Skocz do zawartości

Wędzenie kiełbaski


GB...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, wczoraj wędziłem kiełbaskę. Foto relacja post-6562-0-64312200-1385236475_thumb.jpg

 

 

Kupiłem łącznie 2.3 kg mięsa, przyprawy są w każdej kuchni. <wtorek> Mięso kupione i w 1 dniu zostało pokrojone i oczyszczone (lodówka). <środa> W 2 dniu zostało zmielone i do lodówki. <czwartek> W 3 dniu rano wyjęte z zimna i po kilku godzinach zamieszane z czosnkiem. <czwartek> Wieczorem 3 dnia napełnione kiełbaśnice i do warsztatu aby wyschły. <piątek> W 4 dzień ok 14h zacząłem wędzenie i trwało to ok 5h. Polecam każdemu kto ma możliwość zbudowania wędzarni. Moja jest wykonana z dwóch beczek metalowych od mechaników po oleju, niemieckie akurat mieli. Koszt 1kg kiełbasy wynosi ok 11zł i mi wyszło 10szt po ok 25cm. Pychotka :) Oczywiście podczas wędzenia piłem swoje piwko :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego bnp, temperatury podczas całego procesu były wg instrukcji, dopiekłem tak dla spokojności i tylko kilka minut. Teraz wiem, że nie było potrzeby i następnym razem będę mądrzejszy. Dodam, że pierwszą godzinę dymiłem temp 20~30st. Potem następne etapy. Najbardziej jednak zastanawia mnie koszt w sklepie wędzonej kiełbasy (wieprz-woł) czyli od 25zł oraz 'metraż' . Mnie wyszło ponad 2mb oraz podczas podgrzania na patelni brak tłuszczu z nacięć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że pierwszą godzinę dymiłem temp 20~30st.

a to nie za dobrze

na początku trzeba obsuszyć wędliny gorącymi (50-60 stC) spalinami bez dymu.

po 5 godz masz już na bank uwędzone ( przy Twoim wędzeniu)

 

podczas podgrzania na patelni brak tłuszczu z nacięć.

 

hehehe a to dla tego że tłuszcz wytopiłeś podczas wędzenio-pieczenia

 

tłuszcz jest niezbędny w kiełbasie i musi w niej być, tworzy strukturę oraz jest nośnikiem smaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to zależy jaką kiełbasę robisz, czy będziesz ją parzył czy wędził w zimnym dymie czy podsuszał ...

polecam http://wedlinydomowe.pl/component/content/article/138/1435-kielbasa-dziadka-na-poczatek'>http://wedlinydomowe.pl/component/content/article/138/1435-kielbasa-dziadka-na-poczatek

na forum

http://wedlinydomowe.pl/

jest wszystko pięknie opisane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osadzanie - już się z tym spotkałem, chodzi o to że kiełbasa surowa "osiada" na kijach? I inna rzecz, dużo przepisów mówi o parzeniu wędzonek po wędzeniu. Za czasów dziadka nigdy nikt czegoś takiego nie robił. Zastanawiam się w jakim celu, toto. Czy ma to na celu zwiększyć wilgotność np szynki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po wędzeniu masz surową kiełbasę i teraz tak , możesz podpiec kiełbasę w wędzarni do 80-85 stC w kiełbasie lub parzyć ją w wodzie do osiagnięcia 80 stC w kiełbasie. technologia uzależniona jest od tego jaka kiełbasę chcesz uzyskać - z jakiego przepisu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego 'wiess', po zakończeniu procesu na płaskim czymś (krążek do pizzy idealny) kładziesz aby wystygła. Pijąc piwko cieszysz oczy swoim dziełem. Po np 30 minutach delektujesz się. Dobrze mieć kilka piwek bo wędzenia trzeba pilnować i jest to nudne, monotonne zajęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Dla bezpieczeństwa ostatnie 10 minut było mocno grzane, dymu mało bo temp 0k 120-140 stopni

 

Drogi GB... Ja podczas wedzenia staram sie nie przekraczac 60-80 stopni a zeby miec dym to najlepiej jest miec albo mokre drewno lub namoczone wióry drewniane. Oczywiscie dokladane tak aby nie zgasic plomienia. Fajnie dodac na koniec do ognia troche jałowca. Kiełbasie pownno wystarczyć jakieś 2-3 godziny szynka do 6. Wszystko to jednak na wyczucie. Jak coś poszło nie tak - poprawić następnym razem.

 

Podczas ostatniego wedzenia mialo byc piwo wlasnej roboty ale jeszcze nie jest gotowe.

 

Powiem Ci ze najfajniejsze to:

Wlasny chleb na drożdżach z gestwy po piwie, obłożone wlasnymi wędlinami popijane piwkiem domowym.

 

Myślę, że uda się coś takiego w niedziele wieczorkiem. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając uwędzoną surową kiełbasę trzeba ją koniecznie sparzyć lub upiec ? Czy można ją zostawić taką surową i podsuszyć ? Czy też należy dodatkowo wędzić?

 

nie, wowczas bedzie klasyczna Polska, przepis jest na WD.

 

post-6562-0-68282300-1385298713_thumb.jpg następnym razem zrobię podobnie jak w piątek. We wtorek mama pójdzie na

bazary po składniki itd...

 

Koledzy Ci dobrze radza, zacznij czytac podstawy na WD, ja dodam, kup termometr i naucz sie go uzywac wedzac. A beczke przed pierwszym wedzeniem nalezy dobrze wypalic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Nie będę zakładał nowego tematu ale niedługo będzie jak w programie "Bimbrownicy" na Discovery.

Europejska wersja będzie miała tytuł "Wędzalnicy".

 

http://natemat.pl/86...jami-smolistymi

Edytowane przez chomiczon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.