Skocz do zawartości

Pierwszy RIS


Patryk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, tak jak w temacie, to mój pierwszy RIS, a przy okazji pierwsze piwo z samodzielnie dobranych składników więc bez karteczek pomocniczych :). Jednak potrzebuję trochę pomocy:

 

1. Myślę o tym aby zacierać po prostu w jednej temperaturze - 68 stopniach. Może jednak warto uwzględnić jeszcze jakieś przerwy?

2. Wstępnym założeniem jest aby wysładzać do ok. 26-27 litrów, a następnie gotować przez 2 godziny (chmielenie dopiero w drugiej). Chciałbym się upewnić, że jest to rozwiązanie poprawne i nie ma w nim jakiegoś błędu logicznego.

3. Chmiele to 50g Challenger i 50g East Kent Goldings. Początkowo zakładałem, że wrzucę mniej więcej po połowie z każdego na goryczkę i aromat. Jednak wyczytałem gdzieś, że aromaty chmielowe po pewnym czasie uciekają, a jeśli wszystko się uda to spożycie zaplanowane jest na listopad/grudzień. Wrzucić więc wszystko w powiedzmy 65 minucie gotowania, czy postąpić według pierwotnego planu. Jak wy byście to nachmielili, może macie jeszcze jakieś lepsze pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ja bym zacierał w niższej ale można

2. Ok

3. Ja bym dał połowę na 60', a połowę na 15', policz sobie też IBU w jakimś kalkulatorze

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pale ale, Strzegom, 6kg

Monachijski ciemny, Steinbach, 2kg

Płatki owsiane, 400g

Jęczmień palony, Weyermann, 400g

Karmelowy ciemny 200-400, Strzegom, 200g

Karmelowy ciemny 400-800, Strzegom, 200g

Pszeniczny karmelowy, Steinbach, 200g

Czekoladowy jasny, Strzegom, 200g

Czekoladowy ciemny, Strzegom 200g

Abbey Castle, 200g

Aroma Castle , 200g

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacieraj na wytrawnie. Ile blg planujesz? Do Risa użyj przedniej brzeczki, z wyslodzin zrób stouta. Wladzajac do 27 l nawet po 2h gotowaniu bedziesz mial niski jak na Risa ekst!rakt. Chmiel daj na 60 i 30 minut przed końcem. Ja bym podbił ilość palonych. Uzyj dużo drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może po prostu załóż odparowanie do 20l, wtedy ekstrakt powinien być solidny. Ja do 28°Blg użyłem 100g Marynki na goryczkę, po wstępnych próbkach uważam że to był dobry pomysł, ale piwo jeszcze długo będzie leżało.

Przede wszystkim zadbaj o solidną gęstwę i dobrze napowietrz brzeczkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Może po prostu załóż odparowanie do 20l

No właśnie zakładam odparowanie, stąd wydłużony czas gotowania.

 

 

Ile blg planujesz?

Na pewno nie mniej niż 25.

 

Wladzajac do 27 l nawet po 2h gotowaniu bedziesz mial niski jak na Risa ekst!rakt.

Dlaczego miałbym mieć niski ekstrakt?

 

 

Do Risa użyj przedniej brzeczki, z wyslodzin zrób stouta.
Nie będzie wysłodzinowego stouta bo nie ma do tego ani chęci ani warunków.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwo zostało uwarzone, ale potrzebuję dalszej pomocy. Filtracja przebiegała bardzo powoli, w tempie ok. 1l na 10 minut więc wszystko zostało na noc i do gotowania poszło jakieś 30,5 litra. Po gotowaniu zostało łącznie z 20l. Po zmierzeniu balingomierz wyszedł jednak poza skalę i wskazywał z 34Blg (był również pomiar na wodzie). Przede wszystkim, czy taka wartość jest w ogóle realna z takiej ilości słodów? I czy coś z tym zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś naknocone masz wrzuciłem zasyp do Beersmith 2 pokazało że max z tego co zasypałeś wyszłoby 32,8 Blg przy wydajności 100% (liczone wzorem Jankesów), mam nadzieję że na takiego mocarza nie poskąpiłeś drożdży 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18,5 Blg.

 

Jeśli dłużej nad tym myślę, to jest to wartość realna (okazuje się, że wiadro zmierzone ręcznie ma już 35 litrów...), ale muszę przyznać, że nawet się nie spodziewałem takiego obrotu spraw. No ale zawsze to jakieś nowe doświadczenie, zwłaszcza, że nie miałem jeszcze okazji do kontaktu z takim mocarzem :) . Ciekawe co z tego wyniknie.

Edytowane przez Patryk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.