Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, na poczatek chce przeprosic za brak polskich znakow. Mieszkam w Norwegii i niedawno u kolegi sprobowalem domowego piwa. Tego samego dnia kupilem pojemnik fermentacyjny i gotowca " Scotish export" Czytam wasze forum, ale postow jest tak duzo ze trudno znalezc informacje dla poczatkujacych piwowarow. Bardzo bym prosil o umieszczenie w tym temacie podstawowych informacji co robic by tego piwa nie zepsuc. Moje piwo fermentuje 9 dni i nadal chodzi. Nie wiem czy mam jeszcze czekac, czy juz rozlewac do butelek. Mam go wymieszac z osadem na dnie, czy sciagnac rurka a osad z dna zostawic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze zmierz Blg , rurką fermentacyjną ( jeśli posiadasz ) nie sugeruj się. Na zlewanie do butelek na pewno za wcześnie , albo przelewasz młode piwo do drugiego pojemnika na fermentację cichą ,lub zostawiasz w jednym pojemniku do sklarowania. Ale najpierw zmierz Blg i podaj temperaturę w jakiej piwo stoi. Jest piana na powierzchni ? Niczego w fermentorze nie mieszaj ( chyba , że wiesz co robisz ) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze zmierz Blg , rurką fermentacyjną ( jeśli posiadasz ) nie sugeruj się. Na zlewanie do butelek na pewno za wcześnie , albo przelewasz młode piwo do drugiego pojemnika na fermentację cichą ,lub zostawiasz w jednym pojemniku do sklarowania. Ale najpierw zmierz Blg i podaj temperaturę w jakiej piwo stoi. Jest piana na powierzchni ? Niczego w fermentorze nie mieszaj ( chyba , że wiesz co robisz ) .

Nie wiem czym sie mierzy Blg, piwo stoi w temp. 22stC.Przez scianke fermentatora widze troche piany.

Edytowane przez gawo74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej balingomierzem aka cukromierzem aka areometrem. Mierzysz ilość cukrów, po 2-3 dniach ponownie, jeśli się nie zmieniła to znaczy, że drożdże zrobiły swoje i można butelkować. Jeśli nie masz możliwości zmierzenia zostaw piwo na co najmniej 2 tygodnie.

 

Po 9 dniach fermentacji na ściance może być nie tyle piana co osad z chmielin, zazwyczaj jest dosyć ciemny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnioskuję, iż myślisz, że Twoje piwo pracuje, gdyż rurka wciąż "bulka". To może być wynik tego, że cały dwutlenek węgla jeszcze nie uleciał.

 

Po 9 dniach fermentacji na ściance może być nie tyle piana co osad z chmielin, zazwyczaj jest dosyć ciemny.

 

Mogą to też być drożdże. Powiedz jakich użyłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup książkę o warzeniu piwa domowego i poczytaj.Tam znajdziesz wszystko.

Chłopak pisze, że siedzi w Norwegii, to gdzie ma kupić książkę?

Informacje o przygotowaniu piwa z gotowca masz tu: http://www.wiki.piwo.org/Moje_pierwsze_piwo_z_brewkita

W tejże WIKI jest kopalnia wiedzy i radzę Ci ją przeczytać zanim zadasz pytania, bo już widzę, że mało cierpliwi "udzielają" się w piaskownicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem tego samego zdania co Shooter. Jesli ktoś nie chce to niech nie odpowiada. Nie ma głupich pytań, są głupie odpowiedzi. Zawsze się znajdzie cierpliwy który wytłumaczy wszystko od początku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze się znajdzie cierpliwy który wytłumaczy wszystko od początku...

Z jednej strony jak najbardziej, z drugiej strony jednak, ostatnie dwa miesiące to naprawdę dużo tak samo brzmiących tematów więc spadek cierpliwości jest wytłumaczalny. Samodzielne szperanie przed zadaniem pytania wspomniane jest nawet w opisie podforum:

> Najlepsze miejsce do pisania i czytania dla początkujących piwowarów. Pisz, jeżeli nie znalazłeś nigdzie odpowiedzi.

Mhm?

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może bardziej wyeksponować wiki? Albo dorobić jakieś FAQ?

