Skocz do zawartości

• Zaloguj się lub zarejestruj poprzez Zaloguj korzystając z Facebooka Log In with Google      Logowanie »   
  • BeerTalk  0

Warzenie Witbier'a

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Napisano 14 listopad 2013 - 19:16

pelot

pelot

• 21 postów 1 pkt.

Mam już za sobą pierwsze zacieranie :) o efektach i cały proces opiszę w osobnym temacie, bo to elaborat nie do opisania na kolanie |:D

Plan jest uwarzyć moje ulubione piwo, czyli Witbira.
Chcę skorzystać z tej receptury :
http://www.wiki.piwo..._Kowalski_(kwl)
Obecnie rozmyślam nad całym procesem i chce się do niego odpowiednio przygotować. Składniki już jutro powinny przyjść i w sobotę będzie warzenie. Ale muszę sobie wszystko w głowie odpowiednio poukładać.

Jako początkujący pewnie będę miał więcej pytań, ale jedno mnie nurtuje i nie mogę tego rozkminić a nie chciałbym próbować z ilością wody.

W recepturze jest tylko ilość brzeczki nastawnej, czyli brzeczki po całym procesie warzenia. Od jakiej ilości wody zacząć zacieranie ? i w jakiej ilości wysładzać ? :(

#2 Napisano 14 listopad 2013 - 19:27

Gąska

Gąska

• 486 postów 17 pkt.
  • Nazwa browaru
    Angry Goose
  • Rok założenia:2012

Dobry stosunek wody do słodów podczas zacierania to 3:1, 3,5:1. Wysładzać powinieneś do takiej objętości, żeby po gotowaniu i odfiltrowaniu chmielin zostało Ci te 27l. W moim przypadku musiałbym wysładzać do ok. 32l. Ogólnie to trzeba poznać swój sprzęt żeby to wyliczyć w miarę dokładnie.
Angry Goose

"Co piwo robi z ludźmi!?!"

#3 Napisano 15 listopad 2013 - 07:37

mat

mat

• 671 postów 7 pkt.
  • Nazwa browaru
    Czarna Łapa
  • Rok założenia:2013
  • Liczba warek:18

W przypadku gdy po gotowaniu brzeczki ekstrakt nadal będzie za wysoki, spokojnie możesz dolać wody z baniaka 5L. Zawsze tak robię. Co do stosunku słodu do wody, to zrób tak jak zaproponował Gąska. BTW: Ja bym wysładzał do 24- 25 litrów, a potem chlusnął wody do rozcieńczenia.

#4 Napisano 15 listopad 2013 - 08:52

pelot

pelot

• 21 postów 1 pkt.

Super, dzięki za zainteresowanie tematem. Licząc składniki zacznę zacieranie od 20L , i wysłodzę w 10-12L, to powinno się zbliżyć do żądanego efektu :)

#5 Napisano 15 listopad 2013 - 09:43

Gąska

Gąska

• 486 postów 17 pkt.
  • Nazwa browaru
    Angry Goose
  • Rok założenia:2012

Nie uwzględniasz tego co zostanie w młócie. Zatrzyj w tych 20l i wysładzaj do tych 32l. Wody do wysładzania, będziesz musiał użyć napewno ponad 15l.
Angry Goose

"Co piwo robi z ludźmi!?!"

#6 Napisano 15 listopad 2013 - 10:26

kowalczyka

kowalczyka

• 89 postów
  • Liczba warek:20

pamiętaj, że w większości przypadków przy witbirze wydajność znacząco spada, więc nie znając  swojej przeciętnej wydajności byłbym ostrożny z wysładzaniem do uzyskania 32 litrów. moja przeciętna wydajność to 69%. warząc witbiera wyszło mi 56%. do kleikowania, zacierania i wysładzania zużyłem chyba 30 lub 32 litry wody i uzyskałem 24 litry brzeczki do gotowania. i całe szczęście, że nie wysładzałem dalej ponieważ brzeczka nastawna miała 11,5 BLG i objętość 19 L. standardowo z tej ilości wody do wysładzania uzyskuję 27-28 litrów, które po gotowaniu jeszcze rozcieńczam aby zbić ekstrakt. aha, mój zasyp to 2 kg pilzneńskiego, 1,8 kg niesłodowanej pszenicy i 0,4 kg płatków owsianych. w rzeczywistości był troszkę mniejszy ponieważ przy kleikowaniu pszenicy trochę zacieru mi się przypaliło i zostało przyklejone do dna gara. ogólnie rzecz biorą uważaj żeby nie uzyskać cienkusza i pamiętaj, że młóto przy witbirze zatrzymuje więcej wody niż standardowy zasyp z samego słodu.

