Skocz do zawartości

Porterówka


Jejski

Rekomendowane odpowiedzi

Mnie się jeszcze przypomniała kobieca wersja porterówki. Można oczywiście dać więcej porteru i cukru, by uzyskać coś zbliżonego do likieru, ale można porterówkę serwować z sokiem jabłkowym. Pamiętam, że dziewczynom na studiach bardzo to smakowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Cześć mam pytanie co do porterówki. Ja właśnie zrobiłem taką:

3 pół litrowe portery żywiec

2 laski wanilii

1 szklanka cukru

10 goździków

0,7 spiryutsu

A pytanie jest taki: wyszła troszkę gorzka za bardzo czuć portera czy mogę teraz np.dodać karmi lub jeszcze cukru i to wszystko razem podgrzać jeszcze raz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Nastawiłem właśnie porteróweczkę z grubsza według przepisu Anteksa, najbardziej mi się spodobał bo zawiera rum, a ja ogólnie mieszanie piwa z rumem uważam za niezły pomysł (za to kwasu chlebowego z rumem - za znakomity). Użyłem porterów Grand Imperial (pogrzałem do 75stopni), polskiego rumu Golden Rum (mam też Kapitana Morgana, ale ten wydawał mi się mniej odpowiedni), a największym odstępstwem od przepisu było to, że zamiast zwykłego użyłem cukru trzcinowego (a co, jak jest rum to i cukier może być trzcinowy!) :) Zlałem do słoja, zamknąłem, opisałem, to co się do słoja nie zmieściło stanowi próbkę kontrolną - na świeżo smakuje znakomicie, zobaczymy co będzie jak całość postoi trochę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś kumpel na swoim kawalerski podał porterówkę. Następnego dnia po prostu umierałem :/ Jak można pić mieszankę karmelizowanego cukru z porterem który też mam sporo cukrów resztkowych rozcieńczone nieco spirytem? Ja już więcej w życiu tego nie ruszę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś kumpel na swoim kawalerski podał porterówkę. Następnego dnia po prostu umierałem :/ Jak można pić mieszankę karmelizowanego cukru z porterem który też mam sporo cukrów resztkowych rozcieńczone nieco spirytem? Ja już więcej w życiu tego nie ruszę :)

 

Umiar jest najlepszym rozwiązaniem tego typu problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś kumpel na swoim kawalerski podał porterówkę. Następnego dnia po prostu umierałem :/ Jak można pić mieszankę karmelizowanego cukru z porterem który też mam sporo cukrów resztkowych rozcieńczone nieco spirytem? Ja już więcej w życiu tego nie ruszę :)

Co człowiek to inne doznania , ja po porterówce (trzy testy znacznych ilości ) na drugi dzień jak skowronek rano las , pies i spacer.

Może tajemnicą jest pochodzenie spirytusu ? :cool:

Dla mnie od pewnego czasu The Best . Trzeba przyznać że czas robi dobrze tej nalewce , mam roczną z setką rumu i żal jej mieszać z pepsi. emcede , pewnie mieszałeś z innym alkoholem ?

Edytowane przez pepe11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niby mieszałem ale z czyściochą. Słodkie przy alkoholu mi nie służy, nie moge jeść ciast, czekolady, słodkiej kukurydzy jeśli zamierzam pić czystą.

my trzymaliśmy się drinków z porterówką , byłem zaskoczony , bo to i nalewka i pepsi , dla mnie i kolegów ( koleżanek ) super , nie jestem jakimś super smakoszem ale wiem że to na długi czas podstawowy alkohol , np. w lato , czysta z kieliszka ? brrr a porterówka z lodem ? mniam , tylko fakt że trzeba wyczuć moment bo można usnąć ,, w pełnym rynsztynku ''

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja najstarsza na etykiecie 2005r :cool:

jedynym wyjściem dla mnie żeby moja weszła w tak zacny wiek jest zamknąć w sejfie i zgubić klucz albo zrobić cysternę , pracuję nad drugą wersją

choć miód półtorak ma już cztery lata i kilka butelek jeszcze ,, żyje '' choć super się sprawdza ze spirytem.

Edytowane przez pepe11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

jedynym wyjściem dla mnie żeby moja weszła w tak zacny wiek jest zamknąć w sejfie i zgubić klucz albo zrobić cysternę , pracuję nad drugą wersją

choć miód półtorak ma już cztery lata i kilka butelek jeszcze ,, żyje '' choć super się sprawdza ze spirytem.

Zachowały sie przez mój wiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczególne dokonania zbieram do buteleczek 100ml i tworzę takie małe archiwum-na razie jest 14 sztuk z lat 2000-2010, choć większość z 2009-2010, a kwestie bieżące to rok 2011-2012-te jeszcze w archiwum nie znalazły się. Nie trzeba zamykać, wystarczy wynieść gdzieś, schować i przypomnieć sobie po 3-5 latach-wrażenia będą niezapomniane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczególne dokonania zbieram do buteleczek 100ml i tworzę takie małe archiwum-na razie jest 14 sztuk z lat 2000-2010, choć większość z 2009-2010, a kwestie bieżące to rok 2011-2012-te jeszcze w archiwum nie znalazły się. Nie trzeba zamykać, wystarczy wynieść gdzieś, schować i przypomnieć sobie po 3-5 latach-wrażenia będą niezapomniane.

co do porterówki to sprawdza się każdy przepis , koledzy na forum podawali różne wersje i każda jest super , z rumem , bez rumu z miodem z cukrem , wersja bez słodzenia , z różnymi porterami , różnej mocy , fajny wynalazek. Ostatnio dodałem 200 gram ciemnego karmelu , takiego - śliwka - rodzynki , jeszcze młodziutki ale potencjał ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Likier z Portera, który smakuje wszystkim:

- 1 l spirytusu

- 2 l Portera

- 1 cukier wanilinowy

- 2 kg cukru

Piwo podgrzać w garnku, wsypać cukier, mieszać do rozpuszczenia.

Ostudzić, wlać spirytus, rozsypać na powierzchni cukier wanilinowy i od razu podpalić. Cukier ma się przypalić.

Po kilku sekundach nakryć mokrym ręcznikiem żeby zgasło.

Po schłodzeniu od razu nadaje się do picia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do porterówki to sprawdza się każdy przepis , koledzy na forum podawali różne wersje i każda jest super , z rumem , bez rumu z miodem z cukrem , wersja bez słodzenia , z różnymi porterami , różnej mocy , fajny wynalazek. Ostatnio dodałem 200 gram ciemnego karmelu , takiego - śliwka - rodzynki , jeszcze młodziutki ale potencjał ma.

Sprawdzać się sprawdza, ale swoje musi odczekać. Mój znajomy ciekawy rezultaty uzyskał domieszką koźlaka do porteru/ów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Likier z Portera, który smakuje wszystkim:

- 1 l spirytusu

- 2 l Portera

- 1 cukier wanilinowy

- 2 kg cukru

Piwo podgrzać w garnku, wsypać cukier, mieszać do rozpuszczenia.

Ostudzić, wlać spirytus, rozsypać na powierzchni cukier wanilinowy i od razu podpalić. Cukier ma się przypalić.

Po kilku sekundach nakryć mokrym ręcznikiem żeby zgasło.

Po schłodzeniu od razu nadaje się do picia.

na pewno dwa kilo cukru ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak sam Jacenty napisał to likier porterowy, a nie porterówka, więc słodycz jak najbardziej wskazana. 2 kilo to się wydaje dużo, 2-2,5 kilo cukru idzie do likieru chatreuse na 2 litry trunku, a wypić się da:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.