Skocz do zawartości

Motycki Browar Domowy


Rekomendowane odpowiedzi

Siema

 

Z racji tego, że zacząłem zapisywać wszystkie swoje warki, to forum będzie dobrym miejscem do zrobienia backupu swoich warek ;). Warzę od 2 lat, zacząłem od brewkitu, który złapał infekcję - apteka, stąd nazwa browaru. Motycz to moja miejscowość. Po brew kicie był pils z zestawu składników od Browamatora i tak już poszło. Warek może przez 2 lata nie było za dużo, ale tylko 2 infekcje i bardzo smaczne piwa.

 

Sprzęt jakiego używam:

- duża butla z gazem,

- taboret gazowy,

- stary emaliowany garnek 30L do zacierania i chmielenia,

- filtrator z garnka 20L emaliowanego, filtrator rurkowy z rurek alupex (zastąpił filtrator z oplotu, dla mnie lepiej filtruje bo stabilniej, nie zapycha się)

- chłodnica nierdzewna kupiona kiedyś tutaj na forum,

- fermentatory i takie tam.

- termometr elektroniczny wykonany własnoręcznie,

- kapslownica wykonana własnoręcznie.

 

Obecnie mam za sobą 26 warek, 2 cydry i 6 win. Zaczynamy od dnia wczorajszego......

Edytowane przez maciek1221
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#24 Sweet Milk Stout / Szalone wymiona

 

post-5942-0-06475500-1435494392_thumb.jpg

 

Przepis w zeszłym roku znaleziony na forum, warzony wczoraj tj. 27.06.2015r, po dodaniu pierwszej dawki chmielu, trochę brzeczki wykipiało, dlatego ilość pierwszej dawki chmielu ciężko w sumie wyczuć. Przepis:

 

Zasyp:
2,5 kg pilzneński
2 kg monachijski
0,5 kg karmelowy 350 EBC
0,3 kg karmelowy bardzo ciemny
0,35 kg jęczmień palony
0,4 kg słód barwiący
0,5 kg płatki owsiane

Zacieranie:
+/- 52 st. 15 minut
+/- 63 st. 20 min.
+/- 73 st. 30 min.

Chmielenie na 60 minut chinook,40g i pozostałe 10 g na 10 minut. Do gotowania laktoza - 380g

safale s05

 

#25

APA single hop Mosaic

5kg - pilzneński
0,4kg - carabelge
0,3 - pszeniczny

55C - 5'
64C - 25'
72C - 25'


60' - 15g mosaic
30' - 15g mosaic
15' - 25g mosaic
0' - 35g mosaic

safale s05

Przepis z forum.

 

#26

Pilsner z przepisu browamatora (z zestawu składników), na chmielu lubelskim. Mój stały bywalec w browarze. ;)

 

Wczoraj był rekord, bo warzenie 3 warek w ciągu dnia. Wszystkie warki mają około 27litrów, wysładzane do objętości, 28,5L, czyli do pełnego garnka z miejscem na pianę :).

 

pzdr

Edytowane przez maciek1221
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

#27 Koelsch

Kiedyś kupiłem zestaw surowców z BA, posmakowało mi i od tamtego czasu robię co jakiś czas koelscha na 28litrów.

 

słód pilzneński Strzegom 5 kg,
- słód pszeniczny Strzegom 0,6 kg,
- chmiel aromatyczny Hallertau Spalt Select (DE), granulat 70 g,
- Safbrew S-33 11,5 g

 

Zasyp - 43C
 66C - postój 30 minut.
Podgrzac do 70C i utrzymywac te temperature przez 15 min.
Podgrzac do 78C i filtrowac.

Gotować 70 minut, dodajac pierwsza dawke chmielu (40 g) po 10 minutach
gotowania, druga (30 g) po 60 minutach.
 

Do fermentacji poszło 27L 12,5BLG, warzone 13.07.2015r.

 

#28 Christmas ALE

Znalezione na forum, niestety zagapiłem się i wsypałem 5kg zamiast 3,5kg słodu pilzneńskiego ;D. Dzięki temu piwo miało wysoki ekstrakt, na wszelki wypadek dodałem 200g cukru, żeby zachować podobieństwo do przepisu oryginalnego i w efekcie otrzymałem 18BLG.

 

Zasyp:

5 kg - Pilzneński
1,4 kg - Pszeniczny Jasny
0,7 kg - Płatki Owsiane Błyskawiczne
0,45 Kg - Karmelowy Jasny (Strzegom)
0,35 Kg - Karmelowy Ciemny (Strzegom)
200 g - Jęczmień Palony
130 g - Barwiący

Zacieranie:

- 27°C - 30' (nie planowane ale "tak wyszło")
- 50st -10min tak wyszlo
- 64°C - 40'
- 74°C - 20'
- dodane palone ziarna, mash-out.

