Skocz do zawartości

Bardzo mętne piwo


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

mam problem z mętnym piwem. (warka numer #4 z zacieraniem, było wcześniej około 10 warek z ekstraktów, ale uznaliśmy, że to się nie liczy).

 

Mam kilka teorii, które podam na końcu posta, ale najpierw podam, najdokładniej jak pamiętam, wszystkie parametry procesu:

 

Z założenia proste AIPA:

 

Zasyp: 5kg - Słód pale ale 5,5-7,5 EBC Weyermann

Chmiele : łącznie 120g Amerykańskie - jak to ma znaczenie to dokładnie uzupełnię (granulat)

 

Zacieranie: 25l (chyba za dużo) zadane przy 65C podniosłem do 68-69C i tak trzymałem 50min + mashout 78C (5-10min)

Generalnie próba jodowa wychodziła negatywna już po 20min (ale to ponoć normalne przy "dzisiejszych" słodach)

 

Filtracja i wysładzanie: Wyszło łącznie 28l 11blg (założyłem, że odparuje na 12,5blg)

wysładzałem wodą o temp 65-70C do 4blg (starałem się nie odsłaniać młóta) i na początku zawróciłem 4-5l początkowego filtratu

Filtracja trwała łącznie 1:15 godz

 

Warzenie: standardowe, Brzeczki nastawnej wyszło 22l 14blg przelałem przez sitko brzeczkę z chmielem ponownie zagotowałem, ostudziłem i dodałem do fermentera (nie dekantowałem - pośpiech)

 

Drożdże: Safale US-05 11,5g zadane przy 25C bez rehydratacji

 

Fermentacja:

Burzliwa 7dni @ 18C

Cicha 9dni @ 16-17C (przestało spadać blg)

 

Blg końcowe: 3blg (2,9)

 

Refermentacja w butelkach - glukoza krystaliczna

 

Mam nadzieję, że tyle informacji wystarczy. Jeśli zajedzie potrzeba uzupełnię. Z powodu błędu daliśmy za mało cukru do refermentacji, więc jest bardzo słabo nagazowane. Smak taki sobie - wypiję bo moje ale tym jednym się nie chwalę :)

 

Moje teorie:

1. Coś nie tak z zacieraniem (tylko co)

2. jakieś osady przelałem razem z tymi chmielinami - ale one raczej by osiadły

3. coś nie tak z filtracją (może za szybko - za duża prędkość) - choć wydawało się klarowne

 

Dodatkowe info: kupiliśmy 25kg słodu jak wyżej (nie kombinowaliśmy z zasypem, ze względu na chęć nauki procesu zacierania) #1 - zapomnieliśmy wysłodzić - za dużo piwa zostało spożyte przy zacieraniu :) wyszło chyba 13-14l. Kolejną warkę #2 (nie pytajcie o logikę) zrobiłem z 9kg !!! bo stwierdziłem samozwańczo, że to zacieranie jest mało wydajne, więc #1 5kg 14l to #2 - 9kg będzie ok :) następnie w trakcie zacierania (tym razem na trzeźwo) doczytałem o wysładzaniu i wyszło mi 26l prawie 20blg ale dolałem wody i spadło do 18,5 - nie mniej jednak wyszło bardzo, bardzo klarowne (i wg mnie smaczne Może przy 9kg ziarna złoże filtracyjne lepiej się ułożyło i dla tego takie klarowne

 

w załączniku zdjęcia piwa.

 

Pozdrawiam

Kuba

 

PS mam szczerą nadzieję, że tu jest gdzieś jakiś prosty błąd i ktoś to wyłapie. Z góry dzięki!

post-9262-0-86975100-1422996817_thumb.jpg

post-9262-0-50094000-1422996821_thumb.jpg

post-9262-0-52763000-1422996825_thumb.jpg

Edytowane przez Dżejkob Bob Boszuła
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to ma smak z dupy (nie maco owijać w bawełnę ;) ) ,to zapewne infekcja,ale tak zamulonego piwa w życiu nie widziałem.

