Skocz do zawartości

Za duży ekstarkt


Robler

Rekomendowane odpowiedzi

W piątek popełniłem swoje pierwsze piwo, w założeniu miało być to Pale Ale z ekstraktem w okolicach 13 BLG. Piwo było zacierane na lenia w 68 stopniach, z racji tego, że nie miałem jodowego wskaźnika skrobi, a w całym mieście nagle zabrakło w aptekach płynu Lugola (ewentualnie wodnego roztworu jodu) a byłem tylko w posiadaniu zwykłej jodyny, która jak słyszałem może dawać zafałszowane wyniki, postanowiłem zacierać ok 1,5h a nawet trochę dłużej jeżeli doliczyć czas podgrzewania zacieru do 78 stopni. Zasyp składał się z 5 kg słodu Pale Ale 5.5-7.5 EBC ze Strzegomia oraz 0.2 kg słodu pszenicznego karmelowego 100-150 EBC również ze Strzegomia. Wszystko zacierane w 15,6 l wody. Wysładzanie wodą o temp. 76 stopni w objętości 12,3 litra. Gęstość brzeczki przedniej 21 BLG. Gęstość brzeczki przed gotowaniem miała już 13,5 BLG więc już wiedziałem że piwo wyjdzie mocniejsze niż zakładałem, po zakończeniu gotowania piwo osiągnęło poziom 16,3 BLG. Postanowiłem go nie rozcieńczać w trakcie chmielenia zwiększyłem po prostu nieznacznie ilość chmielu. Dziwi mnie jednak poziom ekstraktu jaki udało mi się uzyskać z tej ilości słodu, ponieważ wszelkie kalkulatory jakich używałem przed rozpoczęciem pracy zakładały ekstrakt na poziomie maksymalnie 13,1 BLG przy uwzględnieniu ekstarktywności słodu podanej przez producenta. Cukromierz jest wyskalowany poprawnie, w czystej wodzie wskazuje 0 przy odpowiednio spreparowanej brzeczce również wskazuje poprawne. Czy to możliwe że wydłużenie, że wydłużenie procesu zacierania mogło w takim stopniu poprawić wydajność? Zakładałem uzyskanie 20l piwa wraz z osadami, po wysładzaniu uzyskałem ok. 22l po gotowaniu zostało ok 20l. Czy nie użycie słodów specjalnych przy takim ekstrakcie nie spowoduje tego, że piwo będzie nijakie? Oczywiście nie spodziewam się, że piwo przy pierwszej warce wyjdzie nie wiadomo jak dobre, bo po samym warzeniu wypunktowałem sobie pół kartki uwag i niedociągnięć z mojej strony, których mam zamiar unikać w przyszłości, ale słabo by było gdyby było totalnie nie pijalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5,2kg słodów, 16.2Blg, 20l, czyli wydajność 66,9%, jak na początki to spoko.

Albo coś źle wpisałeś, albo dany kalkulator uwzględnia wszystkie możliwe straty (chmieliny, przelewanie itp.) i nie brałeś tego pod uwagę. Akurat jeśli chodzi o kalkulatory to po ok 30 warkach przerwy wracam do nich i też mi się coś nie zgadza, bo ciągle wychodzi albo więcej, albo gęściej.

Nie wiem co chciałeś osiągnąć, więc może finalny produkt będzie zgodny z oczekiwaniami, albo nie, ale przy takim zasypie wyjdzie coś niepijalnego to na pewno nie będzie to wina zasypu, a na przykład przechmielenia, problemów przy fermentacji, czy kradzieży fermentora przez żądnych piwa kosmitów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze po.wystudzeniu brzeczki, przed zadaniem drożdży możesz ją rozcienczyc woda z biedronki. Robię tak od 23 warek i jeszcze żadnej infekcji i tym podobnym nie złapałem. Wiele osób tak robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu zestawy sklepowe są wyskalowane pod niższą wydajność, niż większość piwowarów zwykle osiąga (zapewne po to, żeby potem nikt nie miał pretensji, że "miało mu wyjść 12Blg, a wyszło 10").

Mnie również praktycznie zawsze na takich zestawach wychodzi więcej piwa (z zestawów na 20l zwykle otrzymuję ok. 23l o zakładanej, a czasem nawet nieco większej gęstości). Moim zdaniem nie jest to powód do zmartwień :)

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kalkulator ma to do siebie, że wydajność oraz ilości wody zakłada jakieś "domyślne". weryfikuj swoje osiągnięcia i kalibruj kalkulator. ja po 4 warkach doszedłem do prawidłowych wartości ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolej przegotowanej wody do brzeczki będziesz miał blg takie jakie chcesz a przy tym więcej piwka :) jeśli chodzi ilość wody jest prosty wzór kiedyś było na forum:

 

"Ja jak mam za wysoki ekstrakt to żeby wiedzieć ile dodać wody aby otrzymać rządany ekstrakt korzystam z liczenia stężeń na krzyż, tzw złota metoda :ble:

 

np. jeżeli mamy 18 litrów brzeczki o ekstrakcie 14 °Blg a chcemy otrzymać brzeczkę o ekstrakcie 12 °Blg i nie wiemy ile dodać wody obliczamy to ze wzoru:

 

x=ilość litrów brzeczki * (aktualne °Blg - żądane °Blg )/( żądane °Blg - 0 °Blg )

 

gdzie 0 °Blg to gęstość wody

 

czyli

 

x=18*(14-12)/(12-0) = 36/12 = 3

 

zatem by otrzymać brzeczkę o 12 °Blg należy dodać 3 litry wody

 

mam nadzieję, że w miare jasno wytłumaczyłem :)"

 

nie jest to super dokladne ale wystarcza browar to nie apteka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dłuższe zacieranie podnosi wydajność. Jest kilka metod liczenia, więc jak ktoś mówi że ma 60% to nie znaczy że ma gorszą niż ten z 70%:D

Używałem na początku kalkulatora, ale teraz już nie czuję potrzeby. 4kg daje mi 20l 12Blg, 6,5kg 25l 16Blg itd. Jak będę chciał zrobić risa to będę starał się zrobić maksymalnie mocnego, więc kalkulator też nie będzie potrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwko właśnie zlane na cichą, zeszło do 4 BLG. Na cichą dodałem 40g Cascade i 10 Rakau. Jeśli chodzi o organoleptykę to jestem zadowolony, co prawda trochę brak aromatu ale za to goryczka jest całkiem spoko, mniej więcej na poziomie trochę niższym niż wysoka:) Mam nadzieję że chmiel na cichej załatwi sprawę aromatu. Na cichą przelałem 18 litrów, ile cukru na refermentacje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na cichą przelałem 18 litrów, ile cukru na refermentacje?

Tyle, ile trzeba :)

To wszystko zależy jak chcesz nagazować piwo... no i w jakiej temperaturze będziesz robił rozlew (lub maksymalna temperatura, w jakiej fermentowało piwo) - pozwala to na oszacowanie ile CO2 jest rozpuszczone w piwie na ten moment. Generalnie polecam kalkulator (np. ten: http://www.brewersfr...ing-calculator/) minus ~10% :)

 

Osobiście, przy założeniu że piwo było fermentowane/rozlewane w 18C, na pewno nie przekroczyłbym 100g, a najpewniej dałbym coś ok. 90gr cukru - ale ja po kilku przegazowanych warkach trochę obniżyłem ilość cukru do refermentacji :) Pewnie znajdą się tacy, co Ci powiedzą żebyś dał 120g - kwestia wypróbowania samemu co Ci bardziej odpowiada, choć jakbym mógł jeszcze raz, to wolałbym zacząć od niedogazowanych piw, niż od przegazowania (z "kilku" butelek musiałem w życiu potem upuszczać "mocy" :P).

 

Przy obliczeniach litrarzu do rozlewu musisz też wziąć pod uwagę ilość wody z syropu cukrowego - zwykle przyrządza się taki o podobnym Blg do piwa, czyli w Twoim wypadku mogłoby to być np. 90gr cukru w 0,5l wody (co daje syrop 15 Blg).

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.