Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Moim celem jest osiągnąć Pale Ale o jak najbardziej tropikalno-owocowym aromacie, tj. mniej cytrusów, więcej marakui, mango, liczi etc. Zapach ma być jak najbardziej słodki, przy zachowaniu średnio wytrawnego charakteru i niebyt mocnej goryczki.

 

20l

 

Zacier:

pilzneński 3,5kg

carahell 0,2kg

pszeniczny jasny 0,5kg

 

30 min w 65*

20 min w 72*

 

 

Drożdże US-05 w ok. 17-19°C

 

Chmielenie:

30g Marynka 60'

20g Citra 25'

10g Mosaic 20'

20g Rakau 0'

20g Mosaic 0'

10g Citra 0'

 

Po 25g rakau, mosaic i kohatu na zimno.

 

Coś zmienić? Goryczka nie będzie zbyt mocna? Poprzednie Pale Ale robiłem podobnie, ale na mieszance mosaic, citra i chyba chinook, tylko dałem ok. 50g mosaic na zimno. Aromat nie był jakiś niesamowicie mocny, ale zdecydowanie cytrusowy, z mniejszą ilością tropików.

 

Ktoś robił podobne piwo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Określ czy chcesz cytrusy czy tropiki, bo w pierwszym zdaniu piszesz, że chcesz mało cytrusów, a na końcu, że mało tropików ;)

 

Na tropiki radziłbym użyć chmieli takich jak:

Topaz - genialny aromat i smak Liczi i porzeczki,

Mosaic - klimat wieloowocowy, multiwitamina

Rakau - masz i dobrze, bardzo fajne owoce z niego wychodzą,

Nelson Sauvin - złożony i mocno owocowy

Waimea - owoce tropikalne, mango

 

Czy inne...

 

Możesz spokojnie na chmielić Marynką na goryczkę aczkolwiek, jeżeli chcesz wyciągnąć sporo smaku to polecam chmielenie kaskadowe w 30 min, 16 min, 8 min, 4 min i whirpool. Wówczas będziesz miał sporą ekstrakcję goryczki z chmieli na smak i aromat co przy wysokim %a-k w tych chmielach może doprowadzić do wartości rzędu 40 IBU, a więc wystarczającej jak na 12 blg. Na zimno dorzucić mieszankę chmielu na 3 dni w ilości 3g/L. Przy tropikach bym zacierał raczej w kierunku słodkości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Określ czy chcesz cytrusy czy tropiki, bo w pierwszym zdaniu piszesz, że chcesz mało cytrusów, a na końcu, że mało tropików ;)

Czytaj dokładnie kolego.

 

Na tropiki zdecydowanie chmiele NZ. Mosaic to multiwitamina, ale taka cytrusowa bardziej imho.

Nelson daje fajny efekt białych owoców. Rakau profilem jest ok ale jest niepewny. Pacific jade na goryczke. Citra moze się nie wpasować w to co chcesz. Jak uzyjesz kohatu to daj więcej niz nelsona, bo jest od niego slabszy. Z waimea podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie chcesz przepłacać za zagramaniczne, to Iunga zamiast Marynki na goryczkę. Super ułożona goryczka i poza tym Iunga ma sama w sobie owocowość taką cytrusową. Moja BIPA z Iungą rewelacyjna. Pomimo 120 IBU nie zalega i nie męczy. Citra, myślę że jest mocno dominująca i napewno nie liczi i mango. Rakau nie używałem więc nie wiem, ale Green Bullet jak dla mnie daje efekt którego byś szukał. Mam z nim bardzo dobre doświadczenia.

Edytowane przez Serpiente
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast Citry dałbym Cascade. Piłem parę piw na Citrze i bardziej wyczuwałem cytrusowe aromaty aniżeli multiwitaminę. A swoje piwa zrobiłem na Cascade i miałem fajny aromat multiwitaminy, tropikalnych owoców, kwiatowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedwczoraj butelkowałem RYE IPA. Przez cały ten proces towarzyszył mi zapach tak podobny do soków/napojów sokopodobnych o smaku multiwitamina, że zdziwiłem się bardziej niż wynikiem PSL w ostatnich wyborach. Zobaczymy co się ułoży w butelkach.

 

Chmieliłem na zimno 100 g Willamette, 75 g Simcoe i 25 g Citry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na aromat dałbym tylko Mosaic, a najlepiej w ogóle zrobił single-hop Mosaic. Mosaic przełamany jakąś Citrą czy innym podobnym chmielem podbija owocowość, ale multiwitaminowy efekt słabnie. Nie spotkałem się z chmielem bardziej słodkim i multiwitaminowym (no chyba że obecne zbiory są jakieś inne).

 

Ewentualnie można się pobawić nowozelandzkimi odmianami, ale są mniej intensywne i niekoniecznie aż tak słodkie.

 

EDIT: Sam takiego piwa nie robiłem, bo mnie taka słodkość męczy, ale kilka single-hopów na Mosaicu miałem okazję pić.

Edytowane przez adamsky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Właśnie rozlałem APA SH Mosaic - 15 litrów do kega i 9 litrów w butelki. Potwierdzam - to piwo to istna bomba multiwitaminowa :) W aromacie i smaku...

 

Jeżeli to nie tajemnica, mógłbyś podać recepturę? Właśnie planuję zrobić APA SH Mosaic, ale jestem za cienki żeby własne receptury układać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie rozlałem APA SH Mosaic - 15 litrów do kega i 9 litrów w butelki. Potwierdzam - to piwo to istna bomba multiwitaminowa :) W aromacie i smaku...

 

Jeżeli to nie tajemnica, mógłbyś podać recepturę? Właśnie planuję zrobić APA SH Mosaic, ale jestem za cienki żeby własne receptury układać :)

 

Korzystałem z receptury znalezionej na forum. Zapomniałem dokładnie do kogo należała.

 

Szczegóły TUTAJ

Edytowane przez PawelH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.