Warzenie (60')
- 40 g szyszek Marynki (nieznane a-k) od początku
- na 10' przed końcem:
* 25 g granulatu East Kent Goldings
* Cukier biały - 200 g
* Cukier Wanilinowy - 20 g
* Cynamon Mielony - 10 g
* Gałka muszkatołowa świeżo starta - 9 g
* Śliwki suszone, posiekane - 200 g
* Skórka z 4 pomarańczy
* Goździki całe - 21 sztuk


Do fermentacji poszło ~28 litry 18°Blg, zadane T58

 

#26

Pilsner zszedł z 12,5BLG do 3 BLG i został zabutelkowany wczoraj, tj. 14.07.2015r. Uzyskałem 49butelek. Przy rozlewie stwierdziłem, że posmaki kwiatkowe zniknęły, wyszło fajne piwo z delikatną goryczą, zobaczymy po nagazowaniu.

 

Poniżej 2 zdjęcia, wysładzanie koelscha i butelkowanie pilsa.

 

 

post-5942-0-43556500-1436992862_thumb.jpg

post-5942-0-90496100-1436992951_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#29 Sunny wheat

Recepteura Scooby'ego.

 

3,5 kg pils
2,6 kg pszeniczny
270 g monachijski
140 g karamelowy

20 g Willamette 60 min
20 g Cascade 60 min
20 g Willamette 10 min
20 g Cascade 10 min

Drożdże:
US-05
Zacieranie:
67°C / 60 min (+10 tak wyszlo)

18.07.2015r 26l 13blg

 

 

 

#25 APA Mosaic

Butelkowane 19.07.2015 czyli dzisiaj. Zeszło do 2,5BLG, 25L piwa wyszło, niestety trochę musiało zostać do wylania z racji chmielenia na zimno.

 

Dorzucam etykietkę ostatnio butelkowanego Pilsa, bardzo dobre piwo wyszło. post-5942-0-80862800-1437328135_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Trochę nie pisałem, ale w browarze się dzieje, wiec warto coś pokazać.

Podczas tej nieobecności zrobiłem 3 piwka, nie ma się czym chwalić. Jestem teraz w trakcie modernizacji browaru i to co już jest to:

- kadź zacierna 70l nierdzewna i kadź warzelna 70l nierdzewna,

- mieszadło ze sterowaniem i filtrator w kadzi zaciernej, wszystkie krany i redukcje.

 

W drodze do mnie jest jeszcze pompa do przetaczania brzeczki, filtrator bazooka (spróbuję go do chmielenia, jak nie zadziała to zastąpi filtrator alupex). Zostało mi kupić kawałek węża(dopiero jak dojdzie pompa) i drugi taboret, żeby garnków nie ruszać i móc robić dwa piwa jednocześnie.

Wrzucam fotki w niezbyt dobrej jakości, jak już wszystko będzie gotowe, czyste i wypolerowane to i i sesja się zrobi ;). Pzdr

 

1

2

3

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema,

za nami pierwsze testy nowej warzelni. Pomieszczenie zostało to samo, ale sprzęt się znacznie zmienił. Wstawiam dwie fotki jak to teraz u mnie wygląda.

 

2

3

 

Zacierałem wczoraj dwa piwka: #34 hoppy german pils, czyli pilsner chemielony amerykańcami na aromat oraz #35 sunny wheat  wg receptury Scoobiego z forum.  Właśnie zauważyłem, że gdzieś się pomyliłem z numeracją warek w temacie, ale wg zapisków na HDD, to właśnie 34 i 35 były robione wczoraj.

 

Proces produkcji poszedł na plus, włączam gaz, mieszadło, sypię słód i mam spokój. Po mieszaniu, wyjmuję mieszadło i przykrywam pokrywką. Później chwila na ułożenie złoża, filtracja i przenoszenie brzeczki za pomocą pompy do kadzi warzelnej, która już wtedy stoi na  zwolniony taborecie gazowym. Całość przebiega szybko i czysto. 100 litrów piwa w jeden dzień poszło bezproblemowo.

 

Jestem bardzo zadowolony z zakupionej na aliexpress pompy, jak i z garnków, które mają skręcone zawory. Zostało mi dokupić drugi taboret gazowy oraz ogarnąć filtrację chmielin, bo sitko przy rozlewaniu do dwóch fermentorów to tragedia. Najpierw sprawdzę bazookę, później sprawdzę filtrator ze zmywaków a jak to nic nie da, to kupię filtrator na forum ;).

 

Pozdrawiam i do usłyszenia

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

#34 Hoppy german pils 31.01.2016r przelana na cichą fermentację. Do 26L dodałem 30g galaxy na cichą i dodam jeszcze coś amerykańskiego.

 

#35 American Wheat 31.01.2016r przelana na cichą, mocno wyczuwalne goździki i banany, ostatnio tak nie było i średnio mi się to podoba tym razem.

 

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj butelkowanie, w sumie 190 butelek zostało zabutelkowane.

 

Warka #34 została podzielona na 34 i 35 przez chmielenie na zimno różnymi chemielami, więc Sunny wheat będzie warką #36.

 

#34, 35 German hoppy pils

Wyszło w sumie 45L, chmielone amerykańskimi chmielami. Z 13 BLG zeszło do 3 BLG. Zabutelkowane z dodakiem 285g cukru.

 

#36 Sunny Wheat

Wyszło również 45L, z 14 BLG zeszło do 3blg. Smakuje jak typowa pszenica, czyli czuć ten bananowo-goździkowy smak. Zabutelkowane z 280g cukru.

 

Kupiłem sobie ostatnio 12 skrzynek i już wszystkie zajęte.... Fermentory się zwolniły, więc trzeba coś zacierać, zastanawiam się czy uderzać jeszcze w pilsy, czy już ALE robić, bo opracowałem ostatnio fajną recepturę i po miesiącu nie mam już żadnej butelki :D... Do następnego!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#37 Pils bohemski

 

Dzisiaj majstrowałem pilsa bohemskiego. Ile zjadłem przy tym nerwów to szok, ale po kolei.

 

ZASYP
11kg pilzneński
1,3kg wiedeński
0,6kg carapils
200g caramunich 1
 

Zacieranie:
zasyp 53stopnie
30 minut 64 stopnie
30 minut 70 stopni
mashout 77stopni

 

Chmielenie:
70g mittelfruh  60minut
70g saaz   60minut

50g  mittelfruh 30minut
30g saaz  30minut

50g saaz chłodzenie

30g saaz 7 dni
 

Wysładzane do 65L, do fermentacji poszło 49L (mam za wysoko otwór na kran, będę musiał to zredukować, żeby nie zostawało tyle brzeczki nieodzyskanej, z drugiej strony, nie ma sensu, bo i tak rozlewam to na 2 pojemniki, więc walczyć dla 2 litrów? Nie chce mi się :D).

 

Gęstość 13BLG

 

Co się działo? Jak wstałem rano, to już miałem wątpliwości. W środę bronię inżyniera, więc można się przecież pouczyć, no ale dobra, zacieramy. Samo zacieranie przebiegło bez problemów, podłączam pompę, czekam aż młóto się ułoży i szykuję garnek do chmielenia. Otwieram kran, włączam pompę i dupa, nie leci. Przelałem 50 litrów zacieru do dwóch pojemników i sprawdzam co się dzieje - wypiął się filtrator rurkowy. Złożyłem to do kupy - nie leci. Znowu to wylałem wszystko, sprawdzam i nie wiem, wymyłem wszystko wlałem do gara i chcę filtrować - ani kropla. Przepycham kran, filtrator, nic nie idzie. Wkurzyłem się(hehe mało powiedziane), wyrzuciłem ten filtrator(kilkanaście warek już zrobił i nie wiem co z nim nie tak się zrobiło, jest nowy, bo wycinałem go pod nowy garnek miesiąc temu) i założyłem do filtracji mój projekt hopstoppera, czyli filtr bazooka okręcony zmywakami-druciakami. Druciaki oczywiście zdjąłem i została sama bazooka. Filtracja poszła od razu, byłem wkurzony i bez czasu, więc do 65litrów przefiltrowałem w 15 minut!!! Byłem zdziwiony,że wyszło mi te 13BLG. Przez użycie bazooki w kadzi zaciernej, nie udało mi się przetestować patentu ze zmywakami przy chmieleniu, niestety.

Już chyba nie będę kombinował i bazooka zostanie do zacierania a do kadzi warzelnej kupię już ten hopstopper od kolegi z forum....

 

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Nie chce mi się pisać notatek, więc uznajmy, że Motycki Browar Domowy, dawniej Apteczny, kończy działalność publiczną z dniem 5.02.2017r.

 

ELO :D

Edytowane przez maciek1221
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.