Skocz do zawartości

Dezynfekcja piro


piwoo

Rekomendowane odpowiedzi

Mam małe pytanie odnośnie dezynfekcji sprzętu przed fermentacją (na forum nie znalazłem konkretnej odpowiedzi, która mnie interesuje:)). Czy po przepłukaniu fermentorów pirosiarczanem nie warto by przepłukać go wodą, żeby nie zaryzykować zabicia drożdży?(I tu czy przepłukanie wodą, nie spowoduje potencjalnego zakażenia? wtedy odkażanie piro, może wydawać się pozbawione sensu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zalecanym stężeniu nie musisz płukać. Z drugiej strony jeśli to zrobisz wodą z wodociągu, która ma być czysta mikrobiologicznie też się nic nie stanie. Nie płucz tylko wodą z nieznanego źródła (nie przebadana mikrobiologicznie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piro masz prawie w każdym winie, i w wielu innych produktach spożywczych. Płukać nie trzeba, ale ja zazwyczaj płuczę wrzątkiem, a zaczęło sie od tego, że jak miałem siarkowodór w piwie to błędnie obarczałem za to pozostałości tego środka. No i tak już to płukanie zostało ;)

 

Zresztą jest na Twoje pytanie odpowiedź w artykule Undeatha o środkach czystości.

Edytowane przez Szuwar71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja każde traktowanie piro płuczę 2-4 razy. Wolę zakażenie z wody (którego nigdy nie miałem) niż zatrucie się piro...

:roll::smilies: Podziwiam niezłomną wiarę w swoje przekonania :lol:

 

Żeby nie było, to ja też przepłukuję, ale robię to zaledwie raz wodą z kranu - tylko i wyłącznie dlatego, że nie lubię zbytnio ostrego zapachu piro.. nie żebym się miał zatruć czy coś :P Natoamiast jest to oczywiście zbędne przy stosowaniu zalecanego stężenia.

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.