Skocz do zawartości

Browar Czarny Ryś


Rekomendowane odpowiedzi

Nie mam żadnych oczekiwań co do tych chmieli. Nie spodziewam się szału. W sumie kupiłem tylko dlatego, że chciałem kupić te kveiki w HB więc wziąłem też towar, którego inne sklepy nie mają. Z paczki pachnie dość intensywnie, owocowo.

Chmielenie w tych warkach będzie takie (w drugiej warce odpowiednio 3/20 zamiast 2/20):

30 min - 10g Premiant
15 min - 10g 2/20
Hopstand na 10 min w 75°C - 40g 2/20
Chmielenie na zimno - 50g 2/20

Warka 10l, gotowanie 30 min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepis na prostego i szybkiego kwasa? 2 kg słodu podstawowego (warka 10l), kilka gram chmielu na goryczkę, saszetka drożdży Philly Sour rozsypana na pianę, w 3 dniu fermentacji dorzuciłem bezpośrednio 1,4 kg wiśni. Po tygodniu, jak skończyła się fermentacja poszło na cold crash na tydzień a następnie siup do kega. Pierwsze owocowy kwas w dziejach browaru 🙂 Znikł błyskawicznie z kega.

 

Lekkie, orzeźwiające, klarowne. W sumie ph-metr pokazał 2,9 ale nie czułem żeby aż tak było kwaśne aczkolwiek odfermentowanie też dość niskie (choć specjalnie zacierałem wyżej) bo pomiar po cold crashu wskazał 5 Blg (pomiar już po dodatku owoców więc może sok nie do końca odfermentował). Ale to mało istotne bo piwo już jest historią. 

 

wisniowy_sour.thumb.jpg.1d2fdc5d15cb7bc1e364944307a49c66.jpg

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, gęstwy nie zbierałem i nie planowałem nawet tego robić. Poza tym dodatek owoców bezpośrednio do fermentacji dość mocno ją zanieczyścił stąd dużo zachodu trzeba by było wyłożyć aby ją odzyskać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 27.07.2023 o 19:53, lechu555 napisał(a):

Daj znać jak te chmiele wypadły w gotowym produkcie. Szykam czegoś dobrego i polskiego, ale póki co sam zawód mnie spotyka i popsute piwa. Co najwyżej dobra goryczka z polskich chmieli póki co.

Których z polskich chmieli używałeś? Z taki odmian jak Zibi, Zula, Zombie, Amora Preta, 2/20, 3/20, Vermelho, Książęcy można uzyskać naprawdę świetne efekty, zerknij do moich zapisków na polskie piwa, jak również zapiski Sebastiana (Browar domowy Na wyżynie/Browar Alchemik)

Edytowane przez Chmielowy warsztat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Oba piwa na 2/20 i 3/20 wypite. Pierwsze na 2/20 zbyt szybko poszło z kega (1 dzień) aby powiedzieć więcej. Zaraz po chmieleniu na zimno aromat był średnio intensywny i jeszcze aromat od drożdżowy dominował. Drugie zaś leżakowało w lodówce około 3 tygodnie. Później trafiło do kega i w 2 weekendy zostało opróżnione.

 

Było tak jak się tego spodziewałem. Intensywność chmielu w moich schemacie chmielenia (podobnie chmiele innymi chmielami) było na średnim poziomie. 3/20 w moim piwie objawił się głównie bardzo wyraźną pomarańczą / mandarynką. Z biegiem czasu, podczas wyszynku, czasu aromat ustępował. Ogólnie to dość ciekawe chmiele, jeśli celujemy w lekkie tropikalne klimaty może się sprawdzić, osobiście raczej powracać do nich nie będę, jak do większości nowofalowych, polskich chmieli po pierwszym użyciu. Jakoś fanem nie jest, ale najpierw próbuje a później oceniam czy do się u mnie sprawdza, polecam podejść do tego w ten sam sposób. 

 

Kolejny sezon czeka na otwarcie. Ale kiedy to nie jestem w stanie określić. Nie zanosi się intensyfikacji warzeń w browarze, raczej trend jest całkowicie odwrotny.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.