Skocz do zawartości

Single hop. Co i jak?


Peny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zacne grono smakoszy piwnych. Mimo że od dłuższego czasu przeglądam forum dopiero pierwszy raz coś piszę. Co za tym idzie wypada się przywitać tak więc Witam.

 

Mam już za sobą kilka warek, zarówno zestawów jak i moich autorskich. Dlatego mniej więcej wiem co i jak ze słodami natomiast jeśli chodzi o chmiele to nadal jest słabo. Dlatego planuje zrobić serię SingleHop-ów.

 

I tutaj moje pytanie. Jak chmielić? Chodzi o to czy używać zawsze tej ilości chmielu w określonym czasie czy dążyć zawsze do tego samego IBU.

Pytam o to gdyż planuje zrobić zarówno na Magnum jak i na EKG więc różnica alfa-kwasów znaczna.

 

Z góry dzięki za podpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na aromat dawal po tyle samo, ewentualnie zmienial ilosc chmielu na goryczke zeby dawal to samo ibu. Wiadomo, dodatki na 15 czy 30 min różnych chmieli tez dadza rozna goryczke, ale poziom ibu bym zmienial tylko przez dodatek chmielu na fwh/60min.

Jakims sposobem na szybkie poznanie smaku chmielu jest kupienie kilku neutralnych koncerniakow, mocne schlodzenie, otworzenie, wrzucenie np po 1g chmielu do butelki i zakapslowanie, a po kilku dniach rozpicie kilku butelek i zobaczenie czym sie różnią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej do ibu, ale powinieneś się koncentrować raczej na aromacie niż na goryczce. Moim zdaniem chmielenie na goryczkę ekg "dla sztuki" ma średni sens, możesz dać magnum na goryczkę a zmienić smak i aromat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakims sposobem na szybkie poznanie smaku chmielu jest kupienie kilku neutralnych koncerniakow, mocne schlodzenie, otworzenie, wrzucenie np po 1g chmielu do butelki i zakapslowanie, a po kilku dniach rozpicie kilku butelek i zobaczenie czym sie różnią.

Pierwszo słyszę, ciekawe czy ktoś to sprawdził. Kilka razy robiłem po prostu herbatkę chmielową w tym celu, może się skuszę na taki eksperyment.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest podobny eksperyment. http://piwowarzy.wro...-aromatycznych/

ja tak robiłem ale tylko z dzikim chmielem i wyszła mi mokra szmata i skarpety

No i odechciało mi się. Wniosek po przeczytaniu ich wniosków jest jeden- takie "badanie" nie ma sensu. Moja metoda herbatek przynajmniej odpowiada prawdzie, u nich to same bzdury niewiele z rzeczywistymi walorami chmieli mające wspólnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też właśnie tak myślałem z tym że nie wyczuje jaki chmiel daje jaka goryczke

Zależy od chmielu, ale jeśli nie planujesz nim chmielić na goryczkę (bo ma 3% AA) to nie ma sensu nim walczyć, bo tylko możesz piwo niesmaczne (i drogie) zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też właśnie tak myślałem z tym że nie wyczuje jaki chmiel daje jaka goryczke

Zależy od chmielu, ale jeśli nie planujesz nim chmielić na goryczkę (bo ma 3% AA) to nie ma sensu nim walczyć, bo tylko możesz piwo niesmaczne (i drogie) zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za porady. Już wiem mniej więcej co i jak. Dodam tylko ze będą to piwa o 12Blg i tylko na slodzie podstawowym no moze z 0,3 kg karmelu i tyle.

Mysle ze 40 ibu powinno byc ok. Czy proponujecie wiecej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4,50 kg Pale Ale (5,5 EBC) Słód 1 93,7 % 0,30 kg Karmelowy 30 (30,0 EBC) Słód 2 6,3 % 20,00 g Hallertau Magnum [12,50 %] - Gotowanie 30,0 min Chmiel 3 22,3 IBUs 20,00 g Hallertau Magnum [12,50 %] - Gotowanie 15,0 min Chmiel 4 14,4 IBUs 25,00 g Hallertau Magnum [12,50 %] - Gotowanie 5,0 min Chmiel 5 7,2 IBUs 35,00 g Hallertau Magnum [12,50 %] - Chmielenie na Zimno 4,0 Dni Chmiel 6 0,0 IBUs

 

 

Taką recepturę wymyśliłem co Wy na to. Wyszło 44IBU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4,50 kg Pale Ale (5,5 EBC)

0,30 kg Karmelowy 30 (30,0 EBC)

20,00 g Hallertau Magnum [12,50 %] - Gotowanie 30,0 min

20,00 g Hallertau Magnum [12,50 %] - Gotowanie 15,0 min

25,00 g Hallertau Magnum [12,50 %] - Gotowanie 5,0 min

35,00 g Hallertau Magnum [12,50 %] - Chmielenie na Zimno 4,0

 

 

Taką recepturę wymyśliłem co Wy na to. Wyszło 44IBU

 

Przepraszam tak lepiej troszkę się rozjechało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4,50 kg Pale Ale (5,5 EBC)

0,30 kg Karmelowy 30 (30,0 EBC)

20,00 g Hallertau Magnum [12,50 %] - Gotowanie 30,0 min

20,00 g Hallertau Magnum [12,50 %] - Gotowanie 15,0 min

25,00 g Hallertau Magnum [12,50 %] - Gotowanie 5,0 min

35,00 g Hallertau Magnum [12,50 %] - Chmielenie na Zimno 4,0

 

 

Taką recepturę wymyśliłem co Wy na to. Wyszło 44IBU

 

Przepraszam tak lepiej troszkę się rozjechało

A co do zacierania do 60 min w 67 i wygrzew 10min. Po ostudzeniu s-05. Bedzie ok? Czy lepiej na wytrawnie zacierac w 62

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.