 

Smak jest "poprawny" infekcji nie podejrzewam - miałem trochę mikrobiologii i innych zajęć na polibudzie i mniej więcej wiem jak zachować sterylność - do tej pory nie było problemów.

 

ale mam jeszcze kilka butelek - może zrobię posiew i zobaczę co wyrośnie

Edytowane przez Dżejkob Bob Boszuła
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tylko żelatyna ;)

 

A to nie oszustwo ? :) jedno zrobiłem piękne klarowne bez żelatyny (tylko nie wiem dokładnie dla czego tak wyszło :D)

Edytowane przez Dżejkob Bob Boszuła
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żelatyna i zmiana słodowni

zakup z BA słodownia weyermann

 

hmmm mam podobny problem właśnie z tą samą słodownią i zakup w tym samym miejscu... przypadek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tylko żelatyna ;)

 

A to nie oszustwo ? :) jedno zrobiłem piękne klarowne bez żelatyny (tylko nie wiem dokładnie dla czego tak wyszło :D)

Dlaczego oszustwo?

ps Oszustwo to będzie jak takie podasz i powiesz że to domowe/naturalne i tak ma wyglądać :)

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaja sobie robisz? W życiu takiego błota nie widziałem, tu nawet żelatyna nie pomoże. Zmień nazwę na Błotne i będzie tak jakby tak być miało :smilies: .

Nie waż piwa, warz je.

Poczytaj o całym procesie. skup się na filtracji i wysładzaniu. Nie odzyskuj piwa z chmielin, to mały zysk. Zainteresuj się temperaturami dojrzewania, a nawet sposobem nalewania piwa. W ogóle..skup się warząc piwo.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentacja:

 

Burzliwa 7dni @ 18C

Cicha 9dni @ 16-17C (przestało spadać blg)

Na jakiej podstawie podjąłeś decyzję o przelaniu na cichą?

 

Generalnie zawsze przelewałem po 6-8 dniach. Temp spadała, przestało ostro pracować i dużo gęstwy było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaja sobie robisz? W życiu takiego błota nie widziałem, tu nawet żelatyna nie pomoże. Zmień nazwę na Błotne i będzie tak jakby tak być miało :smilies: .

Nie waż piwa, warz je.

Poczytaj o całym procesie. skup się na filtracji i wysładzaniu. Nie odzyskuj piwa z chmielin, to mały zysk. Zainteresuj się temperaturami dojrzewania i lania piwa, też sposobem nalewania. W ogóle..skup się warząc piwo.

 

Trochę już czytałem, i nie wiem co zrobiłem na tyle źle, że takie błoto, jak to ująłeś, wyszło. Ale w sumie jak do tej pory Twoja wypowiedź najwięcej wnosi do dyskusji. "skup się" - widać, że wiedza wylewa się z Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie zawsze przelewałem po 6-8 dniach. Temp spadała, przestało ostro pracować i dużo gęstwy było.

No tak, brak wiedzy podstawowej..

Tak jak napisałem - nie wiele jeszcze wiem. Dla tego szukam pomocy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentacja:

 

Burzliwa 7dni @ 18C

Cicha 9dni @ 16-17C (przestało spadać blg)

Na jakiej podstawie podjąłeś decyzję o przelaniu na cichą?

 

Generalnie zawsze przelewałem po 6-8 dniach. Temp spadała, przestało ostro pracować i dużo gęstwy było.

Moim zdaniem piwo jest niedofermentowane. Nie piszesz czy chmieliłeś na zimno, miała to być AIPA więc zakładam że tak - Bździonek gdzieś na forum ładnie opisał co się wtedy dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To piwo jest mega mętne, jak EDI niefiltrowane :D Normalnie błoto, jeżeli nie infekcja (w co mi się średnio wierzyć chce) to jest kilka czynników dlaczego piwo jest tak mętne:

1. Tak jak kantor pisał, coś nie tak z wodą - kupić paski zmierzyć pH, dowiedzieć się jaki skład ma u dostawcy, poczytać na forum o wodzie.

