Skocz do zawartości

wytrawne IIPA


adamsky

Rekomendowane odpowiedzi

Imperial IPA jak gatunek kojarzony jest często z "syropem chmielowym". Czyli mocna słodowość (czasami wręcz ulepkowatość) i potem udrzenie chmielu. Zdarzało mi się pić komercyjne IIPA które nie były ani trochę syropowate, tylko zaskakująco lekkie i wytrawne. Zastanawiam się jak to osiągnąć w domowych warunkach.

 

Próbowałem zrobić ostatnio takie piwo. Zero słodów karmelowych: tylko słody podstawowe i 7% monachijskiego. Zacierane na wytrawnie. Świeżutka gęstwa z M44 (wydaje mi się, że schodzą najniżej z suchych). Efekt jednak odbiega od tego czego oczekiwałem.

 

Spróbuję jeszcze raz, tym razem bez monacha, na Danstarach, z ekstraktem niższym o 1blg i krócej gotowaną brzeczką (ostatnio gotowałem dłużej żeby podbić ekstrakt, więc mogło dojść do karmelizacji).

 

Są może jakieś inne patenty na takie piwo?

Może jakieś dodatki niesłodowane, które podniosą wytrawność?

Może są jakieś płynne drożdże do IPA które zejdą wyraźnie niżej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem jeszcze o takim rozwiązaniu: fermentować tydzień normalnymi drożdzami ejlowymi, a jak już dojedzą ile mogą, to dorzucić coś bardziej żarłocznego. Na przykład jakiś szczep belgijski. Ten drugi szczep w ogóle podejmie prace, czy pierwsze drożdże nie dadzą im się rozwinąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, akurat GCh nie piłem, tylko to z Ciechana udało mi się kupić. Spróbuję.

 

Graalem jeśli chodzi o tego typu piwa jest dla mnie: http://to-ol.dk/home/the-beers/595-2/

Z wygląda jak Pale Ale, w smaku i aromacie jak IPA, tylko bardziej bogate. Dopiero jak wstaniesz to sobie uświadamiasz co właśnie wypiłeś. :)

Edytowane przez adamsky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten niski balling spowodowany tym cukrem właśnie, który w 100% fermentuje. Nie zacieraniem w 62°C. W 20 l to podbicie o ok. 1,5% obj. etanolu, alkohol zaniża gęstość. Moim zdaniem to chyba najlepszy i najbardziej skuteczny sposób "zwytrawnienia" piwa. A przecież piwo z dodatkiem cukru nawet sporym może być bardzo dobre. Więc nie ma się co bać.

 

Według eksperymentu na wiki najbardziej fermentowalne brzeczki przy jednotemperaturowym zacieraniu uzyskuje się z tego co pamiętam przy 67°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.