 

Cierpliwość cierpliwością, ale forum chyba nie jest od tego żeby 3 razy dziennie tłumaczyć absolutne podstawy, które zostały już przecież spisane i ładnie usystematyzowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No powiem szczerze że wiki jest dobrze opracowane ale może faktycznie niektórzy nie mogą znaleźć...

Nie mogą znaleźć, czym się Blg mierzy? Sam w to nie wierzysz. Ja rozumiem wyrozumiałość, ale są granice. Tu nie chodzi o pomoc nowemu miłośnikowi piwowarstwa, tej wszyscy chętnie udzielać będą. Tu chodzi o lekceważenie uczestników forum. Uczestników, którzy najpierw minimalny trud sobie zadali żeby teorię liznąć, a dopiero potem uzupełniali swoją wiedzę pytaniami. Staram się być wyrozumiały, jednak od takich pytań tylko krok do pytań w stylu -Chcę sobie zrobić piwo, jak to się robi?

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kij

No powiem szczerze że wiki jest dobrze opracowane ale może faktycznie niektórzy nie mogą znaleźć...

Nie mogą znaleźć czym się Blg mierzy? Sam w to nie wierzysz. Ja rozumiem wyrozumiałość, ale są granice. Tu nie chodzi o pomoc nowemu miłośnikowi piwowarstwa, takiej wszyscy chętnie udzielać będą. Tu chodzi o lekceważenie uczestników forum. Uczestników, którzy najpierw minimalny trud sobie zadali żeby teorię liznąć, a dopiero potem uzupełniali swoją wiedzę pytaniami. Staram się być wyrozumiały, jednak od takich pytań tylko krok do pytań w stylu -Chcę sobie zrobić piwo, jak to się robi?

 

Proponuję by ignorować tego typu pytania. Sama dyskusja o tym jakie pytania się nadaja do Piaskownicy a które nie jeszcze bardziej rozmywa temat i utrudnia moderatorom pracę. ;)

Proszę zgłaszajcie tego typu wątki z komentarzem w razie czego.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz całkowitą rację, ale z drugiej strony co w takiej sytuacji robić, jak jeden z drugim rzucają takie pytania? Wiem, że najczęściej tłumaczenie im czegoś to tak jak uczenie Chińczyka, który kompletnie nie rozumie naszego alfabetu, czytania płynnie po Polsku. Może trochę przesadzam z porównaniem, jednak coś w tym jest jak się nie wie czym się blg mierzy... Też jestem mądry, dopiero teraz załapałem, że padło pytanie czym się mierzy blg na tym wątku. :P Dla mojego mózgu musiało być ciężkie do zrozumienia, że ktoś bierze się za warzenie i nie wie co to "areometr"... No wracając do tematu: Co mamy im odpowiadać? Ignorować wątki i mówić radźcie sobie sami? Czy może potraktować z buta? Na te ostatnie pytanie to spróbuję sam odpowiedzieć: Nie lubię traktować ludzi z buta nawet jakby byli największymi ignorantami...

 

O... Widzę mam już odpowiedź na moje pytanie :P

Edytowane przez St. Anger
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz całkowitą rację, ale z drugiej strony co w takiej sytuacji robić, jak jeden z drugim rzucają takie pytania? Wiem, że najczęściej tłumaczenie im czegoś to tak jak uczenie Chińczyka, który kompletnie nie rozumie naszego alfabetu, czytania płynnie po Polsku. Może trochę przesadzam z porównaniem, jednak coś w tym jest jak się nie wie czym się blg mierzy... Też jestem mądry, dopiero teraz załapałem, że padło pytanie czym się mierzy blg na tym wątku. :P Dla mojego mózgu musiało być ciężkie do zrozumienia, że ktoś bierze się za warzenie i nie wie co to "areometr"... No wracając do tematu: Co mamy im odpowiadać? Ignorować wątki i mówić radźcie sobie sami? Czy może potraktować z buta? Na te ostatnie pytanie to spróbuję sam odpowiedzieć: Nie lubię traktować ludzi z buta nawet jakby byli największymi ignorantami...

