Skocz do zawartości

coopers wheat beer


libanczyk27

Rekomendowane odpowiedzi

Zakupiłem sobie coopersa wheat beer tak zwanego pszeniczniaka!:) tak przynajmniej mówią albo piszą!:) Na instrukcji pisze zamiast cukru poleca się dodanie 500g coopers light Dry Malt Extract + 300g glukozy. Ja mam ekstrakt słodowy jasny sproszkowany z jęczmienia pilzneńskiego 0,4kg firmy Wes. Czy warto go użyć do tej puszki czy zostawić sobie na coś innego?? bo myślę go zastosować 400g suchego + glukoza 400g.Proporcje są chyba dobre.Przynajmniej tak uważam jak piszą. Jeszcze pytanko bo zaleca sie użycie innych drożdży niż te co dają do zestawu.Warto zmieniać czy nie? aha zebrałem gęstwę po poprzedniej warce WES jasny pełny co prawda samego tylko dna i niewiele tego zebrałem czy warto go użyć do coopersa czy odradzacie?:lol: a jak coś to postaram się zdjęcie wrzucić tej gęstwy.dziękuję i pozdrawiam aha do poprzedniej warki używałem drożdży Safale US-05 :D

Edytowane przez libanczyk27
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nowego ekstraktu pszenicznego narazie nie chcę kupować!Co do drożdzy podobno warto zmienić bo lepsze smaki!:) drożdże nad nimi chętnie się zastanowię!:) a może warto tych od zestawu użyć!pomyślimy i jeszcze czekam na inne propozycje!:lol: wysłałem koledze Coelianowi posta ciekawi mnie co on na to!:D dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coelian robil na WB-06 więc się nie dowiesz niestety;/

przynajmniej tak napisał w wątku o swojej pszenicy, podobno mało czuć w niej "pszenicy" ale posmaki goździków i bananów sa ok, na WB-06 oczywiście, a jak Coelian zawita osobiście to rozwieje Twe wątpliwości :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaa !!! Ale żeście mi dziś podnieśli ego :cool:

Już odpowiadam. Dałem 500g ekstraktu pszenicznego Muntons + 300g glukozy i drożdże WB-06.

Piwo wyszło jak w opisie:http://www.piwo.org/forum/p107192-21-06-2011-23-33-19.html#p107192

Drożdże z puszki to (wg homebrewtalk) zwykłe drożdże górnej fermentacji Coopersa.

400g glukozy i 400g ekstraktu WESa to moim zdaniem dobry surowiec. Niekoniecznie trzeba dawać ekstrakt pszeniczny. Jak chcesz kup drożdże do pszenicznych piw (WB-06) - zwykłe nie dadzą takiego efektu smakowego. I jeszcze jedno.... po tygodniu refermentacji (po nagazowaniu) pij.... nie czekaj... pszenica nie dojrzewa w butelkach tylko się starzeje. Z czasem nie będzie co raz lepsze... :ble: (mi zostało kilka butelek... takie kwaskowate jakoś się zrobiło :lol: ).

Edytowane przez coelian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Witam wszystkich !

To mój pierwszy post :) zasób wiedzy na forum ogromny myślałem, że się obędzie bez pytań z mojej strony a tu proszę, pierwszy zonk :P

 

Kupiłem w/w koncentrat, to bedzie moje 3cie warzenie a później mam zamiar zacierać, bo wychodzi :)

Ale do tematu, dostałem tą puchę, ale instrukcja jest w jęz. angielskim...U mnie trochę na bakier z fachowymi określeniami w innym języku, tym bardziej że są tam jakieś wzory i jak ktoś wyżej pisał nie daje się "klasycznie" kilograma tylko 500 gram maltozy w proszku i 300 dekstrozy. I co dalej? Poratuje ktos szybkim przepisem na tego pszeniczniaka? w jakich temperaturach trzymać, kiedy co i jak? Mógłbym sam przetłumaczyć, ale nie chcę namieszać....

Po drugie, za bardzo się pospieszyłem i kupiłem ekstrakt słodowy (zamiast cukru) jasny do tego piwa:

 

http://allegro.pl/slod-ekstrakt-slodowy-jasny-1-7kg-bruntal-sopot-i4423154174.html

 

Nadaje się on w ogóle do tego? Czy można go dodać w ilościach zalecanych w instrukcji (500gr) lub cały, czy lepiej zostawić na inną warkę i dać samą dekstrozę? Czy po otworzeniu i wylaniu części tego ekstraktu bedzie się on nadawał później do użytku?

Drożdże dane do zestawu to "yeast coopers" (tylko tyle jest napisane)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyjdzie z tego piwo zdatne do picia?:)

a w jakich temperaturach robić zaczyn z drożdży? i ogólnie warzyć tą puszkę, chodzi tylko o zakres temperatur i ilości dni. Właściciel sklepu zbył mnie czymś takim:

http://esencjesmaku.pl/pl/i/Przepisy-i-porady-piwo/18

powiem szczerze że mi nie pasuje opis do instrukcji....Chciałbym jednak żeby piwo przypominało trochę pszeniczne.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej i w miarę bezpiecznie (zważywszy na potencjalne infekcje)?

 

1. Wlewasz do gara wodę

2. Jak się zagotuje, dodajesz zawartość puszek (Coopers + ewentualnie ekstrakt)

3. Gotujesz to kilka minut.

4. Przelewasz wrzącą brzeczkę do zdezynfekowanego fermentora.

5. Chłodzisz to do ~20C.

6. Zadajesz drożdże (możesz je na 30 minut przed zadaniem uwodnić w przegotowanej, schłodzonej do 20C wodzie).

 

Podejść jest wiele - nie ma "jedynego słusznego". Niektórzy nawet nie gotują wody, można posłużyć się np. mineralną w baniakach 5L z Biedrosklepu.

 

Jak nie masz dużego gara, to bierzesz największy jaki masz i gotujesz na raty. Ja tak robiłem pierwszą warkę w garze 6L:

- wpierw zagotowałem 2x 5L samej wody i do fermentora;

- następnie zagotowałem Coopers + woda - do fermentora;

- na koniec zagotowałem ekstrakt/glukoza + woda i do fermentora

 

Chłodzenie przez noc, rano drożdże. Fermentacja w pomieszczeniu ok. 20C i powinno być ok.

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.