Skocz do zawartości

Słód zakwaszający - duże ilości... co się stanie?


pogo

Rekomendowane odpowiedzi

Po raz kolejny wpadłem na pomysł zrobienia jakiegoś eksperymentu, ale tym razem wyjątkowo mam wątpliwości co do jego sensu...

Chodzi o to by dodać do zacierania całkiem sporo słodu zakwaszającego i sprawdzić co się stanie. Konkretnie to niecałe 10% czyli niby w normie. Piwo ma być jasne i raczej należeć do mocnych (zasyp 8kg na 22-25l piwa, więc pewnie uzyskam coś koło 20-22°Blg).

U mnie w domu woda jest całkiem całkiem i bez modyfikacji pH jest ok 5,5 podczas zacierania - mierzone trochę na oko, paskami, więc teoretycznie nie potrzebuję zakwaszania.

 

Czy ktoś już próbował dodawać takie ilości słodu zakwaszającego gdy tak na prawdę nie jest wcale potrzebny?

Osobiście miałbym nadzieję uzyskać bardziej kwaśne piwo w smaku. Czy rzeczywiście uzyskam taki efekt? Czy to będzie taka dobra goryczka czy raczej taka mocno przeszkadzająca? Chciałbym aby przypominała kwaskowość pszeniczniaków czy żytnich, ale była mocniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem, że słód zakwaszający też ma skrobię... ehh...

Czyli robię piwo żytnie i wyraźnie przekraczam zalecane 50%... 5kg żyta + 3kg pilzneńskiego - zobaczymy czy się uda :)

Najwyżej będę 8kg słodów w plecy...

15' w 50°C mam nadzieję, że wystarczy na odpowiednie rozluźnienie by wszystko jakoś poszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem coś w stylu Gose - http://www.piwo.org/topic/9648-browar-z-johnnym-w-tle/page__st__40#entry273619

Zakwaszającego 17%, ale piwo lekkie - 11Blg. Do tego trochę soli i kolendry. Wyszło super orzeźwiające piwo na lato. Ale zacierało się... Tym niemniej polecam :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słód zakwaszający ma zadanie obniżyć pH, by enzymy działały poprawnie przy pH 5.2-5.4, a nie po to by piwo było kwaśniejsze.

 

Obniżyć ph, czyli... uczynić kwaśniejszym. Więc logicznie, jeśli przesadzi ze słodem zakwaszającym w zasypie, będzie miał piwo kwaskowate/kwaśne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to postanowione. Piwo będzie zacierane bez słodu zakwaszającego. Za to dodam kwasu mlekowego do gotowej brzeczki.

Nie wiem ile... będę próbował na smak, choć pewnie w ten sposób to przesadzę.

 

Ktoś wie gdzie można zdobyć kwas mlekowy w pojemnikach mniejszych niż 100ml? Raczej nie spodziewam się bym potrzebował więcej niż 5ml... a i to może być za dużo.

Edytowane przez pogo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś wie gdzie można zdobyć kwas mlekowy w pojemnikach mniejszych niż 100ml? Raczej nie spodziewam się bym potrzebował więcej niż 5ml... a i to może być za dużo.

Nie jestem pewien czy wiem co chcesz przez to uzyskać, ale jak chcesz poeksperymentować z kwasem mlekowym (i chce Ci się jechać na Chomiczówkę) to mogę Ci odlać te 5-10ml.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.