#7 Napisano 18 listopad 2013 - 21:18

pelot

pelot

• 21 postów 1 pkt.

Jutro będę miał wagę, i będzie warzenie :) Dręczy mnie jeszcze jedna kwestia, płatki pszenne i orkiszowe są dość grube, czy rozdrobnić w blenderze żeby był drobniejsze? Takie jak np. płatki owsiane ?

BTW> Czy ktoś z Was, warzył Witbira z tej receptury?

#8 Napisano 18 listopad 2013 - 21:29

bart3q

bart3q

• 809 postów 33 pkt.
  • Nazwa browaru
    "U Koziołka"
  • Liczba warek:29
Browar

A zamierzasz kleikować?
Moje zapiski - Browar "U Koziołka"
Serwis motocykli Wrocław - http://zachar-motocykle.pl/

#9 Napisano 18 listopad 2013 - 21:34

pelot

pelot

• 21 postów 1 pkt.

A powinienem ??

#10 Napisano 18 listopad 2013 - 21:54

dobrzanek

dobrzanek

• 198 postów
  • Nazwa browaru
    BROWAR 36m²
  • Liczba warek:18 i będzie więcej
Browar

jeśli płatki są błyskawiczne to nie trzeba kleikować, jeśli zwykłe kleikowanie trzeba przeprowadzić, płatków nie rozdrabniaj w blenderze
Browar 36m²

#11 Napisano 20 listopad 2013 - 14:41

pelot

pelot

• 21 postów 1 pkt.

Pomocy, wczoraj zrobiłem brzeczkę, ale nie zdążyłem jej nachmielić. Chciałem to dzisiaj zrobić, ale teraz na wierzchu pojawiła się taka gęsta pian. I mam chyba wrażenie, tak jakby się zrobiła inna w smaku. Czy brzeczka mogła się zkwasić ? Czy taka piana jest czymś normalnym?

Załączone miniatury

• 2013112022481.jpg

#12 Napisano 20 listopad 2013 - 14:46

Undeath

Undeath

• 2720 postów 302 pkt.
  • Nazwa browaru
    Browar Undeath warzone na uboczu
  • Rok założenia:2011
  • Liczba warek:130+
Browar

Jaka jest w smaku? Jak normalna to grzej nie pytaj, to prawdopodobnie jest piana białkowa często się taka robi po filtracji w wysłodzonej brzeczce :)

Druga sprawa, że mogła zajść już fermentacja ale ta piana na taką nie wygląda...

Użytkownik Undeath edytował ten post 20 listopad 2013 - 14:47

#13 Napisano 20 listopad 2013 - 14:51

pelot

pelot

• 21 postów 1 pkt.

w smaku jest właśnie chyba lekko kwaśna, tak mi się wydaje :(, rano jak wychodziłem do pracy, to jeszcze widziałem gar stał w kuchni to był przejrzysty płyn.

A piana jest taka gęsta.

#14 Napisano 20 listopad 2013 - 14:59

pelot

pelot

• 21 postów 1 pkt.

Dobra, grzeje gar :) najwyżej będę od cholery czasu w plecy :)

#15 Napisano 20 listopad 2013 - 15:08

Undeath

Undeath

• 2720 postów 302 pkt.
  • Nazwa browaru
    Browar Undeath warzone na uboczu
  • Rok założenia:2011
  • Liczba warek:130+
Browar

No to jednak mogło zacząć fermentować.... Złapałeś jakieś drożdże albo bakterie, nic nie poradzisz. Spróbuj zagotować  potem ochłodzić, próbkę jak będzie dalej kwaśne i zacznie śmierdzieć przy gotowaniu to w kanał szkoda drożdży i chmielu. Jak nie to nachmiel normalnie i dodaj drożdże po schłodzeniu, długie gotowanie może ci zabić wszystkie bakterie, ale nie oczekuj też cudu jak coś się  z tymi wysłodzinami zaczęło dziać. Osobiście wylałbym to bo szkoda czasu na taką zabawę, efekt może być bardzo mierny. Następnym razem musisz utrzymać wysoką temperaturę tak aby mikroorganizmy nie miały pola do działania, rano trzeba było przed pracą zagrzać tą brzeczkę!

Użytkownik Undeath edytował ten post 20 listopad 2013 - 15:10

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych