Skocz do zawartości

Czy użytkowanie taboretu gazowego jest faktycznie tak niebezpieczne


Arkra

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Kupiłem właśnie taboret gazowy 014P na gaz z butli za całe 175 pln. Na opakowaniu kartonowym z każdej strony widnieje wyraźnie informacja iż taboret należy używać NA ZEWNĄTRZ!. Po zapoznaniu się z instrukcja obsługi na niemal każdej stronie zaznaczone jest aby go używać NA ZEWNĄTRZ!. Nie tłumaczą oczywiście dlaczego. Po za tym szykuję się do zakupu gara 70 litrów i tu znowu ostrzeżenie że taboter zniesie ciężar tylko 50 kg. ( napisali tak ze trzy razy). Po za tym pełno ostrzeżeń że jak nie zachowam odpowiednich parametrów gazu oraz montaż nie zlecę fachowcowi to może to grozić wybuchem. Cała instrukcja przestrzega użytkownika przed niewłaściwym użytkowaniem co oczywiście może zakończyć się zniszczeniem mienia i wybuchem. Generalnie po lekturze instrukcji obsługi taboretu mam wrażenie że jak tylko otworzę karton aby zmontować urządzenie to ono wybuchnie i zniszczę mienie. Pytam więc użytkowników takich taboretów czy faktycznie używacie go tylko NA ZEWNĄTRZ i czy istnieje jakieś zagrozenie wybuchem? Mam ochotę go zwrócić bo trochę się przestraszyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas warzę jak większość w kuchni. Używam kuchenki gazowej zalisialnej butlą. Główny palnik ma moc ok 3000W. Trochę mało do zagotowania 50 litrów dlatego zapragnąłem przesiąść się na coś mocniejszego. Wentylację mam dobrą dwa okna które mogę otworzyć ale czy to wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedawcy po prostu chodzi fakt, że wykorzystywany przez nas gaz jest cięższy od powietrza i jeżeli występują nieszczelności, to może się gromadzić gdzieś w pomieszczeniu. Przepisy chyba też to jakoś regulują.

W praktyce taboret generuje tyle ciepła, że i tak otworzysz okno :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No racja. Przecież takie taborety używane są w restauracjach i barach. To chyba nie może być tak żeby od razu wybuchały bo wystapiły nieszczelności i gaz jako cięższy zgromadził sie w pomieszczeniu i stanowił zagrożenie. Nikt by chyba takich urządzeń nie kupował.

Troche się uspokoiłem. Dzięki:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o gaz, którego dodatki zapachowe pozwolą Ci na wykrycie ew. nieszczelności praktycznie od razu, tylko o czad, który to wytwarza się w dość znacznej ilości przy takim palniku, a której to ilości producent zwykłej kuchenki/płyty gazowej nie zakłada, zgodnie z docelowym przeznaczeniem i mocą sprzętu. Niedawno kupowałem taboret gdzie "producent" w wielu miejscach instrukcji i opakowania zapewnia sobie bezpieczny odwrót, dopiero co warzyłem w garze 70L (fakt - warkę 45L) i problemów nie było a wrzało jak poj*bane, niemniej jednak wentylacja to podstawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję że w przyszłym tygodniu dojedzie do mnie gar. Wtedy uwarzę coś prostego np pilsa i opiszę moje spostrzeżenia.

Jak napisałeś: wentylacja to podstawa. Myslę, że wszystko będzie OK. Dzięki wszytkim za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem raboret, który w celu zwiększenia wydajności i zmniejszenia ciepła miał osłoniętą folią alu przestrzeń między podporami, (mieszalnik bez foli). Przy najbliższym warzeniu sprawdzę jak to działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że to prosta droga do zaczadzenia. Niby mieszalnik niezasłonięty, ale nigdy nie mamy pewności, że jest idealnie wyregulowany. Nie znamy też dokładnego składu mieszanki podawanej do spalania (to jest tylko teoretycznie "propan"). Palnik "dołem" zaciąga dodatkowe powietrze niezbędne do spalania całkowitego. Nie utrudniajmy mu tego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to propan kosztuje furmankę pieniędzy bo bardzo ciężko oddzielić go od butanu dlatego co najwyżej propanu może być mniej lub więcej w mieszance ale w czysty propan raczej nie wierzę.

 

Wysłane z Nokii 3210 za pomocą kodów SMSowych

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale w czysty propan raczej nie wierzę

no to uwierz ;)

http://www.polskicaravaning.pl/pl/artykul/1156/lekko-i-wygodnie-czyli-bp-gas-light

pewnie 100% czysty on nie jest, ale trudno to też nazwać mieszanką .

 

Dodatkowym bonusem stosowania samego propanu jest możliwość całkowitego opróżnienia butli bez specjalnych zabiegów,

co w przypadku mieszanki propan-butan jest dość trudne.

 

Ale ja się nie znam, ja tylko lubię dobre piwo :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biję się w pierś, macie rację. Dotarłem do pracy i już wiem, że chodziło o propan cz.d.a. i to jeszcze ze świadectwem z badania energii spalania stąd moje przeświadczenie o cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

A jak sobie radzicie z emitowanym ciepłem od spodu palnika??. Kombinuje z jakimś takim stojakiem z izolacja bo ostatnio mało nie przypaliłem stołu ;)

http://taboret.com.pl/galeria/?stojak-do-taboretu-gazowego-i-elektrycznego-4

Zrobię to sam bo 400zł za kawałek kątownika nie dam. No chyba że macie ciekawsze pomysły jak poradzić sobie z problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.