Skocz do zawartości

Belgian Pale Ale - ocena receptury


Igorrodz

Rekomendowane odpowiedzi

Będę warzył w przyszłym tygodniu (mam urlop). Oto chyba ostateczna receptura:
 

Pale Ale 4kg
Monachijski 0.5kg
Abbey Malt 0.3kg
Carabelge 0.3kg

 

FM26 Belgijskie Pagórki

 

Extra Styrian Dana 15g 60' i na zimno 15g  5dni
East Kent Goldings 15g 15', na zimno 15g 5dni

Styrian Golding 15g 15', na zimno 15g 5dni

 

Zacieranie 62°C 30' -> 72°C 30' -> krótki wygrzew

 

warka 20l

Co sądzicie? Szczególnie cenne byłyby uwagi dot. chmielenia.

 

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest sens zacierać w tak skrajnych temperaturach (Zacieranie 62°C 30' -> 72°C 30' ) jeżeli z wykresu przecinania się beta i alfa amylazy wynika że przenikają się wzajemnie w okolicy 67st.C i zastosować 60' w tej temperaturze da identyczny efekt ? To moje przemyślenia więc jak się mylę to mnie poprawcie.

Pozdrawiam.

Konrad

Edytowane przez darnok267
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozdrawiam.

Dzięki za trafną uwagę. Zatrę w takim razie tak, jak zrobiła to @dori w swoim Grand Championie - 64°C 20' i 72° 45'. Zasyp zostawię tak, jak jest.

 

na ile zasadne jest w tym stylu piwa chmielenia na zimno.

Zaraz przyjdzie @Dr2 i napisze, że są style w których nie należy chmielić na zimno. Może i ma rację ale... "Ale... ale jest piwna rewolucja - i wszystko można. Wszystko można - byle ze smakiem"  Poczytałem trochę i doszedłem do wniosku, że w klasycznym stylu BPA najważniejszy jest balans więc może faktycznie, mimo wszystko, nie warto? Znalazłem jednak kilka przepisów piwowarów domowych, którzy chmielili na zimno. Bo przecież nigdzie nie jest to zabronione. ;) Zatem trochę przerobię chmielenie, teraz będzie wyglądało tak:

 

Extra Styrian Dana (13.2% AK) 10g 60'

East Kent Goldings (6% AK) 10g 20', 15g 7'

Styrian Golding (5.3 AK) 10g 20', 15g 7'.

W sumie Brewness.com podaje, że przy takim chmieleniu uzyskam około 36IBU co i tak przekracza styl (20-30IBU).

 

Teraz lepiej?

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz przyjdzie Dr2 i napisze, że są style w których nie należy chmielić na zimno.

:polew:

Dziękuję.

Owszem tak uważam, ale uważam również iż zakazu nie ma tylko nie należy wtedy używać w odniesieniu do tego piwa wprost nazwy stylu, którym się wzorujemy :P

Edytowane przez �Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.