Skocz do zawartości

Klarowanie piwa przy użyciu żelatyny spożywczej


Rekomendowane odpowiedzi

Podobno można spokojnie butelkować po użyciu żelatyny. Będziesz potrzebował ok. 1-2 tygodnie dłużej na refermentacje w butelkach, ale po tym piwo się klaruje ponownie znacznie szybciej. I jest mniej osadu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem efect klarowania piwa żelatyną jest podobny do klarowania piwa podczas dłuższego leżakowania w niskich temperaturach. Po prostu piwo jest klarowne tzn. zawiesina w w młodym (czyli mętnym) piwie to drożdże, chmiel i proteiny ze słodów, więc po ich usunięciu piwo jet trochę bardziej wytrawne, ma mniej słodkości drożdżowej, itd.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem efect klarowania piwa żelatyną jest podobny do klarowania piwa podczas dłuższego leżakowania w niskich temperaturach. Po prostu piwo jest klarowne tzn. zawiesina w piwie to drożdże, chmiel i proteiny ze słodów, więc po ich usunięciu piwo jet trochę bardziej wytrawne, ma mniej słodkości drożdżowej, itd.

Ale czy nie będzie czuć wieprzowiny w piwie ? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielę się swoimi obserwacjami , jeśli mogę :) Pierwszy raz klarowałem żelatyną Grodzisza. Trzy dni przed końcem cichej piwo zniesione w temp. 10-12°C i dodana żelatyna.Po tygodniu od zabutelkowania w temp. pokojowej normalnie nagazowane( jedną butelkę rozlewam w peta i obserwuje).Idealnie klarowne w smaku pyszne :P Do refermentacji dałem 160g glukozy na 20l. piwka.Żelatyny dałem łyżkę na 250ml ciepłej przegotowanej wody.

Edytowane przez altoro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze zrozumiałem:

 

Wlewam gorącą żelatynę do zimnego piwa i po trzech dniach dekantuję.

Czy po wlaniu żelatyny trzeba mieszać?

Czy osad z żelatyną jest łatwy do usunięcia, i w jakiej postaci występuje.

 

Bart

Nie wiem jak inni ale ja schładzam żelatynę do temperatury letniej. Poniżej zaczyna robić się galaretowata.

Trzeba wymieszać ale tak żeby nie tworzyć piany.

Osad występuje na dnie w postaci gęstej zawiesiny łatwo oddzielającej się od właściwej cieczy.

 

Pozdro

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przy warce #13 - Pils zastosowałem żelatynę - Zrobiłem jak w instrukcji browamatora: 2g rozpuściłem w 100ml ciepłej wody (po gotowaniu). Potem dodałem kolejne 100ml. (też ostudzona po gotowaniu). Zalecają 6-20ml. otrzymanego roztworu na 1 litr. Zatem zadałem dość nisko 10 ml. na litr = 200ml na 20 l. To było 3 dni przed butelkowaniem - roztwór o temp. ok. 20°C, delikatnie rozlałem nad mniej-więcej całą powierzchnią. Piwko jest fajnie klarowne, posmaków świnki nie czuć.

Edytowane przez Jacki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moje piwa bez żelatyny są super klarowne. Wlewając do szklanki, nawet ostatki nie są mętne. Osad drożdżowy jest zbity na dole butelki.

Przy każdego typu drożdżach? Widziałem przy swoich wyrobach że niektóre ładnie się zbijały a niektóre ładnie ale odpadały od dna i zmętniały piwko :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :P

 

A moje piwa bez żelatyny są super klarowne. Wlewając do szklanki, nawet ostatki nie są mętne. Osad drożdżowy jest zbity na dole butelki.

Tak Wena, ale nie każdy ja ty ma chłodnię do przechowywania piwa, a ta klarowność to właśnie efekt przechowywania piwa w chłodni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę spróbować klarowania żelatyną na dwóch warkach które właśnie kończą burzliwą.

Czy jest ryzyko że tak się wyklaruje że refermentacja nie zastartuje?

Zastanawiam się czy nie przechować trochę gęstwy i nie dodać jej później, powiedzmy jedną łyżeczkę na 40butelek do surowca do refermentacji. Ma to sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze to jest jakieś ryzyko zakażenia, jak nie muszę, to nie stosuję żadnych dodatkowych manewrów.

 

Piwo lubi spokój.

 

Ale to jedno które miałem strasznie mętne nawet po lagerowaniu, sklarowało się całkiem ładnie, do poziomu opalizującego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.