 

O... Widzę mam już odpowiedź na moje pytanie :P

 

Chodzi o to by budować społeczność. Jeśli ty nie masz cierpliwości by odpowiedzieć na pytanie jakiś początkujący piwowar ma szansę na to by pomóc komuś kto nie wie dosłownie nic. W ten sposób zwiększa się zaangażowanie w piwo.org. Piwo. Org zyskuje bo atmosfera na forum jest miła. Moderatorzy mają mniej pracy i wszyscy jesteśmy szczęśliwi ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwo. Org zyskuje bo atmosfera na forum jest miła. Moderatorzy mają mniej pracy i wszyscy jesteśmy szczęśliwi

Oby miłość nam rozkwitała i szczęśliwość panowanie objęła, uroczyście przysięgam bardzo uprzejmie i miło kierować takich..miłych kolegów do WIKI :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mnie czasem denerwują pytania, na które odpowiedź można znaleźć w 5 minut na wiki, czy wpisując frazę w szukajce, czy choćby na pierwszych dwóch stronach w Piaskownicy. Ale z drugiej strony...

Owszem, wiedzy jest tu nagromadzone mnóstwo, ale znalezienie odpowiedzi nie zawsze jest takie proste. Nawet jeśli się wie, że gdzieś to było czasem bardzo ciężko jest znaleźć. Wiki na pierwszy rzut oka widoczna nie jest. Jak już ktoś tam trafi to bez klikania w każdy z działów też nie wszystko jest od razu widoczne - gdy pierwszy raz tam zajrzałem szukałem raczej w dziale "Artykuły" spodziewając się tam znaleźć większość opracowań, dopiero po pewnym czasie zorientowałem się, że najwięcej wiedzy potrzebnej na początku wiedzy jest w "Praktyczne porady", gdzie spodziewałem się raczej krótkich porad, takich piwowarskich "tips and tricks", czy innych lifehacków.

Szukanie w wątkach jest dość czasochłonne, sporo jest offtopiców (nawet jeśli zawierają ważne treści to są obok głównego tematu). Podoczepiane tu i ówdzie mapy wątków zawierają linki do postów z przed 2-3 lat (hmmm... może przejrzę zakładki i podeślę opiekunom tych wątków co tam mam świeższego), często brakuje w nich dołączonych zdjęć, co nie ułatwia zrozumienia wszystkiego jak należy. Już nie wspominając o tym, że czasem pewne promowane i powszechnie stosowane rozwiązania z początków forum wynikały głównie z powodu braków sprzętu/surowców na rynku, a nie z tego, że są lepsze (przynajmniej takie czasem odnoszę wrażenie).

 

A odpowiadając na nawet dość podstawowe pytania można trochę poukładać swoją własną wiedzę, mając nadzieję, że jeśli pisze się bzdury to ktoś bardziej doświadczony poprawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega w pierwszym poście zgłosił problem, że ciężko znaleźć podstawowe informacje. W takiej sytuacji TYLKO link do wiki - tam jest wszystko czego potrzeba do uwarzenia pierwszej warki.

 

Być może w piaskownicy warto zamieścić na górze przyklejony wątek "Zanim zadasz pytanie - przeczytaj!" i tam informacja że jest takie coś jak wiki i wiele odpowiedzi można tam znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zdecydowanie rozumiem to wszystko, że można niedoczytać, sam tak mam :P jak pisałem w poście wyżej, rozumiem te wątki powtarzane co chwila, bo wiem, że jest tu olbrzymi natłok wiedzy i to mnie nie denerwuje. Wręcz rozumiem, że ludzie kupują brewkity bez podstawowej informacji, gdyż myślą, że z tym jest jak z zupkami chińskimi, ale nie znać podstwawowego sprzętu to już przegięcie... Jak kupujesz zestaw startowy to masz do niego instrukcje co i jak po kroku, do czego co służy.

 

 

Chodzi o to by budować społeczność. Jeśli ty nie masz cierpliwości by odpowiedzieć na pytanie jakiś początkujący piwowar ma szansę na to by pomóc komuś kto nie wie dosłownie nic. W ten sposób zwiększa się zaangażowanie w piwo.org. Piwo. Org zyskuje bo atmosfera na forum jest miła. Moderatorzy mają mniej pracy i wszyscy jesteśmy szczęśliwi ;)

Nie chodzi mi o to, czy mam, czy nie mam cierpliwości, chodzi o to, że ludzie zadają pytania, nie mając absolutnych podstaw, więc jak im taką odpowiedź udzielić? Jak pisałem, wyżej to tak jakby chińczyka co nie zna naszego alfabetu uczyć płynnie czytać po Polsku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.