmeal Stout ; Marcowe ; Bohemian Pilsener ; California Common ; Testowe Ale ; Traditional Mild ; Australian Bitter ; Pilsener ; European Lager ; Nut Brown Ale ; Koźlak ; Jasne ; Mild Ale ; English Bitter ; Irish Stout
CraigTube - Five Years on YouTube!   CraigTube - LIVE !!!   CraigTube - easy homebrewing  Brackie MASTNE w Kanadzie

#13 Napisano 22 styczeń 2012 - 16:04

Pawex

Pawex

• 33 postów

A jak właśnie wygląda sprawa z tymi drożdżami. Bo jeżeli do puchy z lagerem dają drożdże górnej fermentacji (dla łatwiejszej obsługi w warunkach domowych), to co powiedzielibyście na taki zabieg, aby drożdże dołączone do puchy wywalić, i dodać inne, kupione oddzielnie, typowe dolnej fermentacji. Tylko tutaj pojawia się kilka pytań: 1. ile tych drożdży trzeba by dodać i w jaki sposób w ogóle ocenić ilość potrzebnych drożdży; 2. jak rozpoznać drożdze górne i dolne; 3. czym różnią się od siebie różne szczepy, jeśli wszystkie są np. dolne, i jak wybrać ten najwłaściwszy do określonego piwa; 4. czy fermentacja drożdżami dolnymi w temperaturze pokojowej da inny efekt niż fermentacja drożdżami górnymi w tej samej temperaturze?

To ostatnie pytanie uzasadniam tym, że nawet jeśli będę fermentował typowo dolnymi drożdżami, to i tak w mieszkaniu najniższa temperatura cieczy jaką mogę uzyskać, to jakieś 18 - 19 stopni. Chyba że dodatkowo jeszcze bym jakoś chłodził lodem z zewnątrz fermentator. Ale załóżmy że nie będę i w środku będzie te 20 stopni powiedzmy. To warto zamieniać drożdże?

#14 Napisano 22 styczeń 2012 - 16:13

polter

polter

• 551 postów 5 pkt.
  • Nazwa browaru
    Polter Brewery
  • Rok założenia:2011
  • Liczba warek:84

Wyświetl postUżytkownik Pawex dnia 22 styczeń 2012 - 16:04 napisał

To ostatnie pytanie uzasadniam tym, że nawet jeśli będę fermentował typowo dolnymi drożdżami, to i tak w mieszkaniu najniższa temperatura cieczy jaką mogę uzyskać, to jakieś 18 - 19 stopni. Chyba że dodatkowo jeszcze bym jakoś chłodził lodem z zewnątrz fermentator. Ale załóżmy że nie będę i w środku będzie te 20 stopni powiedzmy. To warto zamieniać drożdże?
Przy takich założeniach nie ma sensu zamiana na drożdże dolnej fermentacji. Lepiej już robić na drożdżach górnej, które w tych warunkach powinny dać piwo o lepszym profilu smakowym.

#15 Napisano 22 styczeń 2012 - 16:38

Swiaderny

Swiaderny

• 874 postów 52 pkt.
  • Nazwa browaru
    U Świdra
Browar

Wyświetl postUżytkownik Pawex dnia 22 styczeń 2012 - 16:04 napisał

A jak właśnie wygląda sprawa z tymi drożdżami. Bo jeżeli do puchy z lagerem dają drożdże górnej fermentacji (dla łatwiejszej obsługi w warunkach domowych), to co powiedzielibyście na taki zabieg, aby drożdże dołączone do puchy wywalić, i dodać inne, kupione oddzielnie, typowe dolnej fermentacji. Tylko tutaj pojawia się kilka pytań: 1. ile tych drożdży trzeba by dodać i w jaki sposób w ogóle ocenić ilość potrzebnych drożdży; 2. jak rozpoznać drożdze górne i dolne; 3. czym różnią się od siebie różne szczepy, jeśli wszystkie są np. dolne, i jak wybrać ten najwłaściwszy do określonego piwa; 4. czy fermentacja drożdżami dolnymi w temperaturze pokojowej da inny efekt niż fermentacja drożdżami górnymi w tej samej temperaturze?

1. Producent zazwyczaj podaje na opakowaniu drożdży - paczka suszonych starcza na 20-30l brzeczki
2. Po nazwie szczepu
3. Cały dział jest na ten temat
4. Tak. Piwo będzie najprawdopodobniej miało posmaki owocowe i może powodować bóle głowy - tak w uproszczeniu.

Kolega nie czyta tego co piszemy. Rozwiązaniem problemu (który w teorii jest rozwiązany w postach wyżej) jest eksperyment :) Typowe 'dolniaki' użyć do fermentacji brzeczki o stałej temperaturze 20-25°C. Podejrzewam, że lepiej iść po piwo do sklepu, bo w tym wypadku NIE 'będzie Pan zadowolony' :ble:

Róbmy piwo, a nie wojnę!

#16 Napisano 22 styczeń 2012 - 19:32

coelian

coelian

• 905 postów 37 pkt.
  • Nazwa browaru
    Bürgergasse Brauerei
  • Liczba warek:16
Browar

ad 2. - jeśli pytasz o drożdże dodane do brew-kitu to z tego co wiem tylko Coopers daje "dolniaki" do puszek (więcej we wcześniej podlinkowanym wątku).
A na sklepach internetowych drożdże są opisane dokładnie.
Ja robiłem "dolniaki" z brew-kitów na Saflagerach W34/70 np ten: http://www.piwo.org/...dpost__p__98188
Ale miałem ku temu świetne warunki (piwnica ze stałą temeraturą 10/11°C).
Browar:   Bürgergasse Brauerei
W planach:  German Pils ; American Pale Ale ;  American Brown Ale ; Brown Ale ; Pale Ale
W przygotowaniu :  IPA ; AIPA ;
Burzliwa: -
Cicha: -
Butelki:  Oatmeal Stout ; Marcowe ; Bohemian Pilsener ; California Common ; Testowe Ale ; Traditional Mild ; Australian Bitter ; Pilsener ; European Lager ; Nut Brown Ale ; Koźlak ; Jasne ; Mild Ale ; English Bitter ; Irish Stout
CraigTube - Five Years on YouTube!   CraigTube - LIVE !!!   CraigTube - easy homebrewing  Brackie MASTNE w Kanadzie

#17 Napisano 22 styczeń 2012 - 20:45

Pawex

Pawex

• 33 postów

No właśnie, i jak ja mam czegoś się dowiedzieć, skoro same sprzeczności. Coelian, napisałeś, że "tylko Coopers daje dolniaki do puszek". Skoro więc zrobienie piwa z dolniakiem w temperaturze pokojowej konczy się "piwem owocowym", to dlaczego ja zrobiłem 2 Coopersy w temperaturze pokojowej, i to latem (więc jakieś 23 stopnie) i są rewelacyjne?

#18 Napisano 22 styczeń 2012 - 20:46

zgoda

zgoda

• 5868 postów 265 pkt.
  • Nazwa browaru
    Clair de Lune
  • Liczba warek:131
Browar

Sprzeczności to Ty gdzieś wyczytujesz. :D
Browar: kalendarz - receptuar - narzędzia - fejsbók - blog
Wyszynk: Dubeltowe, Lou, Boom Tom, Bursztynowe, Morgan, Wayne, Garfield, Piute [k]
Leżakownia: L2 [k], Zupa z gwoździa [k], Blondynka G [k]
Fermentownia: P [c], Porter [b], Pale Ale [b]

#19 Napisano 22 styczeń 2012 - 20:55

olo333

olo333

• 2961 postów 114 pkt.
  • Nazwa browaru
    Parnik
  • Liczba warek:71
Browar

Pawex, żadne nasze odpowiedzi nie zastąpią samodzielnego zdobywania wiedzy - wykaż trochę dobrych chęci. Skupiasz się na puszkach, tematów na ich temat nie ma tu aż tak wiele, żeby w jeden dzień nie zebrać podstawowych informacji. Coelian napisał, że drożdże dolnej fermentacji dodawane są do Coopersów, ale tylko do dosłownie kilku rodzajów, pozostałe mają te same uniwersalne drożdże górnej fermentacji, łącznie z pszenicami. Pewnie takie robiłeś latem, druga sprawa to prawie każde domowe piwo, bez ewidentnych wad, wydaje się rewelacyjne w porównaniu z koncerniakami typu harnaś.

Użytkownik olo333 edytował ten post 22 styczeń 2012 - 20:56

Pozdrawiam
Browar Parnik

Chwal dzień wieczorem, żonę - gdy spalona,
Miecz, gdy wypróbowany, dziewicę, gdy za mąż wydana
Lód - gdy się przeszło, piwo - gdy wypite.

Havamal, Pieśń Najwyższego.

#20 Napisano 22 styczeń 2012 - 21:20

Swiaderny

Swiaderny

• 874 postów 52 pkt.
  • Nazwa browaru
    U Świdra
Browar

Wyświetl postUżytkownik Pawex dnia 22 styczeń 2012 - 20:45 napisał

No właśnie, i jak ja mam czegoś się dowiedzieć, skoro same sprzeczności. Coelian, napisałeś, że "tylko Coopers daje dolniaki do puszek". Skoro więc zrobienie piwa z dolniakiem w temperaturze pokojowej konczy się "piwem owocowym", to dlaczego ja zrobiłem 2 Coopersy w temperaturze pokojowej, i to latem (więc jakieś 23 stopnie) i są rewelacyjne?
Rozumiem, że w 'zestawach puszkowych' drożdże nie są podpisane? Pytam bo sam tylko zacieram i nie miałem styczności z puchami.

Róbmy piwo, a nie wojnę!

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych