Skocz do zawartości

Mikrobrowary - konieczne zmiany prawa


zgoda

Rekomendowane odpowiedzi

Temat też jest o akcyzie, kosztach itp, są piwowarzy, którzy tygodniowo warzą mnóstwo piwa. Niestety nie rejestrują tego jako działalność bo by ich zjadły urzędy, umywalki, higiena itp. Podpiąłem się szukając czegoś innego, temat ciekawy. Co by było gdyby w jakimś miejscu Polski powstał rejon taki jak Łącko i można by kupić/sprzedać legalnie własne piwo, ciekawe jak wyglądałby budżet tego miejsca? post-6562-0-85643600-1376851115_thumb.jpg

 

ten proceder jest nielegalny, nie można sobie upędzic destylatu i go sprzedać, chyba że masz normalną gorzelnię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na takim biznesie :) Do tego trzeba wielu osób, społeczności prawie. Ostatnio coś ale w innym temacie zainicjowałem i była tragedia, faktem jest, że w moim opisie jest nazwa normalna. Wcześniej była 'ze zepsutym mostem, ech', teraz jest przejazd. Pamiętam, 1raz, 6lat temu wszedłem do domu w Łącku, total obcy, kupiłem bimber bez problemu, podobnie kilka dni temu. Wiele osób tam tak robi i jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprzedaży piwa czy innych wyrobów akcyzowych nie najważniejsze jest to jak złagodzić prawo, ale jak to zrobić aby nad tym panować. To nie kwestia tego ile będzie wpływu dla budżetu ze złagodzenia prawa, ale właśnie w jaki sposób skutecznie to monitorować. Dla ustawodawcy głos piwowarów domowych jest jeszcze mniej słyszalny niż innej grupy społecznej czy konsumenckiej. Na razie nie znaleziono sposobu jak ten temat ogarnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Moim zdaniem ciekawa opinia Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w sprawie wspierania potencjału

wzrostu europejskiej branży piwowarskiej. Dostrzeżona została rola małych browarów, ciekawe czy przyniesie

to jakieś zmiany prawne, albo zalecenia dla państw członkowskich.

CES2391-2013_00_00_TRA_AC_PL.doc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są miejsca, gdzie kupisz tak zielsko, fetę, czy inne tego typu nielegalne używki. Co to za argument?

Nielegalne jest też przekraczanie prędkości, a założę się, że to robiłeś i to nie raz. Dlaczego więc w jednym przypadku "nielegalne" jest ok, a w drugim nie?

Edytowane przez jake
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprzedaży piwa czy innych wyrobów akcyzowych nie najważniejsze jest to jak złagodzić prawo, ale jak to zrobić aby nad tym panować. To nie kwestia tego ile będzie wpływu dla budżetu ze złagodzenia prawa, ale właśnie w jaki sposób skutecznie to monitorować. Dla ustawodawcy głos piwowarów domowych jest jeszcze mniej słyszalny niż innej grupy społecznej czy konsumenckiej. Na razie nie znaleziono sposobu jak ten temat ogarnąć.

wystarczyło by wprowadzić obowiązek np. fiskalizacji każdego sprzedanego piwa i bardzo duże kary za brak. Wtedy nie opłaciło by się sprzedawać na boku i odpadł by problem sprzętu. Warzysz jak chcesz i ile chcesz, masz chętnych na swój wyrób - sprzedaj i odprowadź odpowiedni podatek. Proste i sprawiedliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacer niestety mamy tak wiele próżnych , pustych "ekspertów" i ich wybujałe "Ego" nie pozwala im się zniżyć do tego aby powielać sprawdzone wypracowane przez lata prawo i metody stąd to wymyślanie "koła od nowa". Tu nie chodzi o interes społeczny ale zwykły interes określonej grupy . Kiedyś słyszałem takie powiedzenie , że : każdy złodziej uważa , że wszyscy kradną . Niestety niekiedy łapię się na tym , że nasi rządzący ( niezależnie od opcji politycznych z jakich pochodzą )dość często stosują tę zasadę w stosunku do swoich rodaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprzedaży piwa czy innych wyrobów akcyzowych nie najważniejsze jest to jak złagodzić prawo, ale jak to zrobić aby nad tym panować. To nie kwestia tego ile będzie wpływu dla budżetu ze złagodzenia prawa, ale właśnie w jaki sposób skutecznie to monitorować. Dla ustawodawcy głos piwowarów domowych jest jeszcze mniej słyszalny niż innej grupy społecznej czy konsumenckiej. Na razie nie znaleziono sposobu jak ten temat ogarnąć.

wystarczyło by wprowadzić obowiązek np. fiskalizacji każdego sprzedanego piwa i bardzo duże kary za brak. Wtedy nie opłaciło by się sprzedawać na boku i odpadł by problem sprzętu. Warzysz jak chcesz i ile chcesz, masz chętnych na swój wyrób - sprzedaj i odprowadź odpowiedni podatek. Proste i sprawiedliwe.

 

 

Może i tak, ale w Polsce obowiązuje kilka innych ustaw i rozporządzeń dotyczących produkcji piwa. Nie tylko te dotyczące fiskalizacji. I zmiana tego wszystkiego to już byłaby rewolucja. Nie sądzisz?

 

Jacer niestety mamy tak wiele próżnych , pustych "ekspertów" i ich wybujałe "Ego" nie pozwala im się zniżyć do tego aby powielać sprawdzone wypracowane przez lata prawo i metody stąd to wymyślanie "koła od nowa". Tu nie chodzi o interes społeczny ale zwykły interes określonej grupy . Kiedyś słyszałem takie powiedzenie , że : każdy złodziej uważa , że wszyscy kradną . Niestety niekiedy łapię się na tym , że nasi rządzący ( niezależnie od opcji politycznych z jakich pochodzą )dość często stosują tę zasadę w stosunku do swoich rodaków.

 

A możesz to powiedzieć co chciałeś jakoś inaczej, bo nic sensownego nie napisałeś. Jakiś bełkot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwój polega na zmianach, a nie na kurczowym trzymaniu się nieżyciowych przepisów, żeby tylko stołka nie stracić. A tak to niestety w Polsce wygląda.

 

Nie wiem jak jest z piwem np. na Słowacji, ale nie raz kupowałem tam tzw. "sudove vino" od baby, która w chałupie ma wstawiony fermentor ze stali nierdzewnej pokaźnej wielkości i sprzedaje je na litry do czego tylko się chce, może nalać nawet do swojej butelki po Coli nie pierwszej czystości. Da się? Da się. I Sanepid czy inne coś się nie czepia. W Polsce nie do pomyślenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie twierdzę, że nie można. Ciekaw jestem czy robi to legalnie :) Widziałem na niejednej giełdzie (aby nie powiedzieć, że na jednej) jak piwowarzy domowi sprzedawali własne piwo domowe. Czy z tego obrazka można wyciągnąć wniosek, że jest to zgodne z prawem?

Pozostawię to pytanie bez odpowiedzi...

Aby dokonać tak wiele zmian w prawie, by umożliwić rozwój branży piwowarskiej, tej rzemieślniczej musiałoby komuś na tym zależeć. Na pewno nie zależy na tym dużym browarom, nie zależy posłom (bo mają ważniejsze, ich zdaniem sprawy), a więc komu zależy? To jak majstrowanie przy prawie w Polsce może się skończyć zobaczyli winiarze. Po kilku latach od wprowadzenia ustawy jest już widoczny rozwój branży. Jednak początkowe opinie były sceptyczne. Ale oni działali...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie twierdzę, że nie można. Ciekaw jestem czy robi to legalnie :) Widziałem na niejednej giełdzie (aby nie powiedzieć, że na jednej) jak piwowarzy domowi sprzedawali własne piwo domowe. Czy z tego obrazka można wyciągnąć wniosek, że jest to zgodne z prawem?

Można takie wino spotkać w każdym większym mieście, na głównej ulicy, z szyldem, więc raczej jest legalne. W takim np. Keżmaroku jest w dodatku przed wejściem na stadion. W Polsce chyba by dostali ataku histerii, że dyżurni "kibole" zaraz się popiją i zrobią awanturę.

A nawet gdyby było nielegalne to co z tego? Sprzedawca korzysta, bo może zarobić, kupujący, bo może napić się niemasowego wina - wszyscy zadowoleni.

Śmieszy i przeraża mnie szafowanie słowem "nielegalne". Ja oceniam najpierw czy coś jest dobre czy nie i to ma dla mnie znaczenie, a nie czy jest "nielegalne".

Ciekawe ile osób z tego forum przestałoby warzyć piwo, gdy stało to się "nielegalne".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym słowem: antyleming.

 

Jednak ban ci nie dał nic do myślenia, ogarnij się Jake i nie pisz więcej o podziałach ludzi na lemingi i antylemingi... bo to jest chore!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.