Skocz do zawartości

Metody sterylizacji


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Soda kaustyczna właśnie jest składnikiem kreta. Też jej używam. Robię około 3% roztwór (60 gram na 2 litry).

Trzeba tyko uważać żeby się nie poparzyć i dobrze wypłukać albo zneutralizować kwasem.

 

Wysyłane z mojego GT-I9001 za pomocą Tapatalk 2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soda kaustyczna chyba jest najlepszym rozwiązaniem. Ja jakoś mam pietra jej używać - ale kiedyś to zrobię. Jak mam brudne butelki wkladam je do wiadra, zalewam wodą, dodaje torchę płynu do mycia garów i jakieś 250ML wybielacza chlorowego (najtańszy w Tesco za ok 3-4pln). Zostawiam na kilka dni i butelki lśnią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasyp do każdej łyżeczkę NaOH (może być "kret") i zalej gorącą wodą, tak zostaw nawet na 24h. Po tym porządnie wypłucz wodą. Powinno pomóc. Tylko pamiętaj o bhp, rękawice gumowe to obowiązek przy NaOH.

 

Przy NaOH obowiązkowe to są okulary na pewno(rękawiczki też ) ale oczy nie są częścią zamienną niestety . Ręce co najwyżej można sobie poparzyć, czasami nawet bardzo poważnie, ale poparzenie oczu skutkuje utratą wzroku .

 

 

Co do czasu, ja zalewam wrzątkiem, po 30 minutach wylewam i płuczę, uwaga drobna jak macie zamiar używać lejka, to lejek musi być lekko uniesiony, w przeciwnym przypadku to co jest w lejku (wrzątek) może nam mówiąc bardzo potocznie wykipieć.

 

Testowałem różne metody mycia butelek i nie ma nic lepszego niż NaOH, cytując klasyków :) zawsze czysto zawsze pewnie .

 

Pozdrawiam Piotr

 

Pozdrawiam PB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.