2. Zacieranie- brak białkowej zmętnia czasem piwo

3 Brak Mash out - dociera resztki skrobi, która może zostać i zmętnić piwo

4. Chmielenie - za mało intensywne gotowanie

5. Napowietrzanie gorącej brzeczki po chmieleniu

6. Fermentacja - za wcześnie przelałeś na cichą

7. Chmielenie na zimno zmętnia też lekko piwo

8. Infekcja, która wydaje mi się najrozsądniejsza przy takim zmętnieniu jak twoje :)

 

Więc widzisz powodów jest od cholery, przegrzeb te tematy może dojdziesz do jakiś wniosków:

 

http://www.browar.biz/forum/archive/index.php/t-56058.html

http://www.piwo.org/topic/3919-zmetnienie-na-zimno/

http://www.piwo.org/topic/10272-kosmiczny-poziom-trawiastosci-silne-zmetnienie/

http://www.browar.biz/forum/showthread.php?p=966402

http://www.piwo.org/topic/10261-silne-zmetnienie/

 

Nie masz może jakiegoś piwowara w okolicy? Być może nie wyczuwasz infekcji w piwie, każdy na początku ma z tym problemy... Dałbyś mu piwko i poprosił o ocenę, łatwiej byłoby wyeliminować ten błąd :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mash out był. Bob napisał: 50 minut plus 5~10minut 78stopni. Wg mnie 50 minut to za mało, powinno być coś ok 80 minut. Warzenie: standartowe? (pewnie 60minut) czyli też za szybko. Potem jakieś wypociny wlane. Zrobiłem fotki mojego nowego filtratora chmielin, raz używałem, z pecołka w wolnym czasie wrzucę na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczam, że to będzie zlepek kilku czynników wymienionych przez Undeatha. Różne z tych potknięć zdarzało mi się popełniać, ale żadne z osobna nie dało takiego efektu - piwa wychodziły mętne, ale w granicach wciąż apetycznego wyglądu - do tego Twojego stanu brakowało im naprawdę wiele. Nie wiem jak to z infekcją, bo moja jedyna infekcja dała idealnie klarowne piwo. Wątpię też żeby aż tyle "miału" wpadło do piwa po filtracji, ale może powiedz jak wygląda Twój filtrator i czy zawróciłeś bo założyłeś, że 5 litrów styknie, czy po prostu zaczęło lecieć klarowne (albo przynajmniej prawie klarowne) ;)

 

Przy warzeniu piwo wyglądało lepiej czy gorzej? Jeżeli lepiej, to do tego momentu prawdopodobnie wszystko było w porządku i potem coś schrzaniłeś.

 

Próbowałeś używać mchu? Wątpię, by z czymś takim pomógł, ale nie zaszkodzi próbować ;)

 

Co jest cięższego w dekantacji od przelewania 20 litrów z ciężkiego garnka przez sitko? Ja gdybym mógł to bym sobie wszystko rurkami przez mieszkanie transportował, by nie musieć targać tego cholerstwa - kto sobie chlapnął wrzące 21 blg na spodnie ten zrozumie ;)

 

No i nie bój się żelatyny - bajer łatwiejszy, niż się po opisach wydaje. Efekty niesamowite.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK dziękuję odpowiedzi :) przeanalizuję to na spokojnie jak wrócę z roboty :) mam co czytać.

 

Undeath - przekonałeś mnie co do tej możliwej infekcji. Może faktycznie jej nie wyczuwam - tym bardziej, że na podobnych parametrach zrobiłem raz klarowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uHUslbvl.jpg

 

Tak wygląda zebrana gęstwa (po lewej) i nachmielone na zimno piwo (po prawej), które najwyraźniej było niedofermentowane, bo przy zlewaniu do balonu było tak klarowne jak to po lewej nad gęstwą. Później w butelkach się wyklarowało ale trochę musiało postać. Infekcji nikt w nim nie wyczuł z tych co mieli okazję spróbować, tak więc bym tak ślepo Undeathowi nie wierzył, w szczególności że on pił to piwo :D

Edytowane